Pawlak: W ciągu kilku dni posiedzenie dot. umowy gazowej


W ciągu kilku dni zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego przy Radzie Ministrów zajmie się tematem umowy gazowej - poinformował we wtorek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Ryzyko ogólnego kryzysu kredytowego w strefie euro wyraźnie ustąpiło, ale zanosi się na to, iż przyrost kredytu przez większość 2010 r. będzie negatywny (nawet przy optymistycznym scenariuszu). Sytuacja będzie się poprawiać bardzo stopniowo i dopiero w dalszych miesiącach. W zbliżającym się sezonie ligi akademickiej syn słynnego Michaela Jordana - Marcus, zadebiutuje w koszykarskiej drużynie University of Central Florida. Zanim wybiegnie na boisko, uczelnia może stracić aż trzy miliony dolarów. Wszystko z powodu jego... butów. Kreml uzależnia europejskie kraje od pożyczek, których - mimo kryzysu w Rosji - udziela lekką ręką. I działa zawsze według tego samego schematu: najpierw wyczekuje na kłopoty swojego kontrahenta, później proponuje kredyt. Dodać trzeba - wysoki kredyt.Wyniki 11. wiatowego Badania Naduy Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazay, e kadra zarzdzajca coraz mocniej obawia si odpowiedzialnoci osobistej za dziaania spek. Niemiecki koncern motoryzacyjny Opel ogłosił w piątek, że osiągnął porozumienie z europejskimi związkami zawodowymi w sprawie planu restrukturyzacyjnego przewidującego zaoszczędzenie 265 mln euro rocznie na kosztach robocizny. Zarząd Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia spotka się z przedstawicielami spółki Nord Stream, budującej Gazociąg Północny. Rozmowy, planowane na 5 marca w Berlinie, mają dotyczyć zmian w wykonaniu inwestycji, o jakie zabiega strona polska.

Notowania dziś przed południem stały pod znakiem kontynuacji dobrych nastrojów z dnia wczorajszego. Kurs głównej pary rozpoczął od zdecydowanego wzrostu ponad poziom 1,38 i dotarł do 1,3817. Niestety siła popytu nie była wystarczająca, aby utrzymać kurs tak wysoko i mogliśmy obserwować powolną deprecjację wspólnej waluty. Z koeli po południu na rynek napłynęły informacje o inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza część czwartkowej sesji upłynęła na globalnych rynkach finansowych w minorowych nastrojach. Inwestorzy podobnie jak w trzech poprzednich dniach handlu z rezerwą odnosili się do inwestycji w akcje i towary, preferując bardziej "bezpieczne" dolarowe aktywa. W październiku bezrobocie może wzrosnąć o 0,2-0,3 pkt. proc., a na koniec roku stopa bezrobocia może być poniżej 12,5 proc. - poinformowała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Po udanym pierwszym tygodniu wtorkowa sesja na warszawskim GPW przynosi realizację zysków. Zapał inwestorów do kupowania akcji ostudził słabszy początek sezonów wyników na Wall Street, gdzie wynikami rozczarował aluminiowy koncern Alcoa. W efekcie WIG20 tracił o godzinie 11.00 0,6% i wynosił 2457 pkt. Przed korektą broni się indeks mWIG40 natomiast indeks sWIG80 koryguje notowania o 0,6%. Wysokość emerytur będzie nawet o 45% niższa od ostatniego wynagrodzenia. Szansą na spokojną starość jest regularne, długoterminowe oszczędzanie. Do wyboru są różne produkty: programy systematycznego oszczędzania w funduszach, platformy ubezpieczeniowo- inwestycyjne czy nowatorskie rozwiązanie, w którym kwota wpłacana przez 15 lat od razu w całości pracuje. Wczorajsza sesja przyniosła lekkie odreagowanie ostatnich spadków i WIG20 zyskał 0,42%. Tym samym blue chipy notują obecnie wartość 2417,87 pkt. co sprawia, że pierwszy opór dla mocniejszych wzrostów na poziomie 2415 pkt. został pokonany.Przepisy wprowadzające zakaz urządzania i uczestnictwa w grach i zakładach wzajemnych w internecie powinny podlegać notyfikacji Komisji Europejskiej - wynika z pisma wiceministra finansów Jacka Kapicy do prezesa Rządowego Centrum Legislacji (RCL), zamieszczonego na stronach resortu finansów. Główne indeksy Wall Street odnotowały w piątek umiarkowane wzrosty, przypieczętowując najlepszy tydzień nowojorskiej giełdy od ponad dwóch miesięcy. Niemcy bacznie przyglądają się temu, co na ich ulicach fotografują samochody Google, zbierające materiały do usługi Street View. Minister ds. ochrony danych osobowych Ilse Aigner (CSU) mówi o konieczności prawnego uregulowania tej praktyki. Między innymi chciałaby ograniczyć zaglądanie obiektywem w oczy ogródkowych krasnali.

Rynek pracy powowli odrabia straty


Końcówka 2008 roku diametralnie zmieniła oblicze rynku pracy, który z "rynku pracownika" stał się na powrót "rynkiem pracodawcy". Po bardzo trudnym I kwartale 2009 roku, z liczbą ofert pracy najmniejszą od kilku lat, rozpoczęło się mozolne odrabianie strat. W kolejnych kwartałach roku liczba ofert powoli rosła, a branża finansowa była drugim co do wielkości pracodawcą - to wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2009 roku", przygotowanego przez Pracuj.pl.

Zbyt brzydkie, by byy prawdziwe


Fatalne dane o sprzeday detalicznej z USA wywoay popoch na rynkach finansowych, gdy poddaj w wtpliwo odporno gospodarki USA na globalne spowolnienie. By to wikszy szok dla aktyww ryzykownych ni dolara, a przy braku wyranych postpw w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy s zostawieni z bagaem niepewnoci.

Sieci handlowe spuszczą z tonu


Resort gospodarki chce uregulować współpracę dostawców ze sklepami - dowiaduje się "Rzeczpospolita".

Chaos na Wyspach


Strajk British Airways dobiega końca, ale jego trzeci dzień przyniósł tłok i chaos na brytyjskich lotniskach. M.in. odwołano po dwa rejsy z Londynu do Warszawy i z powrotem. Od wtorku loty mają zostać wznowione, ale zanim sytuacja wróci do normy musi upłynąć trochę czasu. A na czwartek na 27 marca zaplanowano rozpoczęcie kolejnego strajku.

Grecki wirus zadłużenia groźny dla Europy


W Europie możliwe jest zarażenie kryzysem zadłużenia, co może wpłynąć na sektor bankowy m.in. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii czy Wielkiej Brytanii - ostrzegają analitycy Moody's Investor Service w opublikowanym w czwartek raporcie. Moody's to jedna z wiodących agencji ratingowych.

W Polsce wciąż tykają ekologiczne bomby


Nie było i nadal nie ma centralnej strategii rozbrajania tzw. bomb ekologicznych, czyli składowisk szczególnie niebezpiecznych odpadów poprzemysłowych.

GUS podał dane o inflacji


O 3,5 proc. wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2009 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2008 r., a w stosunku do listopada 2009 r. nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.

KE zapowiada dalszą regulację agencji ratingowych


Komisarz UE ds. usług finansowych Michel Barnier zapowiedział w poniedziałek, że w czerwcu Komisja Europejska przedstawi propozycje dalszych regulacji agencji ratingowych, obarczanych częścią odpowiedzialności za kryzys finansowy i spadek zaufania do euro.

Będą zmiany w zakresie zwolnień od kas rejestrujących?


Zasady zwalniania podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących są niezgodne z Konstytucją. Tak wynika z orzeczenia TK z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. akt K 36/08.

Klich i Szczygło o emeryturach i liczebności wojska


Możliwe zmiany w wojskowym systemie emerytalnym różnią ministra obrony Bogdana Klicha i szefa prezydenckiego BBN Aleksandra Szczygłę, którzy uczestniczyli w poniedziałek w dorocznej odprawie kierownictwa armii i MON.

Rekordowe odprawy w energetyce


Ponad 100 tys. zł. za dobrowolne odejście z pracy mogą otrzymać energetycy, sygnalizuje "Rzeczpospolita".

Spokojne rozpoczęcie tygodnia


Przy braku znaczących publikacji makroekonomicznych, dolar tracił wczoraj na wartości względem swych konkurentów. Wyjątkiem wśród głównych walut był funt brytyjski, który jest ostatnio bardzo słaby.

Na GPW wzrosty dzięki KGHM i danym z USA w czwartek


Indeks WIG20 rozpoczął czwartkową sesję na plusie, ale w trakcie sesji na rynku przeważała strona popytowa. Lepsze od spodziewanych dane z USA oraz podwyższenie prognoz przez KGHM poprawiły nastroje inwestorów, choć sentymentowi na rynku szkodziły prognozy Wal-Mart.

Grecy mogą rozwiązać swe problemy po turecku


Przez długie wieki zaciekłej rywalizacji wielu Greków postrzegało swego tureckiego sąsiada jako wojskowego okupanta, wroga religijnego bądź strategiczne zagrożenie. Z doradcą finansowym raczej im się nie kojarzył.

Czechy też spłynęły mlekiem


Płynęło już ulicami Francji, Luksemburga i Belgii. Teraz rzeka mleka rozlała się w Czechach. Tamtejsi rolnicy, podobnie jak ich koledzy w innych krajach Unii Europejskiej, protestowali w ten sposób protestowali przeciwko niskim cenom swoich produktów.

Siedem sposobów na znalezienie pracy


Jeśli od kilku miesięcy jesteś bez pracy i nikt nie zaprasza cię na rozmowy kwalifikacyjne lub chodzisz na takie rozmowy, lecz nie otrzymujesz żadnych ofert zatrudnienia, może warto pomyśleć nad zmianą swojego podejścia do poszukiwania pracy.

Koniec przywilejów dla górników i mundurowych?


Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania przywilejów emerytalnych górnikom, policjantom i wojskowym - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Prezydent podpisał budżet. Mimo niepokoju


- Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2010 rok - poinformowało w piątek jego biuro prasowe. Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że choć Lech Kaczyński podpisał tę ustawę i wejdzie ona w życie, to "niepokój budzi" wysokość deficytu budżetowego.

Fala bankructw zaleje także Polskę


Tylko w tym roku w strefie euro może upaść 163 tys. firm - zapowiada "Rzeczpospolita" powołując się na raport analityków firmy Euler Hermes. Gazeta ostrzega, że efekty fali bankructw dotkną również polskich eksporterów.

GUS: Sprzedaż detaliczna wzrosła w II o 0,1% r/r, wobec oczekiwanych 3,6%


Sprzedaż detaliczna spadła w lutym br. o 4,0% w ujęciu miesięcznym, ale wzrosła o 0,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środę.