Grecja zatrudnia Lazard Ltd. w sprawie możliwej restrukturyzacji zadłużenia


Grecki rząd zatrudnił Lazard Ltd. w sprawie doradzenia w możliwej restrukturyzacji zadłużenia Grecji - podał "EuroWeek" nie wymieniając źródła tej informacji.

Wczorajszą sesję amerykańskie giełdy rozpoczęły na plusie i przez zdecydowaną większość dnia utrzymywały się po wzrostowej stronie rynku. Dopiero na zakończenie notowań przewagę zdobyła strona podażowa, spychając indeksy poniżej poziomu poprzedniego zamknięcia. Polskim firmom najbardziej doskwiera słabnący popyt - wynika z badania ankietowego "Pulsu Biznesu" wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Narzekają oni też na wojnę cenową i zatory płatnicze. Akcjonariusze Action zdecydują 20 kwietnia o przeznaczeniu 30 proc. zysku za rok obrotowy 2008/09 na wypłatę dywidendy, co daje 0,85 zł za akcję - poinformował spółka w komunikacie.Początek bieżącego tygodnia na rynku złotego przyniósł zdecydowane osłabienie polskiej waluty. Notowania EUR/PLN wybiły się górą z kilkudniowego przedziału wahań, zwyżkując w okolice poziomu 3,9600. Kolejne dni przyniosły jednak odreagowanie i powrót w okolice wartości 3,9000 zł za euro. Od 1 stycznia 2010 r. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, będą musiały zarabiać co najmniej 1317 zł brutto, czyli o 41 zł więcej niż w tym roku. Takie będzie minimalne wynagrodzenie, które wyniesie 42 proc. przeciętnej płacy krajowej. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Quercus TFI podjęło w piątek uchwałę o przeniesieniu notowań na rynek główny warszawskiej giełdy - poinformował Quercus TFI w komunikacie.

Bank Millennium planuje na I kwartał 2010 r. dużą emisję akcji z prawem poboru - pisze "Parkiet".

W październiku spadła sprzedaż wszystkich największych ogólnopolskich dzienników, wynika z raportu portalu Wirtualnemedia.pl opierającego się o dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP). Barack Obama i jego administracja utworzyli specjalny oddział do śledzenia i zwalczania przestępstw finansowych. Oddział należeć będzie do struktur ministerstwa sprawiedliwości i zastąpi grupę utworzoną przez George W. Busha w 2002 r. przy upadku Enronu (wirtualna księgowość). Mieć też będzie znacznie większe kompetencje.

Premier Donald Tusk leci do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. Spotkanie poświęcone będzie walce ze skutkami kryzysu oraz planom wzmocnienia zarządzania gospodarczego w państwach wspólnoty. Tymczasem Słowacja wyłamuje się z uzgodnionego już pakietu stabilizującego wspólną walutę euro. Spółka paliwowa Petrolinvest zawarła umowę o szacunkowej wartości 90 mln USD ze spółką Morgan Stanley Capital Group Inc na dostawy gazu LPG, podała spółka w komunikacie. W związku z zawarciem umowy strony zrzekły się wzajemnych roszczeń z tytułu niezrealizowanych dostaw LPG. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o warunkach dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś - podała w poniedziałek służba prasowa Kremla.W trakcie dzisiejszych notowań funt traci względem dolara z powodu obniżenia apetytu na ryzyko. Na początku dzisiejszej sesji notowania EUR/PLN testują dolne ograniczenie kilkudniowego przedziału wahań 4,0600 - 4,1000. Nie minął rok od kiedy na poważnie mówi się o obrazie telewizyjnym w trzech wymiarach, mało kto taki obraz widział - a już na horyzoncie pojawia się możliwość, że (prawie...) każdy filmy w 3D będzie mógł sam kręcić. I to... komórką. Japoński Sharp zaprezentował miniaturowy moduł wideo przeznaczony właśnie dla telefonów komórkowych.

WIG20 na krawędzi


Sytuacja na krajowym rynku akcji coraz bardziej nabiera rumieńców. Warszawski indeks WIG20 walczy o utrzymanie nad ważnym wsparciem w strefie 2350pkt., jednak ogólnie sytuacja byków nie jest komfortowa.

WIG20 zakończył na minusie za sprawą danych z USA


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20 zakończył środę znacznym spadkiem. Zdaniem analityków amerykańskie dane pogrążyły indeks WIG20.

Parafianowicz nt. powoływania naczelników urzędów skarbowych


Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz powiedział w czwartek, że nawet jeśli ktoś wygrał konkurs na stanowisko naczelnika urzędu skarbowego, to nie znaczy, że będzie mógł je objąć. Minister finansów może powołać inną osobę, jeżeli będzie miał wątpliwości co do tego, czy wygrywający konkurs będzie obiektywny przy wypełnianiu swoich obowiązków.

Mabion w czerwcu na NC


Mabion, który z oferty prywatnej pozyskał 22,8 mln zł, planuje w drugiej połowie czerwca zadebiutować na NewConenct - podała spółka w komunikacie prasowym.

123456 wpuści Cię niemal wszędzie


Jeden dwa trzy cztery pięć sześć. Choć trudno w to uwierzyć, tak właśnie brzmi najbardziej popularne hasło, jakiego używają internauci logując się do rozmaitych kont w sieci - do banku, na portalach społecznościowych, czy do poczty elektronicznej.

Dane z USA kluczowe dla GPW


Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna rozpocząć się od umiarkowanych wzrostów głównych indeksów, jako odpowiedź na wczorajszą zwyżkę Wall Street (S&P500 0,7 proc.; Nasdaq Composite 0,5 proc.) oraz dzisiejszy wzrost indeksu Nikkei (0,8 proc.) do najwyższego poziomu od 10 miesięcy.

Recesja wgryza się w śniadania


Wysoki poziom bezrobocia pozbawił miliony ludzi pracy, odstraszył od sklepów i zagroził ożywieniu gospodarczemu. Teraz dopiera się do śniadań.

Studenci nie wiedzą, czy otrzymają pieniądze


Wnioski o kredyty studenckie trzeba składać już teraz. Tymczasem kryteria decydujące o ich przyznaniu będą znane dopiero w grudniu - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety, preferencyjne kredyty dla studentów i doktorantów cieszą się coraz mniejszą popularnością.

Nowa RPP będzie miała czas


Nowa RPP będzie miała czas, by ocenić, kiedy i w jakiej skali dostosować stopy do ożywiającej się stopniowo koniunktury - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

MSP sprzeda udziały w spółkach "Wrębowa" i "Reliqum"


16 czerwca odbędzie się aukcja udziałów spółek "Wrębowa" w Rybniku oraz Agencji Mienia "Reliqum" w Wałbrzychu - poinformował resort skarbu. Firmy działają w branży maszynowej i nieruchomości.

Wyrok ETS może zmusić Google do większego monitorowania słów kluczowych


Wskutek wyroku europejskiego sądu Google być może będzie musiało bardziej agresywnie monitorować używanie chronionych znaków towarowych jako słów kluczowych powodujących wyświetlanie reklam przy wynikach wyszukiwania.

Obama podzielił pieniądze. Dusi deficyt


Gospodarka ponad wszystko, na drugim miejscu Afganistan, a na ostatnim loty na Księżyc - tak wyglądają priorytety finansowe USA na przyszłym roku. Prezydent Barack Obama przesłał do Kongresu założenia budżetu, przewidujące, że w 2011 roku deficyt zostanie zbity z rekordowych 1,56 bln dol do 1,27 bln dol.

NBP: uchwała RPP jest niezgodna z prawem


Uchwała Rady Polityki Pieniężnej narusza decyzje Rady Unii Europejskiej, łamie zasadę niedziałania prawa wstecz i jest niezgodna z obowiązujacymi Narodowy Bank Polski zasadami rachunkowości - poinformował NBP w środę na swojej stronie internetowej.

Trion ma list intencyjny o współpracy z Dom Development


Producent stolarki okiennej Trion podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Dom Development, poinformowała spółka w komunikacie. Trion ma dostarczać swoje produkty la projektów mieszkaniowych dewelopera.

Aktywa OFE wzrosły o 0,5% m/m do 173,36 mld zł na koniec listopada


Łączna wartość aktywów netto 14 otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła o 0,5% w skali miesiąca do 173,36 mld zł na koniec listopada, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

W 2010 r. wpływy z podatków mogą okazać się wyższe niż prognozuje MF - Rostowski


W 2010 r. wpływy z podatków mogą być większe niż wynika z założeń budżetu - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Będzie łatwiej o odszkodowanie?


Chociaż niektórym ofiarom wypadków drogowych pieniądze na leczenie niezbędne są od razu, to na razie przepisy nie ułatwiają natychmiastowej wypłaty odszkodowania. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

Lekkie wzrosty cen zbóż - ministerstwo rolnictwa


W przedostatnim tygodniu stycznia drożały zboża, wołowina, drożało mięso wieprzowe - wynika z informacji ministerstwa rolnictwa.

29 polskich firm skorzysta z akceleratora zielonych technologii


29 polskich firm skorzysta z akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska - GreenEvo. Firmy, by się rozwinąć i działać na międzynarodowym rynku, uzyskają wsparcie doradcze i szkoleniowe dotyczące finansowania projektów oraz ich promocji.

ZUS uatwi powodzianom rozliczanie skadek


Przedsibiorcy, ktrych dotkna powd, nie musz osobicie odwiedza Zakadu Ubezpiecze Spoecznych, by rozliczy si ze skadek ubezpieczeniowych. Mog to zrobi np. przez poczt lub internet. Mog te wystpi o ulgi w spacie nalenoci.