Za kilka miesięcy decyzja o wsparciu zwalnianych pracowników w Polsce


Za kilka miesięcy powinna zapaść decyzja o przyznaniu blisko 500 tys. euro z unijnego funduszu globalizacyjnego dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej. KE potwierdziła, że dostała pierwszy polski wniosek o wsparcie z funduszu.

Biura podróży protestują przeciwko zaplanowanemu na wrzesień remontowi Okęcia. Na ratunek im ruszył minister infrastruktury. Cezary Grabarczyk zapewnił TVN CNBC Biznes, że prosił już dyrektora Polskich Portów Lotniczych o znalezienie alternatywy dla zamknięcia skrzyżowania dwóch pasów startowych. Ponad 33 mln zł z funduszy UE przekazano w czwartek władzom Torunia na budowę Centrum Nowoczesności i Inkubator Technologiczny. Obie inwestycje powstaną w zabytkowym gmachu toruńskich młynów zbożowych. Od kilku dni prawie w całym kraju tanieją paliwa. Tylko na stacjach w miejscowościach turystycznych nie widać spadku cen. Pod Tatrami benzyna jest nawet o pół złotego za litr droższa niż na równinach - sprawdził "Dziennik Gazeta Prawna".Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zezwolił na nabycie przez fundusz inwestycyjny Pahoa Investments 100% akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP), poinformował urząd w środę. MSWiA kończy prace nad nowymi założeniami do reformy emerytur służb mundurowych. Szef resortu Jerzy Miller poinformował we wtorek, że jeszcze w styczniu przekaże je związkom zawodowym. Nie powiedział czy różnią się od tych zaproponowanych przez jego poprzednika Grzegorza Schetynę w 2009 r. Świadczenia emerytalne mogą być o wiele niższe, niż spodziewa się dziś wielu zatrudnionych - wynika z najnowszych wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Rządy 7 państw europejskich zawarły z koncernem aerokosmicznym EADS wstępne porozumienie o dofinansowaniu produkcji wojskowego strategicznego samolotu transportowego Airbus A400M kwotą 3,5 mld euro - podał we wtorek Reuters, cytując źródło bliskie tej sprawy.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a większość głównych indeksów odnotowała swoje nowe, wielomiesięczne maksima. Są to pozytywne sygnały potwierdzające dominujący od lutego trend wzrostowy, ale mimo to sesja ta stanowi pewne rozczarowanie. - Uruchomienie 10-11 mld zł z nadpłynności finansowej, którą dysponują banki spółdzielcze, mogłoby podnieść PKB o 0,25-0,4 proc. - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Zapewnia przy tym, że w ciągu miesiąca NBP przygotuje propozycje, które pozwolą uruchomić ten potencjał.

Korupcja w polityce kosztuje światową gospodarkę 1,6 biliona dolarów rocznie - wynika z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pieniądze są prane lub trafiają do funduszy działających w szarej strefie i nie deklarujących swoich dochodów. W Katarze trwa właśnie trzeci światowy globalny szczyt antykorupcyjny. Miniony tydzień na polskim rynku walutowym przyniósł spore wahania notowań złotego. Przez większość czasu PLN podążał za nastrojami, panującymi na światowych giełdach oraz za notowaniami eurodolara, które również wykazywały w ostatnich dniach podwyższoną zmienność. Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie dość nieoczekiwanie zakończyła się wzrostami indeksów. WIG20 zyskał 0,99 proc., kończąc dzień na poziomie 2413,23 pkt. WIG natomiast wzrósł o 0,5 proc. do 41282,57 pkt. Na plusach, chociaż już wyraźnie mniejszych, dzień zakończyły także główne amerykańskie indeksy, broniąc się przed silną przeceną, na jaką jeszcze zapowiadało się w połowie sesji. Takie zachowanie obu parkietów pozwalają z umiarkowanym optymizmem czekać na kolejne rozstrzygnięcia w...Bumech, Konsorcjum AK Inwestor, PPHU Martech-Plus Marcin Mistarz, Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów Befared, Firma Gutkowski Jan Gutkowski odpowiedziały na zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia udziałów Kozielskiej Fabryki Maszyn Kofama - podał resort skarbu w komunikacie. Ukraiński rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym organizacji Euro 2012 we Lwowie. Miasto ma otrzymać na realizację projektu budowy stadionu dodatkowe 50 milionów hrywien, czyli 17 milionów złotych. Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w styczniu o 0,1 proc. - poinformował w poniedziałek oddział Fed w Dallas.

Decyzja o kredycie dla PGNiG pod zastaw złóż w Norwegii do końca września


- Sprawa przyznania PGNiG kredytu w wysokości 300 mln USD na zagospodarowanie złóż na norweskim szelfie, który miałby być zabezpieczony zasobami ropy i gazu, powinna rozstrzygnąć się do końca września - poinformował dziennikarzy Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Lekarze bez ubezpieczeń


Od 12 czerwca lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie śpieszą się jednak z zawieraniem polis. Powodem są niejasne przepisy i krótki okres od dnia ich ogłoszenia do chwili wejścia w życie - informuje "Dziennik Polski".

Woda nie zatrzyma Tauronu


Nasze straty są niewielkie - mówi prezes spółki Tauron i zapewnia, że powódź nie wpłynie w żaden sposób na planowany debiut firmy na warszawskiej giełdzie. Zaś minister skarbu państwa spodziewa się dużego zainteresowania inwestorów ofertą - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Złoty przed próbą testowania poziomu 4,20 za euro


Dobre dane ze świata mogą przyczynić się do wzrostu apetytu na ryzyko, a wraz z nim na wzrost wartości złotego. PLN będzie we wtorek testował poziom 4,20/EUR - uważają eksperci rynku FX. Analitycy spodziewają się dobrych wyników wtorkowej aukcji dwulatek.

