NBP: połowa polskich firm odczuła skutki kryzysu


51 proc. polskich firm odczuło skutki kryzysu finansowego, 38 proc. nie miało z powodu kryzysu większych problemów i nie spodziewa się ich w najbliższym czasie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), które planowały zadebiutować na GPW pod koniec ubiegłego roku, ale z powodu małego popytu nie sprzedały akcji z nowej emisji, powróciły do planów oferty publicznej i podały nowe terminy - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 2238,51 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 118 spółek, 177 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 4 firm nie handlowano. PZU będzie dążyło do zmniejszania wydatków na informatykę. Cel grupy na najbliższe miesiące to konsolidacja infrastruktury IT. Grupa rozważa wprowadzenie nowego systemu informatycznego, który miałby zastąpić Insurera - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.Chiny być może zezwolą na aprecjację juana przed końcem czerwca, aby ograniczyć inflację, ale nie przeprowadzą jednorazowej skokowej zmiany wartości, która zagroziłaby miejscom pracy w sektorze eksportowym – wynika z ankiety wśród analityków. Już nie tylko "Wiedźmin", "Call of Juarez" czy "Painkiller" chcą zawojować świat. Do grupy gier, które już odniosły sukces (do tej pory wymienione gry zakupiły 3 miliony klientów!), dołączyć chcą inne. Polscy producenci szykują kolejne wysokobudżetowe tytuły - polskie gry komputerowe staną się naszym hitem eksportowym? W myśl art. 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosował się od dnia 1 listopada 2009 r.

Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał w czwartek pozwolenie na budowę węzła drogowego w Radziejowicach na drodze S8 Warszawa - Katowice - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Inwestor może od razu przystąpić do prac. Koszt inwestycji to ok. 120 mln zł. 3,6 mln zł - tyle według NIK kosztowała Polskie Radio beztroska polityka kadrowa koalicji PiS-LPR-Samoobrona. Pieniądze poszły na odprawy i odszkodowania, pisze "Gazeta Wyborcza".

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany na zamknięciu, ale w ciągu dnia na rynku panowała spora zmienność, a indeksy poruszały się na przemian powyżej i poniżej poziomu zamknięcia z poprzedniej sesji. Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że nieprzygotowana dyskusja o wydłużaniu wieku emerytalnego może okazać się szkodliwa dla polskiego systemu emerytalnego. Obawiając się, że trzeba będzie dłużej pracować, wiele osób może starać się o to, by jak najwcześniej odejść z rynku pracy - powiedziała w poniedziałek na konferencji w Business Centre Club. CP Energia i spółka KRI zrezygnowały z planów fuzji, gdyż obie strony nie zdołały ustalić parametrów tej transakcji - poinformowała CP Energia w komunikacie prasowym.Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci składników majątkowych czy też całego przedsiębiorstwa, jako wkładu do spółki osobowej stanowi ich zbycie, gdyż dochodzi przy tej czynności do przeniesienia własności na spółkę. Sporo kontrowersji budzi natomiast fakt, czy takie przeniesienie ma charakter odpłatