Kopex kupi łącznie prawie 90 proc. akcji fabryki maszyn Ryfama


Kopex zawarł umowy kupna łącznie prawie 90 proc. akcji Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfama - poinformował Kopex w komunikacie. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Reklama Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) łudząco przypomina plakaty Jarosława Kaczyńskiego - pisze "Gazeta Wyborcza". Na plakacie SKOK-ów jest hasło: "Teraz Polska", zaś slogan Kaczyńskiego brzmi: "Polska jest najważniejsza" - zaznacza dziennik. Jeszcze w tym roku PKP S.A. chce uregulować stan prawny wszystkich swoich gruntów - poinformowała w poniedziałek spółka. Część nieruchomości zostanie sprzedana, a uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone głównie na remonty i modernizacje dworców. Decyzja prezydenta USA Baracka Obamy, że nie będzie uczestniczył w szczycie Unia Europejska-USA, który ma się odbyć w maju w Hiszpanii, jest ciosem dla starań UE, by być traktowaną poważnie jako jednolita siła w stosunkach międzynarodowych - pisze we wtorek brytyjski "Financial Times".Boryszew złożył ofertę zakupu przedsiębiorstwa spółki Maflow Polska Sp. z o.o. za 70 mln zł i oferta ta została przyjęta przez syndyka - poinformowała spółka w komunikacie. Szef koncernu naftowego BP i jego rodzina są chronieni przez policję, po groźbach jakie zaczęli otrzymywać po gigantycznym wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, za który odpowiedzialna jest brytyjska firma - poinformowała londyńska prasa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia oraz naruszenia zasad konkurencji. UOKiK wszczął kontrolę w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia.

Wzrasta liczba oszustw hipotecznych, a także fałszywych doradców zawodowych oraz oszustw dokonywanych w internecie.

Dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski powiedział, że w listopadzie powinny zostać wznowione negocjacje z Rosjanami w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Do końca tygodnia Gazprom oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powinny przygotować szczegóły uzgodnień korporacyjnych. Działający w KGHM Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego żąda m.in. gwarancji zatrudnienia pracowników na co najmniej 10 lat od momentu ewentualnej utraty kontroli Skarbu Państwa nad spółką. Jeśli do 24 sierpnia postulaty nie zostaną uwzględnione, rozpocznie się spór zbiorowy.

Sroga zima spowodowała, że od początku roku do połowy lutego zużycie prądu było w Polsce o 4 proc. większe niż w tym samym okresie 2009 roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Oznacza to większe pieniądze dla firm energetycznych. Zataczające coraz większe kręgi zamieszanie wokół Dubai World, doprowadziło we wczorajszej sesji do umocnienia dolara i odpływu kapitału z emerging markets. Obawy wzbudziła informacja, iż największy fundusz rządowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma problemy finansowe i prosi o odroczenie terminu płatności obligacji. Końcówka zeszłego tygodnia, mimo iż przyniosła w znaczącej większości słabsze od oczekiwań dane zza oceanu, sprzyjała umocnieniu waluty amerykańskiej. W efekcie kurs głównej pary zanotował silny spadek z poziomu 1,45 do okolic 1,4340. Obecnie cały czas utrzymujemy się poniżej 1,44, co sugeruje, że niedźwiedzie nadal panują nad sytuacją. Dziś jedynie w sesji europejskiej mogą pojawiać się nieco większe ruchy, ponieważ po południu na rynku zabraknie największych graczy amerykańskich ze względu na święto w USA.Kierowana przez rosyjskiego biznesmena grupa kapitałowa kupiła pakiet kontrolny jednej z największych ukraińskich firm stalowych, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) - podała agencja Interfax-Ukraina. ISD ma zakłady także w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa oraz Stoczni Gdańsk. Ropa naftowa lekko drożeje na rynkach paliw w USA w reakcji na spadek kursu dolara wobec euro. Na rynku optymizm z powodu spekulacji, że Grecja nie będzie potrzebować wsparcia finansowego od UE, aby poradzić sobie z nadmiernym deficytem budżetowym - podają maklerzy. Dług publiczny na koniec 2009 roku wyniósł 51,8 proc. PKB, wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". To więcej, niż prognozowała Bruksela. Minister finansów mógł zastosować zabiegi, które sprawią, że zobowiązania będą niższe.

Rosja planuje wprowadzenie minimalnych cen na wódkę


Rosyjska komisja rządowa zaaprobowała w czwartek plany wprowadzenia od 1 stycznia 2010 roku minimalnych cen na wódkę w ramach walki z alkoholizmem, który - według prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - stał się w Rosji plagą narodową.

Austriacki rząd nacjonalizuje już drugi bank


Austriacki rząd przejmie już drugi bank, Hypo Alpe-Adria Bank International, i wpompuje w niego do 450 mln euro.

Asbis odczuwa poprawę na rynku


Asbis odnotował we wrześniu i październiku wysoką dynamikę sprzedaży i spodziewa się, że jeżeli ten trend się utrzyma przychody za IV kw. mogą okazać się wyższe niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Dystrybutor IT liczy, że cały 2009 r. uda mu się zakończyć na plusie - poinformowali na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami przestawiciele Asbisu.

Europa tylko gada o ekologicznym wyścigu technologicznym


Europejski plan, by zostać liderem ekologicznego wyścigu technologicznego może się w ciągu najbliższych czterech lat rozbić o lukę w finansowaniu, zwiększając szanse Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Nawet po roku 2014, kiedy to budżet Unii Europejskiej powinien zostać dogłębnie zrestrukturyzowany, nie ma gwarancji, że ekologiczna technologia zatryumfuje w starciu z potężnym lobby rolnym.

Pozytywny sygnał dla inwestorów


Zdaniem ekonomistów październikowa projekcja inflacji i PKB jest na tyle optymistyczna, że w najbliższym okresie może mieć pozytywny wpływ na rynki finansowe. Wyższy, niż zapisany w ustawie budżetowej, wzrost PKB w 2010 r. może uspokoić obawy inwestorów dotyczące sytuacji finansów publicznych.

Millennium DM obniżył wycenę dla Polic do 5,1 zł, nadal rekomenduje 'redukuj'


Analitycy Millennium Domu Maklerskiego obniżyli wycenę dla akcji spółki Zakłady Chemiczne Police do 5,1 zł z 5,6 zł wcześniej i jednocześnie podtrzymali rekomendację dla spółki na poziomie "redukuj", wynika z raportu z 16 listopada, odtajnionego we wtorek.

Alma przegrała proces o film


Sąd oddalił wniosek sieci delikatesów Alma, w którym spółka domagała się zakazu emisji filmu na jej temat w lubelskiej TVP. Reportaż dotyczy rzekomych nieprawidłowości sanitarnych i naruszania praw pracowniczych. Film nie został jeszcze wyemitowany.

Strajki w Grecji przeciwko proponowanym oszczędnościom


Greccy taksówkarze i liczni właściciele stacji benzynowych strajkują w proteście przeciwko zmianom podatkowym proponowanym przez rząd, usiłujący przezwyciężyć kryzys związany z 300-miliardowym długiem publicznym.

Rekordowe odszkodowanie zapłaci koncern tytoniowy Philip Morris


Ława przysięgłych sądu federalnego w Los Angeles wydała w poniedziałek werdykt skazujący koncern tytoniowy Philip Morris na zapłacenie odszkodowania w wysokości 13,8 mln dol. córce nałogowej palaczki, która zmarła na raka płuc.

Słabe dane z Azji


Słabsza produkcja, wyższa inflacja - to nie jest mieszanka danych, które inwestorzy lubią najbardziej, a takie właśnie dane nadeszły w nocy z chińskiej gospodarki. Dodatkowo słabsze od oczekiwań były też miesięczne dane o zatrudnieniu z Australii.

Po odwołanych lotach biuro podróży musi się zaopiekować podróżnym


Biura podróży, z którymi rozmawiała PAP deklarują, że po odwołanych z powodu chmury pyłu wulkanicznego lotach zajmą się pasażerami, którzy nie mogą wylecieć z kraju lub wrócić. O tym, że organizator turystyki musi pomóc podróżnym, przypomina też UOKiK.

Rekordzista ma 81 mln zł długów


Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 16,8 mld zł, o 95 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszej edycji raport InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej. A rekordzista - mieszkaniec Mazowsza - ma 81,4 mln zł zalegości.

Eksperci: przychody z prywatyzacji mogą być o połowę niższe


Tegoroczne przychody z prywatyzacji mogą być o połowę mniejsze od planowanych - alarmują eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Z ich szacunków wynika, że w tym roku mogą one wynieść około 6 mld zł, a nie, jak zakładał resort skarbu, 12 mld zł. Specjaliści uważają jednak, że "załamanie" planu prywatyzacyjnego nie będzie szokiem dla finansowania deficytu sektora finansów publicznych.

PO i centrale związkowe ramię w ramię


PO chce ograniczenia liczby związków zawodowych w zakładach pracy. Pomysł popierają nie tylko posłowie koalicji, ale także Lewica i wielkie centrale związkowe - NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Przeciwne są mniejsze związki, np. "Sierpień 80". Wątpliwości ma też PiS.

Nieudana kontynuacja wzrostów


Notowania dziś przed południem stały pod znakiem kontynuacji dobrych nastrojów z dnia wczorajszego. Kurs głównej pary rozpoczął od zdecydowanego wzrostu ponad poziom 1,38 i dotarł do 1,3817. Niestety siła popytu nie była wystarczająca, aby utrzymać kurs tak wysoko i mogliśmy obserwować powolną deprecjację wspólnej waluty. Z koeli po południu na rynek napłynęły informacje o inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych.

Droższe prawo jazdy


Od stycznia mogą podrożeć kursy prawa jazdy. Szkoły nauki jazdy mają bowiem być traktowane nie jako firmy edukacyjne, ale jako jednostki prowadzące działalność komercyjną.

Deficyt budżetowy Węgier po maju to już 84,6 proc. całorocznego planu


Deficyt budżetowy Węgier po pierwszych 5 miesiącach 2010 r. osiągnął 84,6 proc. planu na ten rok - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Czy WIG-20 potwierdzi hossę?


Na wczorajszej sesji indeksy kontynuowały wzrost, a WIG, mWIG40 oraz sWIG80 wytyczył swoje nowe maksima, które potwierdzają trend wzrostowy. Najsilniej wzrósł jednak WIG-20, który mimo to nie zdołał do tej pory potwierdzić hossy.

Dubaj straszy. Czy kapitał ucieknie z Polski?


To była sensowna biznesowa decyzja - tak w oświadczeniu napisały władze Dubaju po tym, jak emirat zwrócił się do wierzycieli o opóźnienie spłaty długu firmy Dubai World. "To może być wielki krach" - napisał o sytuacji w Dubaju Bank of America.

TP SA zawalczy telewizją


Telekomunikacja Polska przedstawiła swoją nową strategię. Chce być nie tylko liderem w telefonii stacjonarnej, mobilnej i na rynku dostępu do internetu, ale także przodować na rynku telewizji - pisze "Parkiet".