PKB Słowacji spadł w II kw. 2009 o 5,3 proc. rdr, wzrósł o 2,2 proc. kdk


Produkt Krajowy Brutto Słowacji spadł w II kw. 2009 o 5,3 proc. rdr, po spadku w I kw. o 5,6 proc. - poinformowało w środę w komunikacie biuro statystyczne w Bratysławie w końcowym wyliczeniu.

WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,66 proc. i wyniósł 2604,76 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 209 spółek, 114 spadł, 33 nie zmienił się. Akcjami 2 spółek nie handlowano. Spółka Żywiec miała 130,26 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I połowie 2009 roku wobec 208,99 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w środę. - Już najwyższa pora, żeby Donald Tusk zdał sobie sprawę, ze nie potrafi rządzić - mówił w TVN24 Aleksander Gudzowaty. Jego zdaniem usunięcie z handlu gazem spółki Gas Trading, w której należący do niego Bartimpex ma udziały, jest sprzeczne z polską racją stanu.Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a wszystkie indeksy straciły więcej niż 2%. Po słabszym otwarciu WIG-20 wytyczył dzienne minimum na 2334 pkt., a popyt pojawił się centralnie na wsparciu wynikającym z 61,8% zniesienia wzrost od 2165 do szczytu na 2619 pkt. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed AlBaradei oświadczył w czwartek w Wiedniu, że jest zawiedziony postawą Iranu, który nie odpowiedział na oferty Agencji dotyczące wzbogacania jego uranu za granicą. Ostatnie wiadomości napływające z Dubaju zdynamizowało handel na rynku walutowym. Po gwałtownych spadkach pary EUR/USD, kurs niemal odrobił całą korektę. Nocne wzrosty doprowadziły notowania eurodolara do poziomu 1,5080. Dopóki znajdujemy się nad wsparciem 1,5025, dopóty należy oczekiwać dominacji strony popytowej. Dalsze wzrosty do 1,5045 ogranicza lokalny opór na wysokości 1,5080.

Kredyt bez odsetek? Ktra instytucja finansowa posza klientom a tak bardzo na rk? Owym filantropem nie jest bank, a urzd skarbowy, ktry ma tak "ofert" dla maych firm stawiajcych pierwsze kroki w biznesie.

Związek Producentów Cukru obawia się rozpętania kampanii przeciwko produktom zawierającym cukier. Pierwszą taką reklamę wypuściła firma Agros Nova, która promuje swoje soki Fortuna w 100 proc. bez dodatku cukru. Sprawą zajął się UOKiK - informuje "Rzeczpospolita". Zysk netto Asseco Poland w 2009 roku może być dwucyfrowo lepszy niż zakłada obecnie rynkowy konsensus na poziomie 314 mln zł - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes spółki Adam Góral.

Pracownik powinien tak korzystać z urlopu aby chociaż jedna jego część zapewniała 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Jeszcze w tym roku wszyscy pracujący na jednym etacie mogą zostać zwolnieni z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. - Z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Początek tygodnia przyniósł uspokojenie nastrojów, czego konsekwencją było przerwanie czterosesyjnego pasma zwycięstw byków.Notowana na warszawskiej giełdzie CP Energia podpisała list intencyjny dotyczący połączenia z firmą KRI, w której jednym z akcjonariuszy jest PBG - poinformowała CP Energia w komunikacie. Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 53,7 pkt wobec również 53,7 pkt w styczniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych. Analitycy Erste, w raporcie z 3 grudnia, podnieśli rekomendację dla Eurocash do "akumuluj" z "trzymaj", podnosząc cenę docelową dla akcji spółki do 16,5 zł z 13,5 zł.

Ponad 100 mln zł na promocję Polski Wschodniej


Ponad 100 mln zł będzie w najbliższych latach przeznaczone na promocję gospodarczą pięciu regionów Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej u prezydenta Białegostoku Agnieszka Wojnarowska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wzrosła produkcja przemysłu w strefie euro


Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne.

Protest głodowy przeciwko likwidacji ZLK w Gorzowie


Pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Gorzowie rozpoczęli we wtorek protest głodowy przeciwko likwidacji zakładu. Przystąpiło do niego ok. 40 osób, w większości pracowników administracyjnych. Zgodnie z planem, zakład ma być zlikwidowany do końca tego roku.

Kiedy pracodawca może odwołać z urlopu?


Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika. Z uwagi na jego przeznaczenie powinien być wykorzystany w naturze. Dlatego odwołanie z urlopu jest ściśle regulowane przez przepisy. Prawo pracy dopuszcza "zakłócenia" w wykorzystaniu urlopowego wypoczynku tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Co mrozi media


Od chwili wejścia w życie obecnego kodeksu karnego, czyli od 11 lat, ukarano za zniesławienie ponad tysiąc osób, w tym co czwartą więzieniem - pisze "Rzeczpospolita". Według danych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tylko w latach 2005-2007 sądy karne wydały 23 wyroki skazujące na dziennikarzy.

Unibep podpisał umowę o wartości 28,7 mln zł


Unibep podpisał umowę na budowę osiedla mieszkaniowego w Norwegii. Jej wartość netto wynosi 28,7 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Milionowe wyłudzenia przy handlu kartami do telefonów


- Nawet sto milionów złotych stracił Skarb Państwa w wyniku działań zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała kartami prepaidowymi do telefonów komórkowych. Do tej pory zatrzymano 28 podejrzanych o udział w tym procederze - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska.

KE: internet dla wszystkich


Do 2013 r. każdy Europejczyk ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2015 r. połowa będzie robić internetowe zakupy - zapowiada Komisja Europejska w ogłoszonej w środę Agendzie Cyfrowej, która ma przynieść informatyczną rewolucję w UE

USA: Zapowiada się ciekawy tydzień


Przejęcie inicjatywy w finiszowej fazie czwartkowej sesji przez niedźwiedzi wprowadziło mały niepokój, gdyż inwestorom nie udało się pobić tegorocznych szczytów, na co wielu z nich liczyło. Niektórzy z obserwatorów rynku kapitałowego obawiali się, że piątkowa sesja będzie przedłużeniem nastrojów z końcowej fazy czwartkowego handlu i przebiegnie pod dyktando strony podażowej.

J. Wancer złożył rezygnację z funkcji prezesa BPH


Prezes banku BPH Józef Wancer złożył w piątek rezygnację. Pozostanie prezesem do końca lipca. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.

Bumech chce utrzymać dynamikę


Po trzech kwartałach tego roku Bumech zanotował wyraźny wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Spółka liczy, że uda jej się kontynuować ten pozytywny trend również i w czwartym kwartale jak również i w przyszłym roku. Nadchodzący rok powinien przynieść również wyższy zysk netto - poinformował prezes zarządu Bumechu Zygmunt Kosmała.

Nadchodzi uszczelnianie KRUS-u


Resort finansw chce, by spraw zmian w opodatkowaniu tzw. dziaw specjalnych produkcji rolnej, do ktrych zalicza si np. szklarnie, zaj si funkcjonujcy przy kancelarii premiera zesp ds. reformy KRUS. Pracuje on m.in. nad zmianami podatkowymi w rolnictwie.

W Europie mały wzrost na giełdach


W zachodniej Europie na giełdach na razie małe wzrosty - podają maklerzy. DAX rośnie przed godz. 10 o 0,09 proc. i wynosi 5.324,12 pkt. CAC 40 zyskuje 0,05 proc. do 3.576,13 pkt. FTSE 100 rośnie zaś o 0,12 proc. do 4.823,15 pkt.

Uroki rynku


Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najbardziej korygowały się akcje największych spółek. Po wyższym otwarciu główne indeksy WIG i WIG-20 nadbiły swoje sierpniowe maksima, ale w zasadzie to było wszystko na co było stać stronę popytową.

Eksport gazu do Izraela nie zostanie wstrzymany


Sąd Najwyższy w Kairze unieważnił orzeczenie sądu niższej instancji, które zakazywało Egiptowi eksportu gazu ziemnego do Izraela - powiadomił internetowy serwis BBC.

Rośnie popyt na polską żywność


W Wielkiej Brytanii znów rośnie popyt na polską żywność. Jedna z największych sieci hipermarketów - brytyjskie Tesco - mówi o piętnastoprocentowym wzroście sprzedaży w ciągu ostatniego roku.

Klienci Goldmana pozostają lojalni wobec banku, przynajmniej na razie


Klienci Goldman Sachs stanęli murem za tym bankiem, mimo że amerykańskie organy nadzoru oskarżyły giganta z Wall Street o oszustwa przy reklamowaniu produktu opartego o hipoteki subprime.

Hospicja na krawędzi, apteki zarabiają na inwalidach


W planach na 2010 rok Narodowy Fundusz Zdrowia przewidział na opiekę paliatywną i hospicyjną mniej pieniędzy niż w tym roku. Hospicja znajdą się przez to na skraju finansowej przepaści - alarmuje "Nasz Dziennik".

Pierwsza platforma wydobywcza na Falklandach


Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń - podała w sobotę telewizja Channel 4.

H. Cegielski SA zawarł ugodę z wierzycielem


Ugodę dotyczącą spłaty zadłużenia zawarł zarząd H. Cegielski Poznań SA z firmą "Dachbud" z Poznania, która złożyła do sądu wniosek o upadłość Cegielskiego. Warunkiem wejścia ugody w życie jest wycofanie wniosku - poinformował prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko.