Nieruchomości o wartości ok. 800 mln zł trafią aportem do spółek PKP w 2010 r.


Nieruchomości o łącznej wartości ok. 800 mln zł zostaną wniesione aportem do spółek Grupy PKP w 2010 roku. Ponadto do końca roku wszystkie grunty, którymi dysponują PKP będą uwłaszczone, podała spółka w komunikacie w poniedziałek. Do 2012 r. wyda na modernizację dworców 980 mln zł.

Czwarty kwartał tego roku powinien przynieść nowe emisje akcji na giełdzie, popyt na nie ma być dość duży - czytamy na łamach "Pulsu Biznesu". Według ekspertów, jesienią możemy spodziewać się powrotu kapitału na giełdę dzięki spółką starającym się wejść na nią. Trwają prace nad nowym systemem wystawiania zwolnień lekarskich. Lekarze, po wprowadzeniu nowych rozwiązań przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie przez Internet. Ford "nabrał otuchy" dzięki rezultatom kwietniowej sprzedaży na rodzimym rynku w USA, która przewyższyła zeszłoroczne wyniki oraz dzięki przychodom w pierwszym kwartale, które również odnotowały wzrost, oznajmił szef koncernu na obie Ameryki.Zarząd NBP pod kierownictwem Piotra Wiesiołka, który zastąpił tragicznie zmarłego prezesa Sławomira Skrzypka podtrzymuje opinię ws FCL i zysku NBP, i wzywa do kompromisu. Szymon Majewski - inwestor, któremu udało się uzyskać 1826-proc. stopę zwrotu na rachunku rzeczywistym w ciągu jednego miesiąca, mówi na temat swojego doświadczenia z inwestowaniem, strategii, procesach psychologicznych oraz zdobywaniu doświadczenia. Dziś rano w notowaniach złotego oraz pozostałych walut naszego regionu mogliśmy obserwować osłabienie - wartość euro względem krajowej waluty wzrosła z powrotem ponad psychologiczny poziom 4,2000 zł, kurs dolara natomiast zwyżkował w okolice 2,8300 zł. Dzisiaj 14.00 z Polski napłyną dane o dynamice wynagrodzeń we wrześniu - oczekuje się ich wzrostu o 2,9% r/r po zwyżce o 3% r/r w sierpniu. Odczyt ten nie powinien mieć jednak większego wpływu na kurs złotego.

Bogdanka rozpoczęła proces udostępniania akcji pracowniczych, czyli 3.243.000 akcji, stanowiących ok. 9,5 proc. kapitału spółki. Może on potrwać około 2 miesięcy, nabyte walory będą mogły być sprzedane najwcześniej 9 grudnia 2011 roku - podała Bogdanka w komunikacie prasowym.

Dreamliner wciąż uziemiony. Choć legendarna już maszyna miała być gotowa dwa lata temu, inżynierowie Boeinga natrafiają na coraz to nowe problemy techniczne, które nie pozwalają się jej wzbić się w powietrze. Największą usterkę, co prawda właśnie naprawiono, ale przy okazji wykryto kolejną, mniejszą. Mimo to Dreamliner ma polecieć jeszcze w tym roku. Polscy producenci wódki ruszają na podbój Azji. Nasze trunki mają pić m.in. Chińczycy i Hindusi - zapowiada "Rzeczpospolita". Wyborowa już ma drugie miejsce wśród importowanych wódek w Państwie Środka.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie. Ruch wstępnie uzgodnił warunki dalszej współpracy z Polkomtelem i wznowił sprzedaż starterów oraz doładowań kart pre-paid telekomu - podała spółka w komunikacie. Pierwsza sesja w nowym roku rozpoczęła się od nieznacznego umocnienia złotego. Pomogły w tym lepsze informacje, jakie napłynęły z Azji (indeks PMI w Chinach wzrósł w grudniu do 56,1 pkt. z 55,7 pkt. w listopadzie, co poprawiło też nastroje na giełdowych parkietach w tamtejszym regionie).Projekt odpowiedzi dla Komisji Europejskiej ws. umowy gazowej, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, trafił do Komitetu do spraw Europejskich - poinformowało biuro prasowe resortu. W ciągu kilku dni porozumienie gazowe z Rosją powinien zaopiniować MSZ. Zgodnie z nią gry na automatach będą dopuszczone tylko w kasynach. Automaty o niskich wygranych będą mogły funkcjonować tylko do czasu wygaśnięcia udzielonych na nie zezwoleń, a nowe pozwolenia nie będą wydawane. Ustawa przewiduje ponadto m.in. wzrost podatków od hazardu oraz ograniczenia w reklamie hazardu. Za przyjęciem ustawy głosowało 234 posłów, przeciw 8 posłów, a 177 wstrzymało się od głosu. Koniec z koczowaniem w kolejkach z wnioskiem w rękach. Przedsiębiorcy ubiegający się o unijne dofinansowanie e-biznesu będą mogli zrobić to tylko przez internet - poinformowało MSWiA. I jeszcze raz podkreśliło, że o przyznaniu dotacji ma decydować m.in. jego jakość, innowacyjność, a nie data złożenia wniosku.

Rynek czeka na dane z amerykańskiego rynku pracy


Po wczorajszym odreagowaniu wcześniejszego osłabienia krajowej waluty i spadku kursu EUR/PLN do 4,1200, dzisiejsza sesja rozpoczyna się od konsolidacji wokół tego poziomu. Inwestorzy na rynku finansowym, w tym na rynku złotego wstrzymują się z większymi transakcjami przed dzisiejszą publikacją danych z rynku pracy USA, jakie zostaną opublikowane o godz. 14.30. Wcześniej, przed południem, na rynek napłyną najnowsze prognozy Komisji Europejskiej dotyczące m.in. dynamiki PKB - przewiduje się poprawy prognoz dla Polski, co ma szansę wesprzeć złotego. Rynek pozostaje jednak nerwowy - wzrosty na giełdach są niewielkie i krótkotrwałe, eurodolar reaguje dość nieprzewidywalnie na napływające dane, a ceny złota wzrosły już w okolice poziomu 1000 USD za uncję.

Islandia: parlament zgodził się na plan spłaty długów bankowych


Parlament Islandii uchwalił w piątek przygotowaną przez rząd ustawę przewidującą wypłacenie Wielkiej Brytanii i Holandii ponad 5 mld dolarów z tytułu strat, jakie ponieśli właściciele wkładów w islandzkich bankach w następstwie ubiegłorocznego kryzysu finansowego.

Wyłudzacze polują na klientów iPKO


Masz konto w PKO z dostępem przez internet? Uważaj na oszustów, którzy za pomocą programów komputerowych, tzw. trojanów próbują wyłudzić dane dostępowe do kont klientów banku.

JP Morgan: Złoty pozostaje niedowartościowany


Analitycy JP Morgan uważają, że złoty jest najbardziej niedowartościowaną walutą regionu, a kurs złotego w średniej perspektywie będzie aprecjonował.

Banki centralne i sprzedaż detaliczna


Wydarzeniami dnia w czwartek mogą być decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Jeśli jednak komunikaty ECB i Banku Anglii nie przyniosą niespodzianek, inwestorzy będą reagować na szereg danych z regionu.

Bankowcy współczują z powodu straty, którą poniosła Polska


Zarząd Związku Banków Polskich podjął uchwałę, w której wyraził "najgłębsze współczucie" i żal z powodu niepowetowanej straty, jaką poniosła Polska w efekcie tragedii pod Smoleńskiem. ZBP zapewnił, że uczyni wszystko, by polskie instytucje finansowe były stabilne.

Polskie techno-zacofanie


Polska awansowała na... przedostanie miejsce w rankingu krajów, które najlepiej radzą sobie z nowymi technologiami. Oznacza to jedno - z nowoczesnością jesteśmy na bakier. Jeśli chodzi o internet, komputery, telefony komórkowe i systemy telekomunikacyjne najlepiej radzi sobie Szwecja.

Unicredit obniżył rekomendację dla PGF do sprzedaj


Unicredit obniżył rekomendację dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej do "sprzedaj" z "kupuj" - podała agencja Bloomberg.

Rosja: rozpoczęcie wydobycia gazu ze złoża Sztokman przesunięte


Operator projektu zagospodarowania gigantycznego złoża gazu Sztokman, na Morzu Barentsa, poinformował o przesunięciu na lata 2016-17 rozpoczęcia wydobycia gazowego paliwa. Dotychczas zakładano, że eksploatacja pola ruszy w latach 2013-14.

PGNiG pomoże Krauzemu szukać ropy i gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada nowopodpisana umowa między spółkami.

KGHM w centrum uwagi


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 2374,35 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 139 spadł, 44 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano.

MPiPS: Stopa bezrobocia spadła o 0,6 pkt m/m do 12,3% w kwietniu


Stopa bezrobocia spadła na koniec kwietnia 2010 roku do 12,3% z 12,9% odnotowanych przed miesiącem i wobec 10,9% rok wcześniej, podało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy.

Kontrakty na europejskie indeksy rosną


Kontrakty na indeksy europejskie i amerykańskie rosły rano, tak jak i akcje w Azji, po tym jak francuski prezydent Nicolas Sarkozy powiedział, że strefa euro jest gotowa do udzielenia pomocy Grecji, jeśli rząd będzie walczył o sfinansowanie deficytu budżetowego.

10 najlepszych przystani dla emerytów


Forbes nie może obiecać emerytom "raju za 30 dolarów dziennie". Raczej odwrotnie. Obiecujemy starszym osobom, które pragną wyjechać z USA, że raju nie znajdą nigdzie. Każdy kraj jest specyficzny - ma zarówno zalety, jak i wady - a kluczem do sukcesu emeryta-emigranta jest staranne połączenie własnych priorytetów i stanu finansów z krajem, który przykuł jego uwagę.

Weber: zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro będzie stopniowe


Zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro będzie stopniowe, ponieważ gospodarka europejska jest wciąż zbyt słaba, by rozwijać się bez monetarnych oraz fiskalnych impulsów - uważa Axel Weber, członek rady Europejskiego Banku Centralnego.

Forte poprawiło wynik


Fabryka Mebli Forte poprawiła w pierwszym półroczu 2009 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej o 250 proc., do 17,6 mln zł - poinformowała spółka w raporcie.

Sesja na GPW może zacząć się od spadków w poniedziałek


Poniedziałkowa sesja na GPW może się rozpocząć od spadku indeksu WIG20, informują analitycy. To efekt zwiększonej awersji do ryzyka na giełdach światowych.

Chaos w gabinetach dentystów


Przepisy określające, do jakiego leczenia mamy prawo w zamian za składkę zdrowotną, wywołały chaos w gabinetach stomatologicznych - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jak pisze gazeta, uprawnienia pacjentów rozszerzono, ale dentyści o tym nie wiedzą. Lekarze czekają na interpretację przepisów przez NFZ. Boją się, że jeśli bez nich przyjmą chorych na leczenie, mogą nie dostać za to pieniędzy.

Ogromna kopuła transportowana jest na miejsce wycieku ropy


Wysoki na cztery piętra zbiornik, który ma powstrzymać dalszy wyciek ropy, opuścił już na barce Port Fourchon w stanie Luizjana i jest w drodze do odwiertu naftowego w Zatoce Meksykańskiej. Firma BP podejmie się bezprecedensowej operacji i spróbuje obniżyć specjalnie skonstruowany pojemnik na uszkodzony szyb.

Gazprom obniża prognozy eksportu gazu do Europy


Rosyjski koncern Gazprom ogłosił we wtorek, że wyeksportuje do Europy w tym roku mniej gazu niż wcześniej planował. Będzie to około 145 mld metrów sześciennych gazu - o 3 mld więcej niż w 2009 roku, ale znacznie mniej od planowanych wcześniej 160 mld.