Euro nie jest celem nadrzędnym Polski


Wejście do strefy euro w 2015 roku jest realne, jednak nie jest to cel nadrzędny Polski - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Zdaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska musi „podjąć natychmiastowe działania na rzecz zatrudnienia młodzieży". W paryskiej siedzibie OECD ukazał się raport na temat sytuacji młodych Polaków wchodzących na rynek pracy. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, podobnie jak miesiąc temu, zaskoczyły inwestorów, choć tym razem negatywnie. Liczba etatów niespodziewanie spadła, choć oczekiwano jej utrzymania na poprzednim poziomie. W efekcie na głównej parze walutowej można było obserwować sporą zmienność, ale ostatecznie to wspólna waluta zyskała na wartości, dzięki czemu kurs EUR/USD zanotował mocny wzrost. Wczorajsze rozczarowujące dane zza oceanu pomogły bykom na głównej parze wzmocnić wspólną walutę.W PKO BP dobiegają końca prace nad strategią - pisze "Parkiet". Walne zgromadzenie ZNTK Łapy 17 listopada upoważniło zarząd do przeprowadzenia restrukturyzacji w celu zmiany upadłości likwidacyjnej na układową - poinformowała spółka w komunikacie. Akcjonariusze zgodzili się też na przeniesienie notowań na NewConnect, jeśli akcje spółki zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym. - Podwyższona inflacja była jednym z czynników, które obroniły polską gospodarkę przed recesją. Podjęcie próby doprowadzenia do inflacji do celu RPP na koniec kadencji byłoby zaś "suboptymalne z makroekonomicznego punktu widzenia" - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Związkowcy z KGHM Polska Miedź mają w poniedziałek podjąć decyzję czy i jak będą protestować przeciwko rządowym planom sprzedaży 10 proc. pakietu spółki. W międzyczasie wysłali do wicepremiera Schetyny pełen żalu list, w którym pytają dlaczego rządzący chcą prywatyzować KLGM argumentując to chęcią wyrwania spółki spod szkodliwych rządów związkowców.

Na światową konferencję gazową do Buenos Aires poleciało z Polski 28 osób. Polska delegacja mogła konkurować z ekipą Norwegii, największego w Europie i trzeciego w świecie eksportera gazu, który wysłał do boskiego Buenos 30 osób. Czwartek rozpoczął się od osłabienia polskiej waluty. Dane z USA, które zapewniły poprawę sentymentu na rynkach akcji, to tym razem było zbyt mało. Dalsze umocnienie złotego powstrzymuje poziom 3,85 na parze EURPLN.

Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie stanowiła kontynuację czwartkowej przeceny akcji. Wszystkie główne indeksy akcyjne tąpnęły o ponad 2 proc., co było ich czwartym spadkiem w ciągu tygodnia. Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, a najwięcej zyskał tym razem indeks największych spółek WIG20. Relatywnie nieco słabiej wypadły mWIG40 i sWIG80, ale z drugiej strony oba indeksy wytyczyły swoje nowe średnioterminowe maksima (mWIG40 w cenach zamknięcia). Mimo, że politycy chwalili się dzisiaj w mediach swoimi weekendowymi dokonaniami, to euforia na rynkach finansowych była krótka. Jeszcze przed południem notowania eurodolara powróciły poniżej 1,30, do czego przyczyniły się obawy związane z rozpoczęciem przez Europejski Bank Centralny wykupu rządowych obligacji krajów strefy euro borykających się z problemami (na co zwracałem uwagę w rannym komentarzu).PZU to jedna z ostatnich "pereł" polskiej gospodarki, której akcje nie znajdują się na giełdzie. Jest również jedną z najdłużej i najbardziej "dramatycznie" prywatyzowanych. Czy skoro "wszyscy" mówią, iż się opłaca i deklarują kupno akcji, to pewnie mają rację? Amplico OFE zwiększyło swoje zaangażowanie w kapitale Polish Energy Partners i ma obecnie 5,46 proc. akcji tej spółki - poinformował PEP w komunikacie. Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za wprowadzeniem możliwości elektronicznych kontaktów między funduszami inwestycyjnymi i ich klientami. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych.

W Polsce szykuje się boom inwestycyjny


W Polsce szykuje się boom inwestycyjny. W najbliższych czterech-pięciu latach firmy, samorządy i rząd będą chciały zrealizować inwestycje za 150-160 mld zł - informuje "Rzeczpospolita".

Raport: Kobiety zarabiają prawie o 1/3 mniej niż mężczyźni


Kobiety wychowujące dzieci zarabiają prawie o jedną trzecią mniej niż mężczyźni i natrafiają na wiele przeszkód w realizacji kariery zawodowej - poinformowała Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

MFW pomoże Grecji?


Co najmniej trzy państwa strefy euro - Finlandia, Holandia i Włochy - skłaniają się ku zaangażowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomoc dla Grecji, gdyby wsparcie takie miało okazać się niezbędne - poinformował czwartkowy "Financial Times".

GPW w defensywnym nastawieniu


W porównaniu z zagranicznymi parkietami, warszawski indeks WIG20 zachował się wyjątkowo defensywnie. Na koniec wtorkowej sesji licznik wskazywał -0,9proc. O spadkach na GPW przesądziła przede wszystkim 3,7-proc.przecena papierów TPSA oraz wynoszące od 1,4 proc. do 2 proc. spadki cen akcji banków - BZ WBK, PKO BP i Pekao.

GM, Opel Trust signal Magna on track to win Opel


General Motors and the German trust overseeing stricken carmaker Opel seemed set on Tuesday to move ahead with a sale to Canadian group Magna rather than let EU doubts halt the deal.

South Korea may propose at G20 global dlr fund


South Korea may propose at a G20 summit in November the setting up a global pool to offer emergency dollar funds to financial institutions in the event of another economic crisis, Japan's Nikkei newspaper reported on Saturday.

USA: Nie ma co liczyć na uspokojenie sytuacji


Wczorajsza sesja na Wall Street jest dobitnym przykładem, że nie ma co się łudzić na niewielką korektę i uspokojenie sytuacji na nowojorskich parkietach. Dzień na tamtejszych rynkach rozpoczął się od stosunkowo niewielkich spadków, które utrzymywały się do czasu zamknięcia europejskich parkietów, po czym siła uderzeniowa niedźwiedzi okazała się prawdziwym knock-downem.

Media: podpisanie umowy o sprzedaży Opla możliwe w piątek lub sobotę


Oczekiwane w czwartek podpisanie umowy o sprzedaży większości udziałów w koncernie Opel może nastąpić w piątek bądź dopiero w ciągu weekendu - podają w czwartek niemieckie media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Biurokracja zablokuje firmom pomoc rządu


Aby złożyć wniosek o pomoc, pracodawcy będą musieli przedstawić kilkanaście dokumentów w urzędach. Zdobycie zaświadczeń nie gwarantuje jednak dofinansowania.

LOT lata już w 80 proc.


Po otwarciu polskiej przestrzeni powietrznej, komunikacja lotnicza powoli wraca do normy. LOT w środę zrealizuje łącznie 80 proc. połączeń. Wcześniej rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że w ciągu dnia powinno odbyć się ok. połowy wszystkich zaplanowanych rejsów. Powodem są "korki" na niebie w ruchu lotniczym po otwarciu przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych nad Polską i częścią Europy.

Rynek reklamy spadł o 1,5 proc.


Grupa Agory szacuje, że wydatki na całym rynku reklamy spadły w pierwszym kwartale 2010 roku o 1,5 proc. do 1,6 mld zł. Kondycja rynku reklamy w kolejnych kwartałach zależy w istotnej mierze od stanu polskiej gospodarki, a także od polityki cenowej telewizji - poinformowała Agora w raporcie kwartalnym.

Liczba nowych bezrobotnych w USA bez zmian


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu nie zmieniła się wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 505 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Najpopularniejsze sportowe marki świata


W wartej miliardy dolarów branży sportowej najbardziej zacięte walki rozgrywane są często poza miejscem rozgrywania zawodów. Sportowcy, firmy, zespoły i wydarzenia rywalizują o rozpoznawalność w nadziei zdobycia jak największego udziału w dochodach z rozrywki. Komu udaje się to najlepiej?

Kawowy gigant wszedł tutaj za późno


Spółka AmRest Coffee, która w Czechach buduje sieć kawiarni Starbucks (w Pradze jest ich 9) zarobiła w 2008 r. 86,6 mln koron i ogłosiła stratę w wysokości 48,5 mln koron (1 CZK = 0,1608 zł).

Wall Street coraz przychylniej patrzy na obóz republikański


W ostatnich miesiącach banki komercyjne i prestiżowe firmy inwestycyjne coraz częściej kierują swoje sympatie w kierunku Republikanów. Powodem jest surowa retoryka Demokratów w temacie bankowych zysków, hojnych premii i skąpej akcji kredytowej.

Pentor: istotny wzrost zaufania konsumentów w lutym


Lutowy pomiar nastrojów konsumenckich przynosi dobre dane, wskazujące na istotny wzrost zaufania konsumentów. Poprawiły się niemal wszystkie wskaźniki cząstkowe - podał w komunikacie Pentor.

Stocks battered, pound bruised as fears persist


European stocks are primed for a pummelling on Friday, following ravaged U.S. and Asian shares, as Europe's debt crisis sent waves of dread through global markets and battered sterling and the euro.

DI BRE podtrzymał "akumuluj" PKN Orlen, cena docelowa 40,2 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie z 8 marca podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla PKN Orlen. Cenę docelową akcji spółki ustalili na 40,2 zł.

Prognoza dochodów budżetowych ostrożna


Prognoza dochodów budżetowych w 2010 roku jest ostrożna, a prawdopodobieństwo, że będą wyższe niż założono jest większe, niż że będą niższe - uważa wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Rząd nas przewiezie


To może być koniec wojny cenowej w pociągach i autobusach. Rząd chce ograniczyć konkurencję pomiędzy przewoźnikami. Uważa, że to sposób na "ucywilizowanie komunikacji publicznej" - pisze "Metro".