Telewizory 3D - nasza nowa specjalność


W kwietniu w fabryce koreańskiej firmy LG w Kobierzycach ruszy produkcja telewizorów 3D - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

W czwartek kluczowe z punktu widzenia notowań złotego będą publikacje danych dotyczących koniunktury w USA. Mniejsze znaczenie powinny mieć krajowe dane GUS dotyczące styczniowej produkcji przemysłowej oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu. Zdaniem analityków, jeśli dobre nastroje globalne utrzymają się, kurs euro-złotego powinien pozostać w czwartek poniżej poziomu 4,00. W ich opinii sesja na rynku długu będzie miała najprawdopodobniej spokojny przebieg. Sześć milionów akcji PZU, czyli ponad jedna trzecia sprzedawanych w ofercie pierwotnej walorów, ma trafić w maju w ręce około 200 tysięcy drobnych inwestorów - pisał w tym tygodniu "Parkiet". Spółka KGHM Polska Miedź miała 382,20 mln zł jednostkowego zysku netto w III kw. 2009 roku wobec 718,11 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.Prezydent USA Barack Obama oświadczył w niedzielę, że gospodarka światowa jest na drodze do uzdrowienia. Ostrzegł przy tym, że grożą jej dalsze kryzysy, o ile praktyki, które doprowadziły do niezrównoważonego wzrostu, nie zostaną zmienione. Ciekawy przebieg miała wczorajsza sesja na rynku EUR/USD. Kurs gwałtownie spadł, przeładowując lokalne wsparcie 1,4900 i linię trendu wzrostowego. Spadki powstrzymało wsparcie na poziomie 1,4820. Obecnie obserwujemy mocne odbicie i powrót na ścieżkę wzrostu. Aprecjacja europejskiej waluty może dźwignąć notowania kursu do 1,4950. Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw. Rafinerie obniżają jej przerób, bo spada popyt na paliwa - podają maklerzy.

2015 rok jest realną datą przyjęcia przez Polskę euro, ale nie jest celem rządu - powiedział we wtorek wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Dziennik "Polska" pisze o wysokich cenach w szpitalnych sklepach. W jednej z takich placówek w województwie śląskim pomidor kosztuje złotówkę, litr soku sześć, a kilogram bananów siedem złotych. Po czterech kwartałach spadków, japoński Produkt Krajowy Brutto zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału. Druga największa gospodarka świata wyszła tym samym z najdłuższej od II wojny światowej recesji - powiadomił w poniedziałek rząd w Tokio.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami w sprawie kupna kluczowych części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Internet pod wszystkie "polskie strzechy", tania mobilna telewizja i superszybkie łącza. Jak się okazuje te - dotychczas - mrzonki, już niebawem mogą stać się rzeczywistością. Do wejścia na polski rynek szykują się dwaj koreańscy giganci telekomunikacyjni. Inwestorzy z Azji to wielka szansa na technologiczną rewolucję w Polsce - pisze "Puls Biznesu". W przemówieniu telewizyjnym prezydent USA Barack Obama zapowiedział zatamowanie wkrótce 90 procent wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i potwierdził, że zażąda od odpowiedzialnego za to koncernu BP utworzenia funduszu rekompensującego straty z powodu katastrofy.Rząd Wielkiej Brytanii zaleca bankom ujawnienie zarobków pracowników na najwyższych pozycjach. Rządowe zalecenie jest efektem publicznego niezadowolenia z bankowych praktyk wypłacania pracownikom dużych premii - za pieniądze podatników, sponsorujących wielomilionowe plany pomocowe. Złoty ma wszelkie podstawy makroekonomiczne, aby być walutą stabilną w dłuższym horyzoncie - wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka. W jaki sposób uzyskać refundację kosztów zatrudnienia pracowników młodocianych? Czy osoby szkolące młodocianych muszą posiadać jakieś szczególne kwalifikacje, czy wystarczy wyznaczyć odpowiedniego pracownika?

Czarne chmury nad dywidendami?


Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by z zysków za 2008 r. nie wypłacały dywidend. Czy ta sytuacja powtórzy się przy wynikach za 2009 rok - pyta "Rzeczpospolita".

Byki żyją nadzieją na zakończenie spadków


Początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów, a w szczególności w Warszawie, był nad wyraz optymistyczny, jeśli wziąć pod uwagę skalę czwartkowych spadków na Wall Street. Taka sielanka jednak długo trwać nie mogła. Amerykanie znów odebrali bykom nadzieję na poważniejsze odreagowanie, gdy około południa kontrakty na tamtejsze indeksy energicznie ruszyły w dół. Najpierw Europa wystraszyła Amerykę, teraz Ameryka straszy Europę. Na tym tle nasz indeks największych spółek zadziwiał siłą.

UBS appoints CEO for Wealth Management Americas


UBS said on Tuesday it had appointed Robert McCann as chief executive of UBS Wealth Management Americas and member of the group's executive board. McCann, who held several executive positions in a 26-year career with Merrill Lynch, will lead nearly 8,000 financial advisors across the U.S., Puerto Rico and Canada, managing 695 billion Swiss francs ($691.5 billion) in invested assets.

Jupiter NFI zawarł przedwstępną umowę kupna 30,96 proc. Relpolu


Jupiter NFI zawarł przedwstępną umowę kupna 30,96 proc. akcji Relpolu po 4,30 zł za walor - poinformował Relpol w komunikacie.

Dolar kontynuuje trend aprecjacyjny


Końcówka zeszłego tygodnia stała pod znakiem powrotu siły amerykańskiej waluty.

Na giełdzie w USA prawie bez zmian


Środowa sesja na Wall Street pozostawała pod wpływem niejednoznacznych danych o stanie amerykańskiej gospodarki. Główne indeksy były więc mocno rozchwiane, lecz ostatecznie zakończyły notowania bez większych zmian.

Będzie trzeci strajk British Airways?


Związek zawodowy Unite, reprezentujący ok. 90 proc. z 12 tys. pracowników pokładowych British Airways, grozi trzecim strajkiem personelu pokładowego. Już grozi, choć nie skończył się jeszcze drugi z protestów przeciwko przyjętemu przez linie programowi oszczędnościowemu.

Złoty tracił pod wpływem słabych nastrojów


Złoty, tak jak inne waluty regionu, traci pod wpływem słabych nastrojów globalnych oraz osłabienia się euro wobec dolara - oceniają analitycy. Ich zdaniem na kształtowanie się kursu do końca dnia wpływ będą miały dane z USA.

Intercity też stanie


Po likwidacji 46 połączeń Przewozów Regionalnych, PKP Polskie Linie Kolejowe zatrzymają też część pociągów PKP Intercity. - Nie jest naszą intencją, by ograniczać w Polsce ruch pociągów, ale też mamy nasze zobowiązania - powiedział w środę prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.

Hefal Serwis zdecyduje o splicie


Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Hefal Serwis zdecyduje o obniżeniu wartości nominalnej akcji bez zmiany wysokości kapitału zakładowego spółki - poinformowała spółka w projektach uchwał.

Deutsche Bank wydał rekomendację "trzymaj" dla Bogdanki


Deutsche Bank rozpoczął wydawanie rekomendacji dla Bogdanki od zalecenia "trzymaj", ustalając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 82 zł.

W czwartek nie wyjedzie 46 pociągów Przewozów Regionalnych


W czwartek nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich Przewozów Regionalnych - poinformował PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. Nie będą one kursować do odwołania.

Bułgaria: ponad 8-kilometrowa kolejka TIR-ów na granicy z Grecją


Ponad ośmiokilometrowa kolejka TIR-ów czeka na największym przejściu granicznym między Bułgarią i Grecją, Kułata-Promachonas - poinformowało radio publiczne w Sofii. Protestujący greccy rolnicy nie zezwalają na przepuszczanie pojazdów od dwóch dób.

Grupa Lotos obniża ceny paliw


Grupa Lotos od środy 13 stycznia obniża cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 95AL o 23 zł na tysiąc litrów, benzyny bezołowiowej 98 o 24 zł, oleju opałowego o 23 zł, a oleju napędowego EURODIESEL o 12 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

MSP ma wstępne oferty na LOT


Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad powiedział w środę, że ma cztery wstępne oferty na LOT od inwestorów branżowych i dwie od finansowych. Prywatyzacja spółki odbędzie się pod koniec 2010 roku lub w 2011 roku.

W marcu zarejestrowano 37,67 proc. więcej nowych pojazdów mdm


W marcu zarejestrowano 29.606 pojazdów, o 37,67 proc. więcej mdm i 35,7 proc. więcej rdr - podał Samar.

Znów mocny wzrost rezerw walutowych Rosji


Rezerwy w walutach i złocie w Rosji wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,7 mld USD i wyniosły 423,4 mld USD - poinformował w czwartek w komunikacie bank centralny Rosji.

Wpływy z reklam w dół


Zdaniem analityków odpytywanych przez "Parkiet", pierwszy kwartał roku przyniósł dalsze spadki na rynku reklamy.

TU Europa planuje emisję do 1.575.000 akcji serii H


TU Europa planuje emisję do 1.575.000 akcji serii H bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, a środki z emisji przeznaczy na rozwój biznesu. Z powodu planowanej emisji zarząd spółki nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za 2009 rok - poinformowali na konferencji przedstawiciele TU Europa.

Rekordowa zdolność kredytowa


Zdolność kredytowa osiągnęła w czerwcu nowy rekord. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych w złotych, jak i w euro. Dzięki liberalizacji podejścia banków, przeciętna rodzina może dziś kupić nawet 7 metrów kwadratowych mieszkania więcej niż jeszcze w styczniu.