Chiny pożyczyły Czarnogórze 33,5 mln euro na zakup dwóch statków


Władze Czarnogóry podpisały we wtorek w Podgoricy z chińskim bankiem Exim umowę o nisko oprocentowanym kredycie w wysokości 33,5 mln euro na zakup dwóch statków handlowych. Statki, o ładowności 35 tysięcy ton każdy, zbudowane będą w stoczni w Szanghaju.

Sytuacja na rynku pracy dla dziennikarzy w ciągu ostatnich miesięcy stała się dramatyczna, a będzie jeszcze gorzej. Do takiego przekonania doszli uczestnicy wczorajszej debaty "Czy wszyscy dziennikarze skończą pod pośredniakiem?". Rząd będzie negocjował z Komisją Europejską zwiększenie puli uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - ustaliła "Rzeczpospolita". Zapisy na akcje serii H operatora restauracji Sfinks Polska odbędą się w dniach od 29 stycznia do 4 lutego 2010 r., poinformowała spółka w komunikacie.Prawie 88 proc. pracowników SPEC zdecydowało się na strajk i akcję protestacyjną - wynika z ankietowego sondażu związków zawodowych firmy, o którym pisze "Życie Warszawy". Ceny paliw w polskich rafineriach wahają się, ale jak podają analitycy biura Reflex i portalu e-petrol.pl, powinno to pozostać bez większego wpływu na ceny paliw na stacjach. Kierowcy będą płacić tyle samo, co w tym tygodniu albo nieznacznie mniej. Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera.

Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało jedną ofertę wiążącą na kupno Wydawnictwa Bellona SA - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Wczorajsza sesja przyniosła dużo optymizmu dla posiadaczy akcji i długich pozycji na rynku terminowych. Wydawało się bowiem, że spadkowa fala z poniedziałku będzie miała bardziej negatywne skutki i sprowadzi warszawskie indeksy na jeszcze niższe poziomy. Gdy zaczynano prace nad nowelizacją ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, zakładano, że nowe przepisy będą wspierać inwestorów w kryzysie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wczorajsza sesja zakończyła się lekkim spadkiem WIGu20. Główny indeks warszawskiej giełdy po zniżce o 0,38% notuje obecnie wartość 2403,05 pkt. Inwestorzy podczas czwartkowej sesji intensywnie testowali poziom wsparcia na linii 2400 pkt., która w końcowym rezultacie okazała się skuteczną zapora dla mocniejszych spadków. Rosną indeksy na giełdach w zachodniej Europie w reakcji na sobotnie posiedzenie ministrów finansów G20, którzy ocenili, że antyrecesyjne działania, stymulujące globalną gospodarkę, powinny być utrzymane do czasu, aż ożywienie się utrwali - podają maklerzy. Miniony tydzień można ocenić przez pryzmat dwóch ostatnich sesji, które miały kluczowe znaczenie dla sytuacji na GPW. Czwartek przyniósł mocne spadki, które przypominały trochę piłkarskie powiedzenie "niewykorzystane sytuacje się mszczą". Skoro przez dwa tygodnie przy wysokim wyprzedaniu i przy pozytywnych impulsach zewnętrznych WIG20 nie wytworzył mocnego odreagowania, w końcu strona sprzedających ponownie zaatakowała.Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu nie zmieniły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w czwartek. W listopadzie inflacja roczna wyniosła 3,3% r/r. - Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej w czerwcu przeprowadzi planowaną emisję 5-letnich obligacji w dolarach amerykańskich o wartości przynajmniej 1 mld USD i możliwe, że będzie to ostatnia emisja zagraniczna w pierwszej połowie 2010 roku - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Telefony komórkowe będą w najbliższych latach najważniejszym czynnikiem napędzającym dostęp do Internetu w Afryce, ponieważ na kontynencie tym liczba użytkowników handsetów przekracza liczbę komputerów, powiedział przedstawiciel firmy Tata Communications, która jest ważnym graczem na globalnym rynku telekomunikacyjnym.

Rynek czeka na indeks Ifo, dane sprzedaży domów i Microsoft


Pogorszenie nastrojów po negatywnej rekomendacji dla banku Wells Fargo nie trwało długo i wczoraj na rynki powrócił optymizm. To oznacza, że notowania EURUSD mogły znów przekroczyć poziom 1,50 i obserwować zachowanie franka, którego czeka teraz bariera 1,0 względem dolara. Dziś inwestorzy czekają m.in. na wyniki Microsoftu i dane o sprzedaży domów w USA.

Siedem ofert w przetargu na największy w Polsce Płn. węzeł komunikacyjny


Siedem ofert wpłynęło w przetargu na rozbudowę węzła Karczemki na obwodnicy Trójmiasta. Kosztorys inwestorski określa koszty inwestycji na 271,6 mln zł. Wykonawca ma być wybrany w marcu. Budowa ma się rozpocząć w kwietniu br. roku, a zakończyć 15 maja 2012 r.

Nadzieje na niezbdne reformy


Brak nowych, zych informacji dotyczcych sytuacji w Europie pomaga w ostatnich dniach poprawi nastroje inwestorw na rynku walutowym. Gwna para znajdowaa si wczoraj w przedziale 1,2330 - 1,24, ale w sesji amerykaskiej doszo do przebicia grnej granicy i kurs dotar nawet w okolice 1,26.

KRUS może być nowoczesny!


Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że rozwiązania dotyczące KRUS mogą być nowoczesne, oparte na efektywnych mechanizmach. Powiedział, że PSL chce, by propozycje te były życiowe i dostosowane do dzisiejszych wyzwań.

