Co piąty kioskarz na bruk


Do końca sierpnia 2010 roku Ruch SA planuje zwolnić 799 osób, czyli około 20 proc. zatrudnionych w spółce. Zarząd spółki szacuje, że redukcja zatrudnienia przyniesie ok. 2,8 mln zł miesięcznych oszczędności.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Telekomunikacji Polskiej w sprawie 11 mln zł kary za nadużywanie pozycji dominującej, nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował regulator w czwartkowym komunikacie. Światowy potentat handlu detalicznego Wal-Mart potwierdza, że kupuje Vudu - internetowy serwis umożliwiający oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości w telewizorach. Zdaniem ekspertów, wniosek jest jeden: przyszłością biznesu - każdego biznesu - jest internet. Bykom nie jest łatwo przerwać feralną dla nich passę. Ich usiłowania są skutecznie niweczone przez chętnych do pozbywania się akcji. Nastroje wciąż nie sprzyjają zwyżkom na giełdach.Analitycy Citigroup obniżyli rekomendację dla PBG do "sprzedaj" z "trzymaj" - poinformował w czwartek Bloomberg. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w sierpniu nieco wyhamował drugi miesiąc z rzędu, jednak sygnały ze strefy realnej gospodarki są nadal pozytywne - podało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). BNP Paribas sceptycznie odniósł się do rządowego planu rozwoju i konsolidacji, ogłoszonego w piątek przez premiera Donalda Tuska. Według BNP Paribas rząd polski uzależnia osiągnięcie zakładanych celów od silniejszego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji - nie wiadomo jednak, czy tak sprzyjające warunki nastąpią. Tymczasem bank Morgan Stanley ocenia, iż plan jest krokiem w dobrym kierunku.

To chyba najważniejsze pytanie, które zadają sobie teraz inwestorzy. Czy rzeczywiście, tak jak chciałby tego szef Europejskiego Banku Centralnego, przedstawione wczoraj na szczycie Unii Europejskiej ustalenia, w sprawie Grecji, pomogą temu krajowi odzyskać zaufanie rynków finansowych?

Indeksy PMI odzwierciedlające aktywność w przemyśle poszczególnych gospodarek sugerują, że ożywienie koniunktury nadal trwa w wielu państwach azjatyckich. W Chinach i Polsce styczeń przyniósł spadki. Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosy odreagowanie na rynku euro. Wsplna waluta zyskiwaa wzgldem dolara, jak te wobec pozostaych konkurentw. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

Grupa Inter Cars miała w I połowie 2009 roku 42,18 mln zł zysku netto wobec 29,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody grupy wzrosły o 16 proc. rdr do 982,5 mln zł - podała spółka w raporcie półrocznym. Upomnij się o nadpłaconą złotówkę, bo urząd skarbowy sam ci jej nie odda - nie wyśle zwrotu podatku, jeśli jest on mniejszy niż 8 złotych. Wszystko z powodu zbyt dużych kosztów. Jednak pieniądze zamiast "drogim" przekazem pocztowym można przelać na konto bankowe podatnika - koszt w zależności od banku wynosi ok. kilkudziesięciu groszy. Okazuje się jednak, że nie można. Zainteresowani muszą się pofatygować do urzędu. Federal Reserve officials in August believed risks to the U.S. economy had eased "considerably" but thought low interest rates would be needed for an extended period to bolster what would likely be at best a modest recovery, documents released on Wednesday showed.Comments that the World Trade Organisation on Friday backed a U.S. complaint against European Union aid to plane maker Airbus are wrong and misleading, EU sources with knowledge of the WTO ruling said. Chińczycy liczą na intratny kontrakt na dostawy nigeryjskiej ropy. Kwestie współpracy gospodarczej to jedne z najważniejszych tematów rozmów szefa chińskiej dyplomacji Yang Jiechi w stolicy Nigerii - Abudży. Nowojorska giełda zakończyła w piątek sesję z zyskami, wynikającymi z pozytywnych informacji napływających z rynku pracy w USA.

KE ustępuje eurodeputowanym w sprawie porozumienia SWIFT


By przekonać europosłów do akceptacji porozumienia UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych SWIFT w ramach walki z terroryzmem, Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że jest gotowa pójść na ustępstwa wobec Parlamentu Europejskiego.

Z Ryanairem Krakowa do Alicante


Irlandzki tani przewoźnik otwiera kolejne połączenie z Krakowa. Będzie to pierwsze połączenie, jakie Ryanair realizuje z tego miasta do Hiszpanii.

Sejm za przepisami dotyczącymi ułatwień podatkowych


Posłowie wszystkich klubów poparli w debacie jedną, redakcyjną poprawkę do nowelizacji ustaw podatkowych. Nie zgodzili się zaś na zmianę tytułu noweli.

Zarząd Chemoservisu-Dwory ustalił cenę


Zarząd spółki Chcemoservis-Dwory ustalił cenę emisyjną akcji serii C na poziomie 0,65 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Banki ciągną w dół europejskie giełdy


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w okolicach poziomu poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones spadł o 0,1%, z kolei S&P 500 oraz technologiczny Nasdaq wzrosły o odpowiednio: 0,11% oraz 0,27%.

Marka McQueen przeżyje swego twórcę


Marka Alexander McQueen nadal będzie istnieć, pomimo samobójczej śmierci brytyjskiego projektanta. Prezes francuskiej grupy PPR, która ma prawo do marki, powiedziała, że utrzymanie jej na rynku będzie najlepszym hołdem jaki można złożyć projektantowi.

Wyspy: Tysiące wakatów czeka na poczcie


Jak co roku, również i w tym pojawiło się mnóstwo ofert pracy sezonowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Okres zatrudnienia trwa kilka tygodni, najczęściej przez cały grudzień, ale często jeszcze w styczniu.

KNF zgodziła się na działalność KGHM TFI


Komisja Nadzoru Finansowego, na posiedzeniu 11 stycznia, zezwoliła na działalność KGHM Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych SA z Wrocławia - poinformowała KNF w komunikacie.

Różne systemy emerytalne kosztują nas miliony


Z raportu "Dziennika Gazety Prawnej" na temat emerytur wynika, że najlepszym rozwiązaniem społecznym i ekonomicznym jest sytuacja, kiedy wszystkie grupy zawodowe są w jednym systemie emerytalnym. Dodatkowo powinny płacić składki na przyszłe emerytury na takich samych zasadach.

Francja - pożyczka narodowa


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza rozpisać wielką pożyczkę narodową. Uzyskane w ten sposób środki finansowe mają służyć na inwestycje w strategicznych dziedzinach gospodarki. Zdaniem francuskich mediów, wysokość pożyczki, rozpisanej w formie państwowych obligacji, może wynieść nawet do 100 miliardów euro.

Lokata czy fundusz - co wybrać?


Ostatni kryzys przypomniał wszystkim, że inwestowanie pieniędzy to nie tylko możliwość szybkiego zarobku, ale również ryzyko poniesienia straty. Dlatego też tak wiele osób przeniosło swoje środki w bardziej bezpieczne instrumenty takie jak lokata bankowa czy fundusze pieniężne i gotówkowe.

Nowe źródło ropy coraz bliżej Polski


Nowe, niezależne od Rosji, źródło ropy dla Polski przybiera na papierze coraz konkretniejsze kształty. Spółka Nowa Sarmatia podpisała właśnie wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie kwotą prawie 0,5 mld zł. Pieniądze maja iść na przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska.

Gorsze wyniki spółek powodem spadków kontraktów na indeksy w USA


Gorsze od prognoz wyniki spółek, m.in. MBIA Inc. i Fluor Corp., wpływają na spadek kontraktów na amerykańskie indeksy - podają maklerzy.

Rynek reklamy spadł o 1,5 proc.


Grupa Agory szacuje, że wydatki na całym rynku reklamy spadły w pierwszym kwartale 2010 roku o 1,5 proc. do 1,6 mld zł. Kondycja rynku reklamy w kolejnych kwartałach zależy w istotnej mierze od stanu polskiej gospodarki, a także od polityki cenowej telewizji - poinformowała Agora w raporcie kwartalnym.

Korzystny kredyt przez maila? To oszustwo


Coraz więcej Polaków dostaje maile z propozycją bardzo korzystnego kredytu - wystarczy uiścić jedynie kilka opłat. Dopiero po fakcie okazuje się, że padli ofiarą tzw. nigeryjskiego szwindla, tracąc przy tym wszystkie swoje oszczędności.

Inwestorzy uciekają z Bułgarii


Inwestorzy zagraniczni wycofują kapitały z Bułgarii, informuje dziennik "Dniewnik". Świadczą o tym opublikowane dane bułgarskiego banku centralnego.

Dostaną 73,10 zł na jeden hektar


Rolnicy, którzy ubiegają się o zwrot części kosztów tzw. paliwa rolniczego, czyli oleju napędowego używanego do produkcji rolnej, otrzymają pieniądze. Trwają w tej sprawie rozmowy z ministerstwem finansów - poinformował PAP w piątek wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Putin: mogą być problemy z tranzytem gazu przez Ukrainę


Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł w niedzielę Unię Europejską, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy. Według szefa rosyjskiego rządu, Kijów może mieć trudności z zapłatą za rosyjskie paliwo.

Google przeprasza za błąd inżyniera


Google przeprasza użytkowników swego serwisu Gmail, którzy w środę wieczorem nie mieli dostępu do swej poczty. Jak podaje internetowy gigant, awaria dotknęła większość ze 150 milionów kont w Gmailu, a jego powodem był błąd popełniony w trakcie upgradu serwerów firmy.

Can the economy survive survival of the banks?


Now that the banks have stabilized, expect growing focus on and unease with the cut-back in lending which has been an integral part of their survival.