Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, do strefy euro się nie spieszymy


Kalendarz wchodzenia do strefy euro nie jest priorytetem rządu. Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, do strefy euro się nie spieszymy - powiedział w środę w radiu Zet minister finansów Jacek Rostowski.

Rada Polityki Pieniężnej powinna w przyszłym roku zacieśniać politykę pieniężną, wyprzedzając ruchy EBC, jednak to wyprzedzenie nie powinno być wyraźne - uważa Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP, kandydat PO-PSL do RPP. Jego zdaniem wzrost PKB w 2010 roku nie przekroczy 2 proc. Wstępne porozumienie w sprawie globalnego handlu jest możliwe przy bliższej współpracy i większym wysiłku negocjatorów, który może doprowadzić do sukcesu rundy rozmów Doha, powiedział w sobotę przedstawiciel Światowej Organizacji Handlu (WTO). O Jamesie Bullardzie z oddziału FED w St. Louis inwestorzy usłyszeli w ubiegłym tygodniu, kiedy to w jednym z wywiadów przyznał, iż bank centralny nie powinien się spieszyć z podwyżkami stóp, a gdyż pewną formą zaostrzenia polityki monetarnej będzie już wycofanie się z programów ilościowych (zakupów obligacji).NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej zawiadomiła CBA i ABW o nieprawidłowościach w spółce - poinformował w czwartek jej przewodniczący Bogumił Nowicki. CBA i ABW potwierdzają, że pisma do nich wpłynęły. Rzecznik Poczty Polskiej nie chce komentować tej sprawy. Toyota Motor Corp. President Akio Toyoda on Tuesday named Didier Leroy as Chief Quality Officer for Europe during a visit at the company's European operations and stressed his commitment to restoring customer confidence in the Japenese automaker. Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 18 listopada, obniżyli rekomendację dla PKO BP do "redukuj" z "trzymaj", podnosząc cenę docelową jednej akcji banku do 35,7 zł z 32 zł.

W Polsce spada popyt na wódkę. Jak donosi "Rzeczpospolita" powołując się na dane firm alkoholowych, w pierwszej połowie 2009 roku był o 10–15 proc. niższy niż rok temu. – Wpłaty do budżetu z tytułu akcyzy są coraz mniejsze – ostrzegają producenci.

Z ceną wywoławczą 12 mln zł został wystawiony na sprzedaż przez syndyka zbankrutowany ośrodek narciarski "Mosorny Groń" w Zawoi (woj. małopolskie). Nabywca stanie się właścicielem m.in. nowoczesnej kolejki linowej z czteroosobowymi krzesełkami i trasy narciarskiej z licencją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Bank Millennium z emisji 363.935.33 akcji serii L chce pozyskać 1 mld zł brutto. Zdecydowana większość środków przeznaczona ma być na wsparcie rozwoju akcji kredytowej banku - poinformował w środę bank.

Aleksander Grad w wywiadzie dla "Polski" powiedział, że były szef CBA Mariusz Kamiński wielokrotnie kłamał w sprawie sprzedaży stoczni. Minister skarbu uważa, że CBA celowo wyszukuje pseudoafery takie jak stoczniowa, by przeszkadzać rządowi, ograniczyć wpływy budżetowe oraz rozchwiać polską gospodarkę. Po sennym poniedziałku wczoraj inwestorzy czekali na rozpoczęcie tygodnia na Wall Street. Wobec coraz lepszych danych z amerykańskiej gospodarki zawahanie amerykańskich inwestorów trwało krótko i kolejna sesja zakończyła się wzrostami. Duże wzrosty również na EURUSD, EURJPY i rynkach surowcowych, a złoty jest już blisko tegorocznego rekordu. Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.Początek tygodnia przyniósł wyraźne wzrosty na warszawskim parkiecie, choć ze względu na brak sesji w USA aktywność inwestorów była niska i przez znaczną część sesji WIG20 praktycznie nie zmieniał swojej wartości utrzymując się na wysokim pułapie. Tajwańska firma Foxconn w odpowiedzi na falę samobójstw w swych zakładach w Shenzhenie w Chinach zapowiedziała podwojenie pensji dla pracowników - poinformowała agencja Kyodo. Internet jest dla nas ważniejszy od telewizji - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy.

GUS: wynik netto sektora bankowego spadł o 44,6% r/r


Według wstępnych wyników, wynik netto banków wyniósł 7,01 mld zł w okresie styczeń-wrzesień 2009 roku i był niższy o 44,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, podał Główny Urząd Statystyczny.

Ponad 7,3 mln gości odwiedziło w tym roku Kraków


Około 7,3 mln gości, czyli 2,5 proc. mniej niż przed rokiem, odwiedziło w tym roku Kraków. Turyści wydali podczas swojego pobytu w sumie około 2,6 mld zł - wynika z szacunkowych danych przedstawionych w piątek przez Małopolską Organizację Turystyczną.

Marne perspektywy na świąteczną pracę


Świąteczny utarg w tym roku ma być mizerny, dlatego sklepy planują zmniejszyć liczbę zatrudnianych pracowników tymczasowych. Wygląda na to, że dorobienie paru groszy w centrum handlowym w tym czasie będzie o wiele trudniejsze.

Szkoły kształcą armię bezrobotnych


Połowa słuchaczy szkół zawodowych dla dorosłych uczy się zawodów, w których notowano najwięcej bezrobotnych absolwentów, a jedna trzecia zawodów, w których kształcą szkoły, zaliczana jest przez urzędy pracy do tzw. nadwyżkowych - wynika z raportu NIK.

Organizując z naszym biurem tanie wycieczki szkolne możesz zawsze liczyć na specjalne zniżki. Szczególnie korzystne warunki przy organizowaniu wycieczki przygotowujemy zawsze dla naszych stałych klientów. Jeśli będziesz chciał ponownie zorganizować z nami

tanie wycieczki szkolne

wówczas na pewno otrzymasz dodatkowy rabat. To wszystko powoduje, że wycieczki szkolne Warszawa organizowane przez nasze biuro podróży to tanie wycieczki szkolne. I wcale nie muszą być droższe od tych organizowanych na własną rękę.

GPW zawiesiła do 12 marca obrót akcjami Atlantis Energy


Zarząd GPW zdecydował o zawieszeniu obrotu akcjami spółki Atlantis Energy od 8 do 12 marca - poinformowała giełda w komunikacie.

Rekordowy zakup euroobligacji


- Wyemitowane w poniedziałek przez Polskę euroobligacje o wartości 1,25 mld EUR i średniej rentowności 3,85 proc. spotkały się dużym zainteresowaniem inwestorów, w tym z rekordowym popytem ze strony światowych banków centralnych, jednak resort finansów nie potwierdza uczestnictwa w przetargu banku centralnego Chin - poinformował w rozmowie z PAP Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.

Bernanke chce zjeść tort i mieć tort


Szef Fed próbuje przekonać rynki finansowe, że poradzi sobie z problemem inflacji, nawet jeśli teraz nie myśli o podnoszeniu stóp procentowych. Póki co jego wystąpienie pozwoliło dolarowi odrobić niewielką część strat, ale w dłuższym okresie takie zapewnienia mogą nie wystarczyć. Na rynkach akcji mamy uspokojenie, choć nadal jesteśmy bardzo blisko tegorocznych maksimów.

Zmienność kursu PLN w czwartek może być wysoka; przetarg zamiany neutralny dla FI


Analitycy spodziewają się w czwartek ograniczonej aktywności na rynku walutowym z powodu święta w USA. Ich zdaniem, zmienność euro-złotego może jednak być dość wysoka. Na rynku długu wartym odnotowania wydarzeniem będzie przetarg zamiany obligacji, którego wyniki najprawdopodobniej powinny być neutralne dla notowań.

Romanse biurowe - stan na rok 2010


Według nowego badania, strzały Kupidyna trafiły ponad połowę pracowników w biurze i całkiem wiele z nich okazało się celnych.

Coraz więcej Polaków zalega z kredytem


Polacy coraz bardziej lubią życie na kredyt, lub też okoliczności zmuszają ich, by pożyczać więcej - wynika z najnowszych danych KNF. W zeszłym pożyczyliśmy na cele konsumpcyjne 154,5 mld zł - to o 13,2 proc. więcej niż w 2008 roku. Tyle, że już 10,8 proc. kredytów jest spłacane nieregularnie. W 2008 roku było to 6,6 proc.

Płaca minimalna w górę na maksa


Rząd zgodził się we wtorek na podwyższenie od 1 stycznia 2011 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1.386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Idzie zima, szykuj kasę


Przed nami pierwszych kilka dni, kiedy ciepły kaloryfer naprawdę się przyda. W tym sezonie jednak trzeba być raczej ostrożnym z odkręcaniem pokrętła: jak zapowiada "Rzeczpospolita", rachunki za ciepło podskoczą o około 10 procent.

Rosyjska część Zalewu Wiślanego będzie otwarta dla statków z Polski


Rosyjska część Zalewu Wiślanego będzie otwarta dla statków wypływających z Polski i płynących do naszego kraju. Podczas spotkania premiera Donalda Tuska i szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina w Sopocie reatyfikowawano polsko-rosyjską umowę o żegludze Zalewem Wiślanym.

Niedziela będzie wolna od zakupów?


W tym dniu zamiast biegać po sklepach, wolimy odpoczywać. Zaledwie dwa procent Polaków w niedzielę chodzi na zakupy - wynika z najnowszych badań. "Solidarność" chce więc, by przygotowany przez nią projekt zakazu niedzielnego handlu, jeszcze w tym roku wszedł w życie - pisze "Metro".

Za wojnę depozytową płacą klienci banków


O 200 mln zł więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku zarobiły w II kwartale giełdowe banki na prowizjach od klientów. Z nawiązką pokryło to ubytek dochodów odsetkowych, na który istotny wpływ miała wojna depozytowa. Jej koszty pokrywają klienci banków.

Tight credit keeps activist investors sidelined


Financial markets may have bounced back somewhat, but aspiring corporate raiders sidelined by tight credit will have to cool their heels a while longer.

Ranking funduszy emerytalnych


Marzec był doskonałym miesiącem dla funduszy emerytalnych. Po styczniowo-lutowej korekcie przez kolejny miesiąc mocno rosły ceny akcji, ale marcowy wynik OFE był także efektem doskonałej koniunktury na rynku obligacji. Dzięki sprzyjającym tendencjom w dwóch podstawowych klasach aktywów, OFE uzyskały rezultat na poziomie +4,48 proc. Jest to jeden z najlepszych wyników od końca poprzedniej bessy, ale w 10-letniej historii II filaru z lepszym rezultatem mieliśmy do czynienia jedynie 10-krotnie.

Od stycznia cena oleju napędowego wzrośnie o 10 groszy


Już 1 stycznia 2010 roku zapłacimy więcej za olej napędowy - ostrzega "Gazeta Prawna".

Zamach w Rosji bez wpływu na złotego


Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze, nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

Ropa po 74 USD w USA; jej amerykańskie zapasy wzrosły mocniej od prognoz


Ropa naftowa minimalnie tanieje na rynkach paliw w USA i jest wyceniana w granicach 74 USD za baryłkę. Jej zapasy wzrosły mocniej od prognoz - podają maklerzy.