Jeśli jesteś z Gdyni zapraszamy do naszej kliniki urody gdzie możesz poddać się takim zabiegom kosmetycznym jak depilacja laserowa czy endermologia. Oprócz takich zabiegów jak depilacja laserowa czy endermologia w naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne obejmujące medycynę estetyczną. Jeśli przede wszystkim interesuje cię

medycyna estetyczna

to nasze gabinety znajdziesz w Gdyni oraz innych miejscach w Trójmieście. Jednak to właśnie Gdynia jest miejscem gdzie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne, w tym takie jak depilacja laserowa oraz endermologia.

W PE poparcie dla pomysłu Europejskiego Funduszu Walutowego


Liderzy frakcji politycznych PE wsparli we wtorek pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego. Wyciągając lekcję z kryzysu w Grecji, szef KE Jose Barroso zapowiedział też rozważenie zakazu operacji spekulacyjnymi produktami związanymi z długami państwowymi.

Umorzono sprawę tzw. afery węglowej


Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej umorzył w poniedziałek sprawę trzech oskarżonych w sprawie tzw. afery węglowej. Prokuratura przedstawiła im zarzuty korupcyjne w tym samym śledztwie, w którym miała je usłyszeć Barbara Blida. Postanowienie jest nieprawomocne.

Złoty umocnił się we wtorek wobec euro na fali impetu wzrostowego dolara


Wtorkowy handel przyniósł lekkie umocnienie złotego do euro i franka szwajcarskiego, a także lekkie osłabienie do dolara. Ponownie karty rozdawała najważniejsza para EUR/USD, a tu impet wykazała amerykańska waluta, która po niedługim okresie osłabienia, z powrotem nabiera siły, uważają analitycy.

Raport: Kobiety zarabiają prawie o 1/3 mniej niż mężczyźni


Kobiety wychowujące dzieci zarabiają prawie o jedną trzecią mniej niż mężczyźni i natrafiają na wiele przeszkód w realizacji kariery zawodowej - poinformowała Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Australian govt: carbon deal will be difficult


Forging a political deal on Australia's carbon trade laws will be difficult after a new round of opposition infighting, the government said on Tuesday, casting fresh doubts on whether parliament will endorse the plan.

Zamówienia w niemieckim przemyśle w marcu 2010 mocno w górę


Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w marcu 2010 r. o 5,0 proc. mdm, a rdr wzrosły o 26,1 proc. - podało w czwartek niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Czy za śledztwem przeciw Goldman Sachs stoi polityka?


Pozew wniesiony do sądu przez federalną Komisję Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC) przeciw bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs skłonił Republikanów w Kongresie USA do oskarżeń, że stoją za tym motywy polityczne.

Małżeństwo podejrzane o manipulacje


Do 3 lat więzienia i 5 mln zł grzywny grozi małżeństwu podejrzanemu o manipulowanie notowaniami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Stołeczna Policji.

Byki żyją nadzieją na zakończenie spadków


Początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów, a w szczególności w Warszawie, był nad wyraz optymistyczny, jeśli wziąć pod uwagę skalę czwartkowych spadków na Wall Street. Taka sielanka jednak długo trwać nie mogła. Amerykanie znów odebrali bykom nadzieję na poważniejsze odreagowanie, gdy około południa kontrakty na tamtejsze indeksy energicznie ruszyły w dół. Najpierw Europa wystraszyła Amerykę, teraz Ameryka straszy Europę. Na tym tle nasz indeks największych spółek zadziwiał siłą.

Wall St falters on home construction data, tech


U.S. stocks fell on Wednesday on worrisome outlooks from major software makers and as a surprise drop in new home construction last month prompted concern about the strength of an economic recovery.

We wtorek możliwe rozstrzygnięcie na rynku złotego


Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym była spokojna, z niewielką zmiennością. We wtorek może nastąpić rozstrzygnięcie na rynku złotego, który jest wciąż silnie skorelowany z kursem euro-dolara. Na rynku długu powinien być kontynuowany dobry sentyment, widoczny w poniedziałek.

Souz Petrolium będzie dostarczał dla PKN Orlen 4,8 mln ton ropy rocznie do końca '12


PKN Orlen podpisał z firmą Souz Petrolium SA umowę na dostawy rurociągniem "Przyjaźń" do PKN 4,8 mln ton ropy naftowej rocznie. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., a przewidywana wartość dostaw do końca 2012 r. to ok. 8 mld USD - poinformował PKN Orlen w piątek w komunikacie.

Rekordowe ceny ropy naftowej


Ceny ropy są najwyższe do początku roku. Nowy rekord padł po tym, jak opublikowano pozytywne dane gospodarcze z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Wola Info miała 3,30 mln zł straty netto w III kw. 2009 r., wzrost o 148,2% r/r


Spółka Wola Info miała 3,30 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 1,33 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Analitycy BNP Pariba ostrzegają


Ogłoszone w środę dane o sprzedaży detalicznej wytrącają argument zwolennikom zacieśnienia polityki pieniężnej - stwierdzili w komentarzu analitycy BNP Paribas.

Podatnicy wesprą banki kwotą 850 mld funtów


850 mld funtów może wynieść końcowy rachunek brytyjskich podatników za różne działania ratunkowe wobec sektora bankowego - zakup udziałów, gwarancje kredytowe na rynku międzybankowym, ubezpieczenie toksycznych aktywów, rekapitalizację i pożyczki - ocenia w raporcie NAO (National Audit Office), odpowiednik NIK-u w Polsce.