Nowa ustawa może zniechęcić do inwestycji


Gdy zaczynano prace nad nowelizacją ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, zakładano, że nowe przepisy będą wspierać inwestorów w kryzysie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Chińska gospodarka urosła w III kwartale zgodnie z oczekiwaniami o 8,9 proc. rok do roku - podał urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekonomistów jest już niemal pewne, że w skali całego roku chiński PKB wzrośnie o 8 proc., co władze w Pekinie obrały sobie za cel. Ceny konsumpcyjne w strefie euro w lipcu 2009, w ujęciu rok do roku, spadły o 0,7 proc. wobec spadku o 0,6 proc w czerwcu - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej w komunikacie. Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej o utworzeniu nowej komórki odpowiedzialnej za wzmocnienie dyscypliny budżetowej.CCC otrzymao zgod Urzdu Ochrony Konkurencji i Konsumentw na przejcie Gino Rossi - poda w komunikacie DM PKO BP poredniczcy w wezwaniu ogoszonym przez CCC na akcje Gino Rossi. Dzisiaj kluczowe dla rynków będą comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia i zmiana liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych), które Departament Pracy opublikuje o godz. 14:30. Taki już urok pierwszych piątków miesiąca, które dodatkowo cechują się dość dużą zmiennością (ale dopiero po publikacji w/w informacji). Dzisiejsze odczyty będą miały dodatkowe znaczenie, gdyż mogą dać odpowiedź na pytanie, co dalej z polityką prowadzoną przez FED. Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia po niezbyt przychylnym jego początku należała do nader udanych. Początkowo strona popytowa miała trudny orzech do zgryzienia w postaci danych opublikowanych przez Departament Pracy. Stopa bezrobocia bowiem okazała się wyższa o 0,2 p.p. od konsensusu rynkowego uplasowanego na poziomie 9,5 proc.

W lipcu litr benzyny może kosztować nawet 5,4 zł - ostrzega "Rzeczpospolita".

Eksperci departamentu analiz i prognoz resortu gospodarki przewidują, że tegoroczne PKB wyniesie 1,5 proc. W trzecim kwartale, polska gospodarka wzrośnie - ich zdaniem - o 1,7 proc. WIG20 wybił się wczoraj dołem z kwietniowego kanału konsolidacji. Główny indeks warszawskiej giełdy stracił ponad 3,7% i notuje obecnie wartość 2452,70 pkt. Słabo zakończyły swoje sesje także parkiety w Europie Zachodniej i Ameryce. DAX stracił 2,6%, CAC40 3,64%, S&P500 2,38%, a DJIA 2,02%.

Citigroup podwyższył rekomendację dla Eurocashu do "kupuj" z "trzymaj". Wolseley, dostawca materiałów budowlanych, w trakcie sześciu miesięcy zakończonych 31 stycznia zanotował spadek zysku o 34 proc. Główny gracz na GPW posiada grudniowe kontrakty na WIG20 o wartości 900 mln zł - podaje prasa.W zeszłym roku liczba zatrudnionych w American International Group zmniejszyła się o 20 tysięcy osób, ponieważ dofinansowywana firma ograniczyła swoje operacje dotyczące przedsięwzięć przynoszących straty i sprzedała dochodowe oddziały. Poniedziałek tradycyjnie zapowiada się dość sennie, przynajmniej jeśli chodzi o nowe informacje napływające na rynek. W tej sytuacji przynajmniej do wejścia Amerykanów na rynek warunki na rynkach akcji może dyktować niemiecki DAX, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciekawą sytuację techniczną. Komisja Europejska zaproponowała w środę rozszerzenie 1 stycznia 2011 roku strefy euro o Estonię. Żaden inny kraj UE nienależący do strefy euro nie spełnia wszystkich kryteriów konwergencji, niezbędnych dla przyjęcia wspólnej monety.

Intel nie rozczarował inwestorów


Na początku tygodnia mówiło się o nieudanym starcie sezonu wyników. Producent aluminium Alcoa ograniczył stratę, ale nie w takim stopniu jak oczekiwano. Pierwsze naprawdę istotne wyniki poznaliśmy jednak dopiero wczoraj. Intel po raz kolejny nie rozczarował rynku.

Spore wahania na rynku walutowym


W ciągu ostatnich paru dni na rynku walutowym panowała spora zmienność - wykres raz po raz zmieniał kierunek, jednak utrzymywany jest trend wzrostowy, co może świadczyć o powrocie nieco lepszych nastrojów.

Dane z USA zaszkodziły notowaniom złotego


W czwartek polska waluta traciła wobec euro i dolara. Wczoraj notowaniom złotego nie zaszkodziło duże umocnienie dolara wobec euro, ale dziś zaszkodziła jej realizacja zysków na zachodnich rynkach akcji i słabe dane z USA.

