Kontrakty na europejskie indeksy rosną


Kontrakty na indeksy europejskie i amerykańskie rosły rano, tak jak i akcje w Azji, po tym jak francuski prezydent Nicolas Sarkozy powiedział, że strefa euro jest gotowa do udzielenia pomocy Grecji, jeśli rząd będzie walczył o sfinansowanie deficytu budżetowego.

Coraz wicej podmiotw w ramach prowadzonej dziaalnoci gospodarczej wykorzystuje komponenty / surowce pochodzce spoza Unii Europejskiej. Import takich towarw co do zasady wie si z koniecznoci uiszczenia ce. Niewielu jednak pamita o istniejcych mechanizmach, ktre daj moliwo znaczcego zmniejszenia kosztw zwizanych z importem. Jednym z takich mechanizmw jest system zawiesze celnych. Na rachunku obrotów bieżących we wrześniu br. odnotowano deficyt w wysokości 57 mln euro wobec 124 mln euro (po korekcie) nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec 2.045 mln euro deficytu rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek. 1,5 mld euro na sfinansowanie planu uzdrowienia gospodarki oraz 300 mln euro na wsparcie sektora mlecznego - to niektóre z przyjętych w czwartek przez Parlament Europejski poprawek do przyszłorocznego budżetu UE.Firma Dachbud wycofa z sądu wniosek o upadłość poznańskich zakładów H. Cegielskiego. 1,5 mln zł, które Cegielski winny jest budowlanej firmie, ma do kwietnia spłacić w ratach - uzgodniły spółki. Nie oznacza to jednak końca kłopotów "Ceglarza", którego długi opiewają na 40 mln zł. U.S. President Barack Obama said on Saturday that developing nations must take "substantial actions" to curb their greenhouse gas emissions and that the world's top emitters must have clear reduction targets. Cztery włoskie związki zawodowe podpisały we wtorek z dyrekcją Fiata porozumienie w sprawie przyszłości fabryki pod Neapolem, gdzie w przyszłym roku zostanie przeniesiona z Polski produkcja nowej pandy.

Cena emisyjna akcji spółki Delco, dystrybutora chemii gospodarczej, została ustalona na 9,5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych spadło kolejny miesiąc z rzędu. Dziś byki nie były w stanie zbyt wiele zwojować. Atmosfera w całej Europie nie była sprzyjająca a na samodzielną akcję popytu nie było stać. Brak chęci do podjęcia choćby próby podciągnięcia indeksów nie najlepiej świadczy o morale inwestorów. Widać brakuje odważnych do kupowania akcji, zanim sytuacja się nie wyjaśni. Jeśli ruch w górę nie nastąpi w pierwszych dniach nowego roku, zniechęcenie może sprzyjać spadkom.

- Umowa zawarta pomiędzy operatorami komórkowymi P4 i Polkomtelem, dotycząca roamingu krajowego, ograniczała konkurencję - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na spółki nie nałożył kar finansowych, bo zobowiązały się one do zmiany warunków porozumienia. Analitycy firmy Expander, obliczyli ile wynosiłby dzisiaj indeks WIG20, gdyby uwzględnić wszystkie pożytki płynące z akcji znajdujących się w jego składzie (dywidendy i prawa poboru). Wszystko to, aby ocenić wyniki pasywnej strategii opartej na tym indeksie. Spółka Paged, producent płyt wiórowych i mebli, miała 58,95 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 52,03 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.W tym roku najszybciej będzie rosła w Polsce sprzedaż sprzętu elektronicznego. Zwiększy się ona o 11,2 proc. do niemal 31,7 mld zł - wynika z zestawienia przygotowanego dla "Parkietu" przez firmę badawczą Euromonitor. Spadną za to wydatki na alkohol. Udany debiut Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na otwarciu cena sprzedaży wyniosła 349 zł. To wzrost o 11,7 proc. w stosunku do ceny odniesienia (312,50 zł). Po godz. 10 obroty przekroczyły 2,8 mld zł. Inwestorzy indywidualni, którzy w ofercie publicznej kupili 30 akcji PZU i sprzedali je w pierwszych kilkudziesięciu minutach handlu zarobili przeciętnie, po odliczeniu podatku około 1 tys. zł netto. Agencja Moody's wycofała wszystkie ratingi dla Getin Banku, gdyż spółka w świetle prawa przestała istnieć w związku z połączeniem z Noble Bankiem - podła agencja w komunikacie.

Fiskus sprawdzi samotnych rodziców


Wspólnie z dzieckiem może rozliczyć się tylko ten rodzic, który wychowuje je samotnie, bez innych osób. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że dotyczy to także partnera z nowego związku, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka.

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła o 14,0% r/r w maju wobec oczekiwanych 8,3%


Produkcja przemysłowa wzrosła w maju br. o 2,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 14,0% wobec wzroście o 9,7% w kwietniu (po korekcie), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątkowym komunikacie.

Awaria w Sajańsko-Szuszeńskiej elektrowni wodnej na Syberii


Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych w poniedziałek w wyniku awarii w Sajańsko-Szuszeńskiej elektrowni wodnej w Chakasji na Syberii - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

LOT "złagodził" ceny biletów


Zima nie ustępuje, pociągi zawodzą, a LOT - postanowił zawalczyć o krajowego pasażera. Cennik, co prawda, stoi w miejscu, ale zwiększono liczbę miejsc w samolotach oraz złagodzono przepisy internetowej sprzedaży biletów - czyli zwiększono dostępność biletów po obniżonych cenach. Oznacza to m.in., brak konieczności dużo wcześniejszej rezerwacji biletu, by nabyć go taniej.

UniCredit podwyższył wycenę akcji Cyfrowego Polsatu


Analitycy UniCredit podwyższyli wycenę akcji Cyfrowego Polsatu do 18,1 zł z 17,1 zł - podała agencja Bloomberg.

Wysycha strumień pieniędzy od emigrantów


Trzy miliardy złotych mniej niż w 2008 r. wysłali emigranci do Polski w ubiegłym roku. Prawie 27,7 mld zł, które mimo to trafiły do kraju, znacząco pomogły jednak polskiemu bilansowi płatniczemu - pisze "Rzeczpospolita".

Rynek pracy: Czy już czas na dobre wiadomości?


Z najnowszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2010 r. pierwszy raz od miesięcy spadła stopa bezrobocia - do poziomu 12,9 proc. Także urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Optymistyczne wnioski, dotyczące popytu na pracowników, przynosi także analiza ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. W I kwartale 2010 pracodawcy zamieścili w nim ponad 54 tys. ofert pracy, o 46 proc. więcej niż rok wcześniej o tej porze.

Kolejny dzień spadku wartości złotego oraz akcji


W czwartek polska waluta kolejny dzień z rzędu traciła na wartości. Spadły też główne indeksy na GPW. Zdaniem ekspertów nie ma powodów do paniki, ale najbliższe dni raczej nie przyniosą ustabilizowania sytuacji.

Ipopema podwyższył rekomendację dla Kredyt Banku do "kupuj"


Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 1 września podwyższyli rekomendację dla akcji Kredyt Banku do "kupuj-wysokie ryzyko" ze "sprzedaj-wysokie ryzyko", a cenę docelową podwyższyli do 12,9 zł z 4,9 zł.

PKO BP: jak nie dać się hakerom


Hakerzy wyłudzają dane podszywając się pod stronę iPKO - alarmują nasi internauci na platformie Kontakt TVN24. PKO BP zamieścił już w swoim serwisie internetowym informację, w której poproszono klientów, aby nie odpowiadali na tego typu maile, nie korzystali z podanego w nich linku i nie udostępniali danych dotyczących karty (jej numeru, kodu PIN, daty ważności i kodu CVV2). Policja ściga już hakerów.

Słaby miesiąc dla euro


Temat Greckich problemów fiskalnych już drugi miesiąc przewija się przez rynki finansowe. O ile faktyczny wpływ tych obaw na notowania euro jest dyskusyjny, europejska waluta traciła do dolara, jena, franka i funta. Ten pierwszy zyskiwał wobec euro, mimo iż Fed ostudził oczekiwania na podwyżki stóp w USA.

Dla kogo prąd tańszy o 30 procent?


Jeszcze w listopadzie do Sejmu powinien trafić dokument, którego przyjęcie umożliwi najuboższym zakup energii elektrycznej z 30-proc. zniżką - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Wzrost cen zbóż i mleka, stabilne ceny mięs - MRiRW


Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 29.03-4.04 zmniejszenie dostaw zbóż do skupu w okresie przedświątecznym było przyczyną niewielkiego wzrostu cen zbóż na rynku krajowym. Ceny mięs były na stabilnych poziomach, podrożało zaś odtłuszczone mleko w proszku.

Dobre IFO nie wspiera euro


O tym, iż "chiński motyw" nie wystarczy do tego, aby podtrzymać dobre nastroje na rynkach finansowych, było już widać wczoraj po południu.

IDC: w 2009 r. w Polsce sprzedano ponad 2, 8 miliona komputerów


W 2009 r. w Polsce sprzedano ponad 2,8 miliona komputerów, z czego 1,8 mln stanowiły notebooki, a ponad 1 milion komputery stacjonarne - wynika z badania firmy analitycznej IDC Polska.

Dzień trzech wiedźm


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem głównego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 po stracie 0,83% notuje obecnie poziom 2445,4 pkt. Tym samym wykres oddalił się od rocznego maksimum równego 2501,61 pkt. i by znów go zaatakować musi najpierw sforsować opory na poziomach 2466 pkt. i 2490 pkt.

Netia wprowadza łącza o przepustowościach 10 i 20 Mb/s


Netia wprowadza łącza o przepustowościach 10 i 20 Mb/s i liczy na wzrost ARPU dzięki nowej ofercie, ale nie zamierza zmieniać prognoz na 2010 rok - poinformował dziennikarzy członek zarządu Netii Grzegorz Esz.

Opiniotwórcze TVN24, TVN i tvn24.pl


Stacja TVN24 była najczęściej cytowaną we wrześniu stacją telewizyjną w Polsce. Inne media powoływały się na nią aż 588 razy. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się też TVN i tvn24.pl.

Podnoszą wycenę Qumak-Sekom


Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 3 lutego podwyższyli wycenę akcji Qumak-Sekom do 17,9 zł z 14 zł poprzednio.

Euro po 2,7 złotego za trzy lata?


- Za dwa, trzy lata euro może kosztować tylko 2,7 zł - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Benoit Anne, strateg walutowy banku Merrill Lynch. To kolejny analityk, który twierdzi, że nasza waluta wkroczyła na drogę umacniania się.