SP chce oddać kontrolę nad Lotosem


Analizujemy wariant zejścia poniżej 50 proc. akcji Lotosu - taką zaskakującą deklaracją podzielił się z "Pulsem Biznesu" Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu, odpowiedzialny m.in. za sektor naftowy. Co więcej, resort jest gotów pozbyć się kontroli nad wiceliderem naszego rynku paliwowego.

- Ministerstwo Finansów jest zadowolone z uchwały dot. wyliczania zysku NBP, podjętej przez RPP, zmieniającej uchwałę z 2006 r., gdyż rozwiewa ona wątpliwości dot. wyliczania zysku banku centralnego - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Prezydent Chin Hu Jintao zapewni w poniedziaek na otwarciu rozmw wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, e Chiny pragn kontynuowa reform systemu ustalania kursu juana, nie przedstawi jednak konkretnych terminw. Po ubiegłotygodniowych rozczarowujących danych o wydanych pozwoleniach na budowy domów oraz rozpoczętych budowach domów w październiku, amerykańscy inwestorzy z pewną dozą sceptycyzmu oczekiwali kolejnej publikacji danych z rynku nieruchomości. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie.Przyszłe decyzje o zwiększeniu dyscypliny budżetowej w UE będą podejmowane przez wszystkie kraje członkowskie, w tym nienależące do strefy euro - zapewnił premier Donald Tusk w czwartek na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli. The yen and U.S. dollar gained on Wednesday as doubts about global growth pushed stocks lower, rekindling safe-haven demand for both currencies. Początek tygodnia przyniósł solidne wzrosty na europejskich parkietach - w tym także na GPW - a po udanej obronie majowych dołków w ubiegłym tygodniu przyszedł czas na forsowanie oporu.

Czwartkowy poranek przynosi kontynuację osłabienia złotego. O godzinie 10:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,1981 zł, rosnąc o 1,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 1,4 gr, testował poziom 4,0926 zł. Dziś już za dolara trzeba było zapłacić 3,23 zł, a za euro ponad 4,11 zł.

Za chlebem do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej Polaków. Emigracja tam staje się mało opłacalna, nawet dla ściany wschodniej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Niemiecki przemysł motoryzacyjny nie tylko nie pamięta już o kryzysie, ale wręcz nie może opędzić się od zamówień. Napływa ich tak dużo, że taśmy produkcyjne trzeba uruchamiać w soboty, a w niektórych zakładach odwołano już lub skrócono wakacyjne przerwy w produkcji. Powód? Chińczycy pokochali luksusowe limuzyny.

Wrocław zrezygnował z dotychczasowego wykonawcy piłkarskiego stadionu na mistrzostwa Europy 2012. Decyzja - na 2,5 roku przed Euro 2012 - dość ryzykowna, szczególnie biorąc pod uwagę procedury przetargowe. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ma jednak już nowego inwestora: to firma Max Boegl, która brała udział w przetargu i jako "rezerwowy" czekała na potknięcie rywala - informuje TVN24. Miniony tydzień zakończył się nieznacznym wzrostem głównych indeksów, co w kontekście spadku z poprzedniego tygodnia wydaje się być pewnym rozczarowaniem. Nad rynkami unosił się duch greckich kłopotów, przynajmniej taki przekaz medialny docierał do inwestorów. Grecja należy do strefy euro w związku z czym jej kłopoty, nie są tylko jej kłopotami, a dotyczą one również największych potęg europejskich należących do strefy euro (Niemiec i Francji). Wczorajsze słabsze nastroje inwestorów, które sprzyjały spadkom na parze EUR/USD, zostały po południu potwierdzone przez kiepski odczyt dotyczący sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.W najbliższym czasie Wyspom Brytyjskim grozi fala strajków. W sobotę rozpocznie się druga runda protestów załóg pokładowych British Airways. Do zaostrzenia sytuacji doszło też na kolei i w energetyce. Na rynku nadal utrzymują się wczorajsze nastroje, czyli główna para walutowa pozostaje w przedziale 1,4450 - 1,4510. Wprawdzie w trakcie sesji amerykańskiej pojawiła się próba wybicia ponad ostatnie szczyty, ale niedźwiedzie do tego nie dopuściły. Aktualnie kurs znajduje się lekko poniżej poziomu 1,45. 17 firm jest zainteresowanych kupnem spółki Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych - poinformował w czwartek resort skarbu. Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Dolnośląskie Surowce Skalne w Warszawie.

PLN w przedziale 4,15-4,20/euro; przetarg odkupu bonów wpłynie na FI


Złoty osłabił się nieznacznie w środę rano w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Zdaniem analityków dane GUS dotyczące lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej nie będą miały wpływu na notowania polskiej waluty, której kurs pozostaje w przedziale 4,15-4,20 za euro. Organizowany przez resort finansów przetarg odkupu bonów skarbowych może przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestorów obligacjami o krótszym terminie zapadalności.

Ropa drożeje już ósmą sesję


Ropa naftowa drożeje w poniedziałek na rynkach paliw, już ósmą sesję, z powodu optymizmu, że z powodu spadku temperatur wzrośnie popyt na paliwa. Widać też poprawę prognoz gospodarczych dla USA, a to również może przemawiać za wzrostem zapotrzebowania na paliwa - podają maklerzy.

Bez gruntownych reform finansów do 2010


Do 2010 roku nie będzie żadnych gruntownych reform finansów publicznych. Tak przynajmniej wynika ze słów Jacka Rostowskiego. Minister finansów w Kontrwywiadzie RMF FM zapowiada teraz jedynie drobne kroczki, czas na prawdziwie trudne reformy przyjdzie później. Nie chciał jednak powiedzieć, jak te zmiany powinny wyglądać.

Banks drag European shares lower; techs up


European shares fell on Wednesday, led by banking stocks on investor concerns over how Greece will finance its debt as talks to hammer out details of a potential aid plan began.

Nowe zasady ustalania miejsca wiadczenia usug


Z dniem 1 stycznia br. weszy w ycie zmiany w ustawie o podatku od towarw i usug dotyczce miejsca wiadczenia przy wiadczeniu usug. Jest to o tyle istotne, e miejsce wiadczenia usugi wskazuje, gdzie dan usug naley opodatkowa.

Wskaźnik PMI idzie na pogodę


Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w grudniu 52,4 punktu. W poprzednim miesiącu miał identyczną wartość.

W oczekiwaniu na dane z USA


Czwartkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych, w tym także w Polsce, po raz pierwszy w tym tygodniu zakończyła się na plusie. Ogólnoświatowy indeks MSCI AC World wzrósł o 0,59 proc., w czym niewątpliwe pomogło dobre zakończenie handlu w Stanach Zjednoczonych, gdzie indeks S&P 500 zwyżkował o 0,85 proc.

Zielińska-Głębocka: z decyzją o zmianie nastawienia RPP powinna zaczekać miesiąc lub dwa


Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej, członka Rady Polityki Pieniężnej, z decyzją o zmianie nieformalnego nastawienia Rady w polityce pieniężnej należy zaczekać jeszcze jeden lub dwa miesiące.

Toyota Prius wciąż najlepiej sprzedającym się samochodem


Hybrydowa Toyota Prius pozostaje najlepiej sprzedającym się samochodem w Japonii , pomimo problemów, jakie producent przeżywa na całym świecie i jakie dotyczą też tego modelu.

"Dziennik Gazeta Prawna": rosyjski gaz skłócił ministerstwa


Umowa gazowa z Rosją podzieliła dwóch kluczowych ministrów: gospodarki i spraw zagranicznych - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy palą na czarno


Są miejsca, gdzie udział papierosów z przemytu w całkowitej konsumpcji sięga aż 90 proc. - ujawnia "Puls Biznesu".

MRiRW: Staniały produkty rolne


W trzecim tygodniu marca staniały wszystkie rodzaje zbóż, niektóre rodzaje mięsa oraz mleko w proszku - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Wzrosły natomiast ceny kurczaków.

Giganci odmienią rynek komórek


Microsoft i Nokia - giganci w produkcji oprogramowania i telefonów komórkowych - ogłoszą wkrótce alians, który pozwoli używać pakietu Office (Word, Excel, PowerPoint) w aparatach fińskiej firmy. Porozumienie zostanie opublikowane być może nawet dzisiaj przez Stephena Elopa z Microsoftu i Kaia Oistamo z Nokii.

Spadek rentowność Puław


Średnia rentowność sprzedaży produktów Puław spadła w IV kw. roku obrotowego 08/09 do 9 proc. z 30 proc. na początku roku obrotowego - podała spółka w komentarzu do wyników finansowych.

Goldman Sachs podwyższył cenę docelową dla CEZ-u do 1.200 koron


Goldman Sachs w raporcie z 7 stycznia podwyższył cenę docelową dla CEZ-u do 1.200 CZK z 1.150 CZK.

Dziadkowie na wagę... 50 mld euro


Dziadków trudno przecenić - wszyscy o tym wiedzą, choć dotąd nikt tego nie policzył. Teraz we Włoszech jednak przeliczono - i roczną wartość pracy świadczonej przez dziadków oszacowano na 50 miliardów euro.

Komorowski rozmawiał z szefem EBC


Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Mamy nowe święto państwowe


Sejm uchwalił nowe święto państwowe. Począwszy od przyszłego roku, 1 sierpnia będzie Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

ZUS skontroluje w tym roku 400 tys. osób na zwolnieniach


W najbliższych miesiącach ZUS może kontrolować o połowę więcej osób przebywających na zwolnieniach chorobowych niż dotychczas. To dlatego, że lekarze orzecznicy i pracownicy ZUS mają przeprowadzać więcej kontroli. Dodatkowo będą im pomagali niektórzy lekarze orzekający w związku z przyznaniem renty.

Po zwyżkach


Wzrost zapasów ropy i benzyn w USA w zeszłym tygodniu, mocniejszy wobec innych walut dolar i kiepskie dane makroekonomiczne - ta gama czynników ściągnęła w środę cenę ropy mocno w dół. Dziś notowania biec będą pewnie blisko poziomów zajętych wczoraj.