Opel Labor Chief Criticizes Revised RHJ Offer For Co


The deputy supervisory board chairman and labor chief of automaker Adam Opel GmbH Wednesday criticized RHJ International SA's (RHJI.BT) improved offer for General Motors Co.'s German unit.

BZ WBK chce zwiększać sprzedaż kredytów przy użyciu internetu


BZ WBK w 2010 roku wprowadzi sprzedaż kredytów gotówkowych, która będzie realizowana całkowicie poprzez kanał internetowy. Bank liczy na zwiększenie roli tego kanału dystrybucji - poinformował PAP Miłosz Brakoniecki, dyrektor w BZ WBK.

Nadzieje na niezbdne reformy


Brak nowych, zych informacji dotyczcych sytuacji w Europie pomaga w ostatnich dniach poprawi nastroje inwestorw na rynku walutowym. Gwna para znajdowaa si wczoraj w przedziale 1,2330 - 1,24, ale w sesji amerykaskiej doszo do przebicia grnej granicy i kurs dotar nawet w okolice 1,26.

Na GPW trwa korekta spadkowa w poniedziałek


Początek tygodnia rozpoczął się od korekty na warszawskim parkiecie, która może potrwać kilka dni. Również na rynku walutowym trwa realizacja zysków, oceniają analitycy.

Amerykańscy producenci sukien ślubnych chcą podbić nowy rynek


Zatłoczona amerykańska branża odzieżowa rzadko pozwala firmom na realizowanie nowych koncepcji, ale sieci handlowe biorą obecnie na cel średni segment rynku, by zaoferować przyszłym pannom młodym sukienki, które nie kosztują fortuny, ale i tak przykuwają uwagę.

Jedynie 0,2 proc. Litwinów nie odczuwa skutków kryzysu


Jedynie 0,2 proc. mieszkańców dużych miast Litwy nie odczuwa skutków kryzysu - wynika z sondażu, który opublikował litewski tygodnik "Veidas".

EBay, Skype Founders Reach Settlement On Stake Sale


13 do 16 zł wzrośnie od 1 grudnia opłata za przejazd samochodu osobowego całym ok. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami.

W. Brytania: Prudential chce zgromadzić 14,5 mld funtów


Ubezpieczeniowy gigant Prudential ogłosił w poniedziałek, że chce zgromadzić od swych udziałowców 14,5 mld funtów (21 mld USD). Jest to największa w historii londyńskiego city emisja akcji dla istniejących udziałowców przebijająca poprzedni rekord ustanowiony przez bank HSBC.

"Dziennik Gazeta Prawna": rosyjski gaz skłócił ministerstwa


Umowa gazowa z Rosją podzieliła dwóch kluczowych ministrów: gospodarki i spraw zagranicznych - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Kurs EUR/PLN w dotychczasowym przedziale wahań


W piątek w notowaniach EUR/PLN obserwowaliśmy konsolidację w przedziale 4,1300-4,1600. Kurs USD/PLN odnotował dość silną zwyżkę za sprawą spadku EUR/USD - wzrósł w okolice 2,8500. Dzisiaj wartość dolara względem złotego kształtuje się kilka groszy poniżej piątkowych szczytów, natomiast notowania euro w stosunku do polskiej waluty wciąż mieszczą się w zakresie wahań z końca minionego tygodnia.

Europosłowie "dorabiają" w Sejmie


"Super Express" ujawnia, jak "dorabiają" sobie polscy europarlamentarzyści - miesięcznie nawet blisko 5 tysięcy złotych.

Citigroup podniósł cenę docelową Pekao SA do 190 zł i BRE Banku do 262 zł


Analitycy Citigroup podnieśli cenę docelową Pekao SA o 25 proc. do 190 zł i cenę docelową BRE Banku o 37 proc. do 262 zł - poinformował w piątek Bloomberg.

Francuzi strajkują, Polacy nie polecą


Z powodu strajku kontrolerów lotniczych na głównych paryskich lotniskach, z warszawskiego Okęcia odwołano we wtorek trzy loty do Paryża.

Londyn nie da UE wglądu w budżet przed ogłoszeniem


Rząd Davida Camerona nie zgodzi się na to, by ministrowie finansów innych państw UE mieli wgląd w brytyjski budżet przed przedstawieniem go w Izbie Gmin - powiedział szef MSZ William Hague w niedzielnym wywiadzie dla BBC.

Warszawska giełda wspięła się na miesięczne szczyty


Dzisiejszą sesję WIG20 rozpoczął z poziomu 2140 pkt notując nieznaczny spadek w wysokości 0,3%. Podobnie wyglądała sytuacja na giełdach zachodnich, jednakże kolejne minuty wraz ze wzrostem amerykańskiego rynku terminowego oraz dobrym wstępnym odczytom europejskich indeksów PMI dla sektora przemysłu oraz usług pozwoliły stronie popytowej na Starym Kontynencie na rozpoczęcie marszu, jak się później okazało na nowe maksima.

W czwartek porozmawiają o gazie


Dalszy ciąg polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Po niedawnym porozumieniu PGNiG z Gazpromem, ich ustalenia muszą teraz parafować rządy Polski i Rosji. Rozmowy odbędą się w czwartek w Warszawie - zapowiada dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.