Negatywne nastroje osłabiły złotego


Dzisiejsza sesja na rynku złotego została zdominowana przez negatywne nastroje. Doprowadziły one do silnego osłabienia polskiej waluty - notowania EUR/PLN przebiły swój ostatni lokalny szczyt na poziomie 3,9600 i poszybowały w okolice poziomu 3,9900.

USA: Byki sprostały wyzwaniu


W dniu dzisiejszym obozowi byków udało się sprostać nie lada wyzwaniu. Dane nt. stanu amerykańskiej gospodarki, które napłynęły na rynek pozostawiały bowiem wiele do życzenia. Godzinę przed sesją światło dzienne ujrzał cotygodniowy raport z rynku pracy.

Środowe dane negatywne dla złotego


Rynki FX i FI pozostają pod wpływem globalnego sentymentu. Gorsze od oczekiwań środowe dane spowodowały osłabienie kursu złotego i pogorszenie nastrojów na rynku długu - uważają ekonomiści.

Ostatnia sesja przed świętami


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem, ale obraz techniczny nie uległ istotnej zmianie. Po słabszym otwarciu WIG-20 testował wsparcie wynikające z linii przyspieszonego trendu wzrostowego, gdzie pojawił się popyt ze strony kupujących.

Polacy uciekają z Wysp


W Wielkiej Brytanii pozostało już tylko niespełna pół miliona polskich imigrantów. Polacy wyjeżdżają z Wysp, bo nie mają tam szansy na awans i dobre zarobki - wynika z kompleksowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskich władz. Dokument, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna", został ujawniony przez dziennik "Guardian".

Kolejna spółka chce przenieść się z NC na GPW


Spółka Mera Schody, która jest notowana na rynku NewConnect, chce przenieść się na rynek regulowany - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy, które planowane jest na 16 lutego tego roku.

Moody's obniżył rating dla BP


Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating kredytowy dla brytyjskiego koncernu paliwowego BP do A2 z Aa2 - poinformował Moody's w komunikacie.

30 proc. lampek zagrożeniem


Aż 30 proc. lampek świątecznych zbadanych w pięciu krajach Unii Europejskiej stanowi "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa" w domu, grożąc pożarem albo porażeniem prądem - ostrzega w środę Komisja Europejska.

Odbicie na głównej parze


W dniu dzisiejszym od rana obserwujemy główną parę walutową na coraz wyższych poziomach. O godzinie 8:01 kurs EUR/USD wynosił 1,4114, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4107. Po wczorajszej silnej przecenie wspólnej waluty, takie odbicie wydaje się naturalne.

Action planuje przeznaczyć 30 proc. zysku na dywidendę, czyli 0,85 zł na akcję


Action planuje przeznaczyć 30 proc. zysku za rok obrotowy 2008/09 na wypłatę dywidendy. Wysokość dywidendy na jedną akcję wyniesie 0,85 zł - poinformował spółka w komunikacie.

Rynek walczy o portfele seniorów


Operatorzy komórkowi, banki, biura podróży a nawet sklepy internetowe zaczęły wielką ofensywę, by pozyskać blisko sześciomilionową rzeszę seniorów. A raczej ich portfeli. Z badań bowiem wynika, że emeryci odkładają rocznie ponad 4 mld zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

WIG20 spadł o 2,08 proc. i wyniósł 2329,88 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł 2,08 proc. i wyniósł 2329,88 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 68 spółek, 252 spadł, a 38 nie zmienił się. Akcjami 5 spółek nie handlowano.

GUS podał dane o polskim PKB


Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. po wzroście o 5 proc. w 2008 roku. Inwestycje w 2009 r. spadły o 0,3 proc., a popyt krajowy spadł o 0,9 proc. - podał w czwartek wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Strajk personelu pokładowego BA


Personel pokładowy British Airways przystąpił do strajku o północy z niedzieli na poniedziałek. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, strajk potrwa do piątku włącznie. Na lotnisku Gatwick, skąd BA lata do Polski, loty mają się odbywać zgodnie z rozkładem.

Grupa Netii w III kw.'09 miała 4,2 mln zł zysku netto


Grupa Netii zanotowała w trzecim kwartale 2009 roku 4,2 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 18,6 mln zł straty rok wcześniej. Analitycy oczekiwali straty netto na poziomie 0,3 mln zł.

Radosław Boniecki został nowym prezesem Getin Holdingu


Radosław Boniecki został powołany na stanowisko prezesa Getin Holdingu, dotychczasowy prezes Krzysztof Rosiński, w związku z objęciem funkcji w zarządach Getin Banku i Noble Banku oraz kandydowania na stanowisko prezesa Getin Noble Banku złożył rezygnację - podał Getin Holding w piątkowych komunikatach.

WIG20 wzrósł o 1,24 proc. i wyniósł 2553,58 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 1,24 proc. i wyniósł 2553,58 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 227 spółek, 82 spadł, 44 nie zmienił się. Akcjami 3 spółek nie handlowano.