Komorowski rozmawiał z szefem EBC


Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claudem Trichetem - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego uważa, że nie jest konieczne występowanie przez Polskę o elastyczną linię kredytową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na szczycie UE doszło wczoraj do porozumienia w sprawie mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem krajów strefy euro i MFW. Ponadto zdecydowano o rozpoczęciu prac nad wzmocnieniem dyscypliny budżetowej dla strefy euro i państw, które dopiero do niej aspirują. Wczorajsza sesja na Wall Street zniosła z nadwyżką poniedziałkowe wzrosty głównych indeksów. Spadki pod koniec wtorkowych notowań przekraczały 2 proc.. Dow Jones Industrial stracił 2,02 proc., S&P 500 zamknął się ze stratą na poziomie 2,38 proc., a technologiczny Nasdaq zniżkował o 2,98%.Po czterech dniach spadków czwartek przyniósł wzrosty indeksów, jednak inwestorzy wstrzymywali się z większymi transakcjami oczekując na kluczowy raport rządu o sytuacji na rynku pracy w sierpniu, który ma być opublikowany w piątek rano. Napłynęły natomiast pozytywne informacje od sieci handlowych. Mercor sprzedał spółce Millennium Lease nieruchomości zabudowane w miejscowości Dobrzeń Wielki za 19 mln zł netto, zawierając jednocześnie umowę leasingu i dzierżawy gruntów oraz budynków w Dobrzeniu Wielkim - poinformował Mercor w komunikacie. Pozyskane środki zainwestuje w nowe technologie produkcyjne lub przeznaczy na akwizycje. Wczorajsza sesja przyniosła drugi dzień z rzędu uspokojenie nastrojów na rynku, tym razem z niewielką przewagą strony sprzedających. Mimo wysokiego wykupienia i malejącej siły kupujących, indeks WIG20 utrzymuje się na wysokich poziomach i nie daje na razie technicznych sygnałów do korekcyjnego spadku, zresztą indeksy światowe raczej sprzyjają kontynuacji zwyżki.

W ocenie prezesa Sygnity Piotra Kardacha, są przesłanki, aby oczekiwać, że ten rok Sygnity zakończy z zyskiem, jest jednak za wcześnie, aby spółka złożyła twardą deklarację na ten temat. Sygnity spodziewa się w 2010 r. zwiększenia przychodów z sektora publicznego i utilities.

Średnie ceny benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych. Rosnąca liczba dużych transakcji fuzji i przejęć zawieranych na zagranicznym rynku może świadczyć o coraz większej wierze korporacji w koniec recesji.

Firmy kosmetyczne wreszcie zauważyły starszych konsumentów. Półki sklepowe uginają się od przeróżnych kosmetyków - m.in. kremów przeciw zmarszczkowych "+40", a nawet... "+20". Zdaje się jednak, że firmy zapomniały o tych najstarszych, którzy przecież także potrzebują kosmetyków. A to, że nasze społeczeństwo się starzeje, jest faktem. W czasie tegorocznych ferii zimowych Zakopane odwiedziło o 1/3 mniej turystów niż w latach poprzednich. - To wyraźne tąpnięcie - mówią władze miasta. Podkreślają przy tym, że zdecydowanie mniej tej zimy było przyjezdnych z Warszawy. Na początku grudnia wydawało się, że dalsze spadki wartości amerykańskiej waluty, zatrzymane na moment przez kryzys finansowy, są nieuchronne. Do rekordu z lipca 2008 roku brakowało niecałych dziesięciu centów. Jednak w ostatnich trzech miesiącach dolar wzmocnił się w stosunku do euro o prawie 10 proc. Czy to jedynie (jak mawiają wdzięcznie amerykanie) dead cat bounce, czy też są podstawy by przypuszczać, że przepowiadany od dawna zmierzch dolara wcale nie musi nastąpić tak szybko, jak wielu się tego spodziewa?Zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło we wrześniu o 6,1 proc. rdr i wyniosło 11.822 GWh - wynika z danych PSE Operator. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji w Warszawie pojawiło się kilka pozytywnych sygnałów. Giełdy azjatyckie zakończyły notowania na niewielkich plusach (Nikkei +0,7%, Hang Seng +0,6%) a kontrakty na indeks S&P500 zyskują około 0,8% w porannym handlu. Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

Cena emisyjna akcji serii C Centrum Klima ustalona na 10,50 zł


Cena emisyjna akcji serii C spółki Centrum Klima została ustalona na 10,50 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Kraft podtrzymuje plan Cadbury w sprawie Polski


Nowy właściciel Cadbury - amerykański koncern Kraft - podtrzymał plany zamknięcia zakładów w Somerdale w Keynsham pod Bristolem i przeniesienia produkcji do Polski, co ma nastąpić do końca tego roku.

Premier o bezpieczeństwie energetycznym


Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jego rząd czuje się odpowiedzialny nie za "ideologię energetyczną", a za zapewnienie stałych dostaw energii. Wśród dokonań swojego rządu w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego wymienił m.in. rozpoczęcie budowy gazoportu i długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją.

Rehn: jest silne poparcie dla zarządzania gospodarczego


Wśród ministrów finansów państw UE jest silne poparcie dla wzmocnienia zarządzania gospodarczego. Komisja Europejska już w lipcu przedstawi szczegółowe propozycje w tej sprawie - powiedział we wtorek w Luksemburgu komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn.

Rumuni opodatkowują fast-food


Rumunia walcząc o zdrowie obywateli (i o pieniądze do państwowej kasy) już w marcu tego roku zamierza wprowadzić podatek od niezdrowego jedzenia.

Agora miała 38,33 mln zł zysku netto w 2009 r.


Spółka Agora miała 38,33 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 23,42 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Chcesz ostro inwestować? Musisz się znać


W środę wchodzi w życie długo oczekiwana dyrektywa MIFID - przypomina "Dziennika Gazeta Prawna". Zgodnie z nią klienci banków i instytucji maklerskich będą musieli mieć pełną świadomość ryzyka inwestycji, na którą się decydują. To, czy ją mają, rozstrzygnie specjalna ankieta.

Tęsknota za Wall Street sparaliżowała inwestorów


O tym, że amerykańska giełda jest drogowskazem dla niemal wszystkich rynków na świecie, wiadomo od dawna. Ale dziś mogliśmy przekonać się szczególnie dobitnie o tym, jak bezradne mogą być inne parkiety, w sytuacji, gdy tego drogowskazu na moment zabraknie.

Indeks WIG20 zakończył poniedziałek na plusie


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20, po wzrostowej sesji, do końca pozostał na plusie w poniedziałek.

Złoty odreagowuje umocnienie


Od początku grudnia 2009 roku eurodolar wykonał solidny ruch spadkowy, którego struktura wskazywać mogła na pojawienie się pewnej korekty na rynku.

PMPG planuje emisję do 10,4 mln akcji serii F bez prawa poboru


Zarząd Platformy Mediowej Point Group zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego. Spółka planuje emisję nie więcej niż 10.378.000 akcji serii F z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

PKB USA wzrósł w IV kwartale '09 o 5,7 proc.


Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2009 roku o 5,7 proc. - podał w piątek Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.

Almunia chwali Polskę w debacie o kryzysie


Występując w debacie o kryzysie gospodarczym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia pochwalił we wtorek w Parlamencie Europejskim Polskę jako jedyny kraj UE o pozytywnym wzroście PKB.

Karty rozdają najwięksi gracze


Przedpołudniowa część pierwszych w tym tygodniu notowań przynosi zwyżkę WIG, która pozwala mu ponownie otrzeć się o tegoroczny szczyt. Wypada przy 39,2 tys. pkt. Jego znaczenie potwierdziło się w minionym tygodniu, kiedy w czwartek rynek próbował przejść tę barierę, ale ostatecznie przeważyła chęć realizacji zysków.

Wulkaniczny pył napędza zyski europejskim hotelom


Europejscy hotelarze, którzy wciąż jeszcze nie stanęli na nogi po zeszłorocznej recesji, przynajmniej teraz mogą nabić portfele dzięki rozciągającej się nad całym kontynentem chmurze pyłu wulkanicznego.

NBP: Podaż pieniądza M3 wzrosła o 11,8% r/r do 710,91 mld zł na koniec października


Podaż pieniądza na koniec października 2009 roku wyniosła 710.906,1 mln zł, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w piątkowym komunikacie. Oznacza to wzrost o 2,8% m/m oraz o 11,8% w ujęciu rocznym. Na koniec września M3 odnotowało wzrost o 9,7% r/r.

12 najgłośniejszych pożegnań prezesów w roku 2009


Spośród 4,3 miliona Amerykanów, którzy w ubiegłym roku stracili pracę, najmniej na współczucie zasługują chyba bezrobotni prezesi. Wielu z nich kierowało firmami, które otrzymały pomoc od rządu. Niektórzy zbili fortuny na sprzedaży swoich firm. Jeden prawdopodobnie manipulował danymi na temat najbardziej obiecującego produktu firmy.

WZA PZU zdecydowało o przeznaczeniu łącznie 13,69 mld zł na dywidendę za 2009


Walne zgromadzenie PZU zdecydowało o przeznaczeniu łącznie nieco ponad 13,69 mld zł na wypłatę dywidendy za 2009 rok, z czego zaliczka została już wypłacona w listopadzie 2009 roku.

Rosja kontra najstarszy bank Ameryki


Celnicy pozywają Bank of New York. Zarzuty dotyczą rzekomego prania brudnych pieniędzy z rosyjskich firm - informuje "Rzeczpospolita".

Za stocznie nie zapłacili. Kto do dymisji?


Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera.