JW Construction wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł


JW Construction wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Niektóre gminy zaleciły, a inne wręcz nakazały dyrektorom szkół zwalnianie nauczycieli. To m.in. efekt niższych dochodów z PIT oraz wprowadzenia w życie w tym roku specjalnych dodatków do nauczycielskich pensji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jeśli okaże się to konieczne, w ciągu miesiąca pogrążona w tarapatach finansowych Grecja będzie musiała ogłosić dodatkowe środki na rzecz ustabilizowania finansów publicznych - postanowili we wtorek ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej. Budimex może wypłacić z zysku netto za 2009 rok podobną dywidendę, jak za 2008 rok, kiedy wyniosła ona 5,84 zł na akcję - poinformował dziennikarzy prezes Budimeksu Dariusz Blocher.Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup i inne największe banki USA obniżały przez ostatnie 5 kwartałów o średnio 42 proc. swe prawdziwe zadłużenie powstałe wskutek finansowania operacji giełdowych. Grecja musi zdecydować się na kolejne oszczędności, by uzdrowić swoje finanse publiczne - napomina Jean-Claude Trichet. Prezes Europejskiego Banku Centralnego dodał, że Ateny muszą też znacznie wzmocnić nadzór nad danymi statystycznymi, a instytucje Unii Europejskiej będą je uważnie monitorować. 24 maja w Grupie Energa ma się rozpocząć bezterminowy strajk generalny. Przedstawiciele komitetu protestacyjnego zapowiadają, że w tym czasie klienci będą otrzymywać energię, ale nie będą usuwane awarie. Związki zawodowe od 9 miesięcy są w sporze zbiorowym z zarządem.

Ciech spodziewa się w drugim półroczu spadku marży w dywizji sodowej, która jednak ma zachować największy pozytywny wpływ na wyniki grupy. Wzrosnąć mają marże w dywizji agro i organika - poinformował członek zarządu Ciechu, Robert Bednarski.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że Rada Polityki Pieniężnej nie powinna obecnie podnosić stóp procentowych. - Rada powinna zachować miękkie i łagodne serce dla procesów społecznych i gospodarczych - powiedział wicepremier. Księgarze i wydawcy chcą wprowadzić stałe ceny na książki. Przez kilka miesięcy od premiery bestseller miałby kosztować wszędzie tyle samo - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rynki finansowe na całym świecie dziś odpoczywały po wcześniejszych wzrostach i wyznaczeniu nowych szczytów trendu wzrostowego. Korekta była jednak zbyt płytka by wywołać obawy. Ewentualne przekroczenie progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać natychmiastowego obniżenia ratingu dla Polski. Konieczny jest jednak realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia po 2011 r. - uważa Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska. Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami, a w ciągu dnia indeksy podlegały częstym, bardzo gwałtownym i dynamicznym wahaniom. Inwestorzy w dalszym ciągu reagują nerwowo na wszelkie sygnały z rynku, mając świeżo w pamięci panikę z poprzedniej sesji.Analitycy BM BGŻ w raporcie z 24 sierpnia wydali rekomendację "kupuj" dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej, wyznaczając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 49,94 zł. Z komputerem od kołyski - to nowa strategia producentów komputerów, którzy przygotowują produkty specjalnie dla dzieci. Na informatycznych targach CEBIT w Hanowerze dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie laptopy dla najmłodszych. Po raz pierwszy w historii strefy euro spadła suma kredytów udzielanych przez banki firmom. We wrześniu była ona o 0,3 proc. niższa niż miesiąc wcześniej - podał Europejski Bank Centralny. To kolejny sygnał, że przyszłość europejskiej gospodarki wciąż jest niepewna.

UOKiK ukarał dystrybutorów art. biurowych


Dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję - uznała Prezes UOKiK. Informacje o zmowie zostały przekazane przez jednego z jej uczestników - Office Pulse. Drugi z przedsiębiorców - Papier Hurt będzie musiał zapłacić prawie 90 tys. złotych

Hiszpania ograniczy wydatki o 50 mld euro


Rząd hiszpański poinformował w piątek o przyjęciu planu ograniczenia wydatków budżetowych. Plan przewiduje zaoszczędzenie 50 mld euro do 2013 roku i powrót do wymaganego przez europejski pakt stabilizacji ograniczenia deficytu budżetowego do 3 procent PKB.

Obama ogłasza pomoc finansową dla słabych szkół


Prezydent Barack Obama zaproponował przeznaczenie dodatkowych 900 milionów dolarów w grantach na pomoc dla najsłabszych szkół publicznych w USA. Otrzymają je one pod warunkiem podjęcia radykalnych kroków na rzecz naprawy.

W pieskich czasach to pies ma klawe zycie


Oszczędzać można na wszystkim: na zakupach, restauracjach, benzynie... Na wszystkim, ale przecież nie na naszych pupilach. Więc psi biznes to świetny sposób na pieskie, kryzysowe czasy. Pomimo recesji wydatki na zwierzęta wzrastają. Sami tylko Amerykanie wydali na swoich ulubieńców aż 43 miliardy dolarów.

Polski rating na krawędzi?


Albo rząd w budżecie na przyszły rok pokaże wiarygodny sposób na obniżanie deficytu finansów publicznych, albo czeka nas obniżka ratingu polskiego długu - zapowiada "Rzeczpospolita". To drugie oznacza, że budżet będzie musiał więcej płacić za odsetki od swych obligacji.

Uwaga na eurodolara


W ostatnich dniach giełda w Warszawie nie spisuje się najlepiej. Mimo tego, że indeksy amerykańskie czy też indeksy giełd zachodnioeuropejskich próbują bić rekordy tegorocznego wzrostu, nasz parkiet nie potrafi się podnieść z zeszłotygodniowego ciosu podażowego.

WIG20 oscyluje wokół 2,5 tys. punktów przy niskich obrotach we wtorek


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, po dodatnim otwarciu i późniejszym osłabieniu w silnej korelacji z innymi giełdami, po południu pozostaje na poziomie ok. 2.500 pkt. Według analityków, na wtorkowe zamknięcie może wpłynąć publikowany o 16. indeks zaufania konsumentów w USA za marzec.

Taniej w niektórych pociągach TLK


Od nowego roku Tanie Linie Kolejowe zapowiadają obniżkę cen na połączenia Warszawa - Kraków i Wrocław - Przemyśl. Specjalne fioletowe bilety będą tańsze nawet o kilkanaście złotych niż do tej pory.

Większe zakupy? Nie dziś


Kto nie zdążył zrobić zakupów sobotę, to w niedzielę może mieć z tym problem. Tego dnia wypada bowiem Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Jest to jeden z 12 dni w roku, w którym poza wyjątkowymi przypadkami obowiązuje zakaz handlu.

Świadczenia pieniężne sfinansowane z ZFŚS także korzystają ze zwolnienia od podatku


Jeżeli źródłem finansowania świadczenia jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i świadczenie to pracownik otrzymał w związku z finansowaniem działalności socjalnej, to niezależnie od tego czy świadczenie to przybierze postać rzeczy, czy też pieniądza, korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości 380 zł w roku podatkowym.

Ryanair may reverse growth strategy as fares fall


Irish airline Ryanair posted an 80 percent rise in first-half profit and said on Monday it could reverse its long-standing strategy of rapid growth and distribute cash to shareholders instead.

Nowy podatek dla kierowców


Od 2012 roku kierowcy w Holandii będą płacić podatek od każdego kilometra na drodze, nie będą natomiast płacić rocznego podatku drogowego ani podatku od kupna nowego samochodu - podała w sobotę agencja Associated Press.

Islandia zapłaci za bankowe bankructwa


Prawie 6 mld dolarów Islandia zwróci obywatelom Wielkiej Brytanii i Holandii, którzy ponieśli straty w islandzkiej bankowości w związku z kryzysem - powiadomił rząd w Reykjaviku. W tej sprawie Islandia zawarła nowe porozumienie z tymi krajami. Budzi ono jednak opór islandzkiego społeczeństwa, które nie chce ponosić odpowiedzialności za bankructwo prywatnych banków.

Info-TV-FM i Canal+ Cyfrowy przystąpiły do pilotażu telewizji mobilnej


Info-TV-FM i spółka Canal+ Cyfrowy przystąpiły do programu pilotażowego, który ma określić potencjał rynkowy związany z usługami telewizji mobilnej - podał NFI Magna Polonia w komunikacie.

KGHM woli sprzedać Dialog dużemu operatorowi


Zarząd KGHM Polska Miedź, do której należy 100 proc. Telefonii Dialog, woli sprzedać tę spółkę dużemu operatorowi telekomunikacyjnemu, a nie przez giełdę, zaś porozumienie w sprawie sprzedaży jest możliwe w tym roku. KGHM prowadzi z Netią rozmowy o "pomysłach na Dialog" - poinformował dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth.

Point Group i Fox International Channels mają utworzyć spółkę joint-venture


Platforma Mediowa Point Group (PMPG) podpisała z firmą Fox International Channels wstępne porozumienie (Memorandum of Understanding) w sprawie stworzenie spółki joint-venture, która ma oferować m.in. usługi reklamowe w internecie, poinformowała spółka w piątek.

Max Boegl nie wyklucza współpracy z Budimeksem


Max Boegl nie wyklucza w przyszłości współpracy z Budimeksem przy budowie wrocławskiego stadionu, ale na razie rozpoczyna prace własnymi siłami - poinformowała we wtorek PAP Astrid Wardemann odpowiedzialna w Max Boegl za wrocławski projekt.

Prezes Gazpromu o perspektywach fuzji z ukraińskim Naftohazem


Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w piątek, że jego koncern zaproponował już ukraińskiemu Naftohazowi pola gazowe, które gotów jest wnieść do ich joint venture.

Kurs PDA Berlinga wzrósł o 10 procent


Kurs praw do akcji spółki Berling, dystrybutora maszyn i urządzeń chłodniczych, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 10 proc. do 7,71 zł. a kurs akcji spółki wzrósł o 20 proc. do 8,40 zł. Berling to 380. spółka na rynku głównym GPW.

A volcanic eruption - Iceland's revenge?


"The last wish of the Icelandic economy was to have its ashes scattered over Europe."