Niektóre wioski powoli przestają istnieć!


Oprócz wielkiej wody wielkim zagrożeniem są osuwiska. Tak jest na przykład w okolicach Lanckorony w powiecie wadowickim. Wioski Podhybie i Łaśnica powoli przestają istnieć. Namoknięta ziemia osuwa się tam z prędkością 10 centymetrów na godzinę. Zabiera ze sobą wszystko - domy, drogi i pola.

Prace nad zaostrzeniem dyscypliny finansowej w UE poprzez wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu idą w kierunku dobrym dla Polski - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w piątek w Brukseli po spotkaniu ministrów finansów "27" na ten temat. Polski minister cieszył się, że "coraz więcej krajów rozumie" potrzebę wprowadzania w krajach ustawowych albo nawet konstytucyjnych reguł ograniczających wydatki i deficyty publiczne na wzór polski czy niemiecki. Kobiety mają coraz więcej do powiedzenia w biznesie, polityce i organizacjach non-profit na całym świecie. Czy się to komuś podoba, czy nie, panie stają się coraz bardziej wpływowe. Lista "Forbes Power Women" nie ma związku z popularnością lub statusem gwiazdy; w tym rankingu liczą się wpływy. Królowa Jordanii Rania (nr 75), na przykład, jest najbardziej wpływową kobietą Bliskiego Wschodu; na Twitterze monarchini ma 600 000 obserwatorów. Efektywna czy efektowna praca? Czy praca "po tzw. godzinach" to dowd na nadgorliwo czy brak umiejtnoci organizacji czasu pracy przez pracownika? Czy w szalestwie pracy jest miejsce na urlop? Odpowiedzi udzieli Katarzyna Jdruszczak, ekspert i trener BERNDSON w dziedzinie Rozwijania Talentw.W tym dniu zamiast biegać po sklepach, wolimy odpoczywać. Zaledwie dwa procent Polaków w niedzielę chodzi na zakupy - wynika z najnowszych badań. "Solidarność" chce więc, by przygotowany przez nią projekt zakazu niedzielnego handlu, jeszcze w tym roku wszedł w życie - pisze "Metro". Polski rząd dostał w środę od Komisji Europejskiej zgodę na dofinansowanie w wysokości 390 mln euro budowy i rozbudowy podziemnych magazynów gazu PGNiG. Dzięki temu Polska ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i lepiej reagować na przerwy w dostawach. The International Monetary Fund (IMF) said on Friday the Baltic Sea state of Estonia's 2011 euro adoption plan appears in reach at the existing exchange rate, but it cautioned the country to focus on stability-oriented policies in the medium term to boost its economy.

Unicredit obniżył cenę docelową dla TVN o 8,6 proc., do 16 zł.

Po wzroście na sesji w USA i deklaracjach o zwiększeniu pomocy dla Grecji, można było dzisiaj oczekiwać uspokojenia na rynkach, a nawet próby odrabiania strat. Rzeczywiście, na warszawskim parkiecie indeksy otwarły się na lekkich plusach, ale minimalna wartość obrotów wskazywała na dużą niepewność inwestorów. Ministerstwo Zdrowia ograniczyło liczbę środków dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej. Dlatego ze sklepów zielarskich mają zniknąć m.in. maść z witaminą A, leki na trądzik, sól jodowaną i rutinoscorbin, co spowoduje upadłość wielu z nich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Biorąc pod uwagę poranne ujemne TKO wartości kontraktów na polski rynek terminowy należy spodziewać się dziś negatywnego rozpoczęcia sesji notowań ciągłych w Warszawie. Zdaniem analityków w ciągu dnia także trudno znaleźć pozytywne impulsy. Po lutowym wzroście nastrojów konsumenckich, marzec przyniósł ich pogorszenie - wynika z raportu Pentora. Pogorszeniu uległy zarówno opinie na temat stanu i perspektyw polskiej gospodarki, jak i te, które dotyczą materialnych warunków życia Polaków. Dług zaciągnęli u pracowników zmniejszając w ubiegłym roku fundusz płac o ok. 100 mln zł. Teraz zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zapowiada, że załoga odzyska w tym roku utraconą część wynagrodzeń.Uchwały gmin i miast o opłatach za przedszkola są lawinowo uchylane przez sądy. "Gazeta Wyborcza" wie już o kilkuset takich przypadkach. Rodzice zaczynają żądać zwrotu pieniędzy. Dziewięć wysoko usytuowanych osób, w tym dyrektor rosyjskiego dilera samochodów Aston Martina, zostało zatrzymanych w związku z przemytem luksusowych jachtów. Może to być największa afera przemytnicza tego typu w Rosji. W listopadzie spółki więcej razy informowały o zwiększeniu zaangażowania w ich akcje przez fundusze.

Cyfrowy Polsat ma zapłacić milion zł kary


- 993 tys. zł kary ma zapłacić Cyfrowy Polsat za stosowanie niedozwolonych praktyk w regulaminie usług - zdecycdował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operator został ukarany za zastrzeżenie sobie m.in. możliwości zmiany liczby programów, a także zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez prawa odstąpienia od umowy.

Świadczenia dla bezrobotnych znów bezterminowo


Od początku przyszłego roku bezrobotni w Bułgarii ponownie będą otrzymywać świadczenia bezterminowo - poinformowała wiceminister pracy i polityki socjalnej Walentina Simeonowa, cytowana przez poniedziałkowy dziennik "24 czasa".

Najpierw pod skalpel, potem przed ołtarz


Ponad połowa przyszłych brytyjskich panien młodych i 39 proc. przyszłych panów młodych rozważa w ramach przygotowania do ślubu przeprowadzenie operacji plastycznej, albo choćby zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

Netia wprowadza łącza o przepustowościach 10 i 20 Mb/s


Netia wprowadza łącza o przepustowościach 10 i 20 Mb/s i liczy na wzrost ARPU dzięki nowej ofercie, ale nie zamierza zmieniać prognoz na 2010 rok - poinformował dziennikarzy członek zarządu Netii Grzegorz Esz.

Podsumowanie czwartkowej sesji na GPW


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,44 proc. i wyniósł 2119,79 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 238 spółek, 82 spadł, 31 nie zmienił się. Akcjami 3 firm nie handlowano.

Odszkodowanie za spóźnienie pociągu dopiero za rok


Ministerstwo Infrastruktury zablokowało do czerwca 2011 r. przepisy unijnego rozporządzenia, które przyznaje pasażerom wyższe odszkodowania za spóźnione pociągi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Spadają ceny miedzi w Londynie, bo otwarto kopalnie w Chile


We wtorek rano ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na informacje o wznowieniu pracy przez chilijskie kopalnie miedzi - podają maklerzy. Wcześniej kopalnie te zawiesiły wydobycie w wyniku sobotniego trzęsienia ziemi.

Euro traci przed spotkaniem


Niewiele czasu trwała radość, z uchwalenia planu pomocowego dla Grecji. Od kilku dni inwestorzy martwią się o dalszy jego rozwój. Obawy nasiliły się wczoraj, gdyż na środę zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli MFW i Grecji.

To był dzień złotego. Euro poniżej 4 zł


Od miesiąca na to wszyscy czekali, ale zdarzyło się dopiero w poniedziałek rano. Euro na rynku międzybankowym spadło przed godz. 10 rano poniżej 4 złotych. Potem bywało różnie, ale na zamknięciu sesji europejska waluta spadła do 3,97 zł i jest najsłabsza od ponad roku. Pytanie na jak długo. Eksperci są w tej sprawie podzieleni.

Pogłoski o śmierci kryzysu przesadzone?


Prezes Niemieckiego Banku Federalnego Axel Weber tonuje dobre nastroje inwestorów i zapowiada, że na przesilenie obecnego kryzysu sektora finansowego jeszcze poczekamy.

Spadki na giełdzie po słabych danych z gospodarki


Opublikowana w czwartek przez Departament Pracy seria niepomyślnych danych o stanie gospodarki skłoniła inwestorów do wyprzedaży akcji i szukania bezpieczniejszych inwestycji dla swoich aktywów, jak np. obligacje emitowane przez Departament Skarbu. Kupowano też dolary, których kurs umocnił się.

Niezmienne polskie stopy


Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 procent. Decyzja RPP była zgodna z przewidywaniami rynków.

Sytuacja osób niepełnosprawnych poprawia się


Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce poprawia się, ale nie osiągnęliśmy jeszcze stanu, w którym niepełnosprawni w Polsce zawsze czują się bezpieczni, niedyskryminowani, a ich prawa, zapisane w różnych aktach prawnych, są przestrzegane - powiedział w środę w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

AIG miał w III kw. zysk 68 centów na akcję


American International Group Inc. zanotował w III kwartale zysk, drugi raz z rzędu. Zysk netto AIG wyniósł 455 mln USD, czyli 68 centów na akcję, wobec straty netto 24,5 mld USD w III kw. 2008 - podał AIG w piątek w komunikacie.

W ciągu dwóch lat upadnie 1000 banków


W ciągu następnych 2 lat w USA upadnie kolejnych 1000 banków - ocenia prezes BankUnited John Kanas. "W tym roku już straciliśmy ich 81" - powiedział Kanas w CNBC.

Unia chowa głowę w piasek


Ministrowie finansów krajów UE nie uzgodnili we wtorek regulacji funduszy hedżingowych. Hiszpańska prezydencja chce kontynuować rozmowy, by przekonać Wielką Brytanię, która obawia się zbytniej ingerencji w działalność londyńskiego City.

Nadwyżką VAT można regulować inne podatki


Podatnicy VAT, u których w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, mają do wyboru kilka możliwości co z nią zrobić. Mogą ją bowiem przenieść do rozliczenia na następny miesiąc lub wykazać do zwrotu na rachunek bankowy. Mają też możliwość uregulowania powstałą nadwyżką zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

ABC Data chce pozyskać ok. 60 mln zł


ABC Data szacuje, że z emisji 22 mln akcji serii H uzyska około 60 mln zł wpływów brutto. Wpływy netto szacowane są na około 57,4 mln zł. Ze środków pozyskanych z emisji spółka chce wydać 46 mln zł na przejęcia podmiotów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a 11,4 mln zł na zwiększenie efektywności procesów logistycznych poprzez automatyzację magazynu - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Jak nie Turcy, to Afrykanie


Włoska firma energetyczna Eni S.p.A kupi akcje swojego brytyjsko-ugandyjskiego odpowiednika Heritage Oil za 1,5 mld USD (1,35 mld USD w gotówce). Wcześniej nie powiodły się rozmowy Heritage Oil z prywatną turecką spółką Genel, która wydobywa ropę i gaz m.in. w niebezpiecznym irackim Kurdystanie.

Indeks WIG20 zakończył wtorek na minusie


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20, pomimo dobrego otwarcia, zakończył wtorkową sesję na minusie.