Chimeryczne nastroje inwestorów


Dzisiejsza sesja pokazuje, jak zmienne potrafią być nastroje giełdowych inwestorów. Piątkowy szał okazał się krótkotrwałym i niezbyt znaczącym epizodem.

Ponad 200 lat temu niemiecki bankier Mayer Amschel Rothschild wysłał swoich pięciu synów do różnych europejskich miast, żeby zapewnić przetrwanie rodzinnemu biznesowi bankowemu. W najpotężniejszym na świecie akceleratorze cząstek - Wielkim Zderzaczu Hadronów - ponownie padł rekord wysokich energii. Europejscy fizycy pobili tym samym własny rekord ustanowiony w grudniu. Zapisy w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych na akcje serii L Banku Millennium odbędą się do 20 do 28 stycznia 2010 roku - poinformował bank w prospekcie emisyjnym.The union representing British Airways PLC's cabin crew Friday announced strikes will take place later this month after the U.K. airline and union leaders failed to reach a last-minute deal on changes to working practices. Rząd znów zabiera się za porządkowanie internetu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Przy okazji delegalizacji e-hazardu gabinet Donalda Tuska chce po raz kolejny przeforsować projekt wprowadzający Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, czyli blokadę stron internetowych zawierających nielegalne treści. Eksperci są pewni: to pomysł na coraz większe ograniczanie wolności słowa w sieci - czytamy w gazecie. Miniony tydzień nie był dla polskiej waluty najlepszy. Po fatalnej końcówce października na głównych rynkach akcji tydzień rozpoczął się od wyprzedaży polskiej waluty, podczas której notowania EURPLN wzrosły do poziomu 4,32.

Przedsiębiorcy coraz wyraźniej odczuwają poprawę koniunktury - wynika z najnowszej edycji Gazelowego Indeksu Tendencji, badania przeprowadzonego przez "Puls Biznesu". Już pięciu na sześciu przedsiębiorców nie czuje kryzysu.

"Nasz Dziennik" pisze, że prawo powinno nakazywać, aby wszelkie wyjazdy sponsorowane pracowników służby zdrowia były zgłaszane samorządowi lekarskiemu. Ma to pomóc w zwalczaniu korupcji na linii lekarze - koncerny farmaceutyczne. Echo Investemnt kupiła za 26 mln dolarów ukraińską spółkę. Dzięki transakcji Echo dysponuje w Kijowie terenem, na którym zamierza wybudować biurowce o powierzchni 100 000 m kw, wartość całej inwestycji jest szacowana na 150 mln euro.

Na pocztku dzisiejszej sesji notowania zotego podlegaj umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszed poniej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytw, notowania tej pary walutowej podlegaj konsolidacji. Erste Group w raporcie z 23 listopada obniżył rekomendację dla Ceramiki Nowa Gala do "akumuluj" z "kupuj", wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 3,85 zł. Sprzedające energię elektryczną spółki grupy Tauron: Enion Energia z Krakowa i EnergiaPro Gigawat z Wrocławia zaoferowały małym i średnim firmom obniżkę cen prądu o 10 proc. Chętni na skorzystanie z tej oferty mogą zgłaszać się do końca kwietnia.Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji. Liczba ludności Islandii zmniejszyła się w tym roku po raz pierwszy od 120 lat. Jest to wynik emigracji mieszkańców wyspy szukających pracy i lepszych warunków życia za granicą. Islandczycy najchętniej wyjeżdżają do państw skandynawskich, a głównie do Norwegii. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział we wtorek w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.

Agencja MagnifiCo zadebiutuje na NewConnect


Agencja magnifiCo specjalizująca się w public relations oraz szeroko pojętym marketingu zadebiutuje na rynku NewConnect już na przełomie czerwca i lipca 2010 r.

Pegas Nonwovens rozważy akwizycji oraz przenoszenie produkcji w nowe miejsca


Czeski producent włóknin Pegas Nonwovens, notowany na GPW, będzie przyglądać się potencjalnym możliwościom akwizycyjnym oraz możliwościom przenoszenia produkcji w nowe regiony, poinformowała spółka w raporcie w czwartek.

Prezes dużego banku zrezygnował


Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego kończy pracę w Polsce i przechodzi do centrali Grupy ING. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał za działalność banku ING Direct w Anglii, Francji, we Włoszech i w Hiszpanii - poinformował bank w komunikacie prasowym.

BDM podniósł rekomendację Multimediów


Beskidzki Dom Maklerski, w raporcie z 8 grudnia, podniósł rekomendację dla spółki Multimedia Polska do "akumuluj" z "redukuj", podwyższając cenę docelową jednej akcji do 8,81 zł.

Sfinks kupi sieć Da Grasso


Sfinks Polska podpisał umowę przedwstępną kupna 100 proc. spółki Da Grasso, sieci pizzerii - podał Sfinks w komunikacie.

Millennium DM rekomenduje "kupuj" Kogenerację


Analitycy Millennium DM w raporcie z 5 stycznia podtrzymali rekomendację "kupuj" dla Kogeneracji, wyznaczając cenę docelową dla akcji tej spółki na 102,80 zł.

Wielkie banki USA ukrywają swe prawdziwe zadłużenie


Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup i inne największe banki USA obniżały przez ostatnie 5 kwartałów o średnio 42 proc. swe prawdziwe zadłużenie powstałe wskutek finansowania operacji giełdowych.

Grupa Empik M&F planuje otworzyć do końca '14 do 30 sklepów New Look


Empik Media & Fashion wraz ze swoją spółka zależną Fashion Look podpisał umowę franszyzową z New Look Retailers Limited, na mocy której Fashion Look otrzymała wyłączną licencję na okres 13 lat na otwieranie i prowadzenie sklepów pod marką New Look w Polsce. Do końca 2014 r. grupa EM&F planuje otworzyć do 30 sklepów tej marki - poinformował Empik M&F w komunikacie.

Nawiązywanie i rozwiązywanie umów o pracę


Najlepiej opłacanym prezesem spółki giełdowej w Polsce był w ubiegłym roku prezes i największy akcjonariusz Comarchu Janusz Filipiak - informuje "Parkiet" na podstawie raportów rocznych 150 krajowych spółek notowanych na GPW.

Bez gwarancji - jak w banku


Banki nie weryfikują przelewów do pewnej kwoty, bo to dla nich nieopłacalne - alarmuje "Nasz Dziennik". To znacznie ułatwia zadanie oszustom.

Mocne otwarcie


Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od silnych wzrostów wszystkich głównych indeksów. Indeks WIG20 wystartował na ponad 2 proc. wzroście.

Wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej


Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT prowadzącym wyłącznie działalność opodatkowaną. Mam zamiar zlikwidować działalność przekazując na potrzeby prywatne środek trwały, przy nabyciu którego odliczyłem VAT. Czy w takim przypadku muszę zwrócić cały odliczony VAT?

Raport: za cyberatakami na Google'a stał chiński rząd


Raport techniczny przygotowany przez amerykańską firmę zajmującą się bezpieczeństwem w internecie stwierdza, że przeprowadzone niedawno ataki cybernetyczne na ponad 30 amerykańskich firm, w tym Google'a, pochodziły z serwerów używanych przez rząd Chin - poinformował brytyjski dziennik "The Guardian".

100 tys. internautów ofiarami hakerów


100 tysięcy polskich internautów jest w poważnych kłopotach. Bazę ich haseł i adresów mejlowych hakerzy wykradli z popularnego portalu społecznościowego Wykop.pl. To największa tego typu kradzież w Polsce - ocenia "Dziennik".

W tym tygodniu dane z rynku pracy w USA


Za nami spokojny weekend, ponieważ nie pojawiły się żadne niespodziewane informacje.

Fiskus czeka tylko dzisiaj!


Tylko do środy przedsiębiorcy mogą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że chcą płacić w tym roku podatek dochodowy ze stałą stawką, która wynosi 19 proc. - niezależnie od tego, ile zarobią w ciągu roku.

Skala wzrostów niewiele zmienia w układzie sił


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale skala tego ruchu w zasadzie niewiele zmienia w układzie sił na rynku. Kupujący w Warszawie mają z czymś problem, za bardzo nie można domyślić się o co chodzi, ale już od kilku tygodni zachowujemy się wyraźnie słabiej.

Dziś sporo danych i znaczących wyników finansowych


Inwestorzy zachęceni wczorajszymi bardzo dobrymi wynikami banku JP Morgan Chase nie przestawali kupować euro. W efekcie kurs EUR/USD znajduje się obecnie na poziomie 1,4947. Po części może to być związane również z zaplanowanymi na dzisiaj publikacjami wyników takich firm jak: Citigroup, Goldman Sachs, Nokia, IBM i AMD. Wszystkie te firmy są reprezentantami kluczowych dla USA sektorów gospodarki, dlatego jeśli zaskoczą podobnie jak wczorajszy bank, to może się okazać, że niedźwiedzie będą musiały bronić dziś bariery 1,50.

Czas na wybicie górą?


Po spokojnym pod względem ilości publikacji makroekonomicznych początku tygodnia, w środę inwestorzy analizujący wskaźniki opisujące stan poszczególnych gospodarek mieli ręce pełne roboty.

Od dziś za 200 zł długu trafisz na czarną listę


Wystarczy 200 złotych długu niespłaconego przez dwa miesiące - i można mieć problem z wzięciem kredytu, czy zakupami na raty. Od poniedziałku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, dzięki którym niemal każdy będzie mógł zgłosić każdego nierzetelnego dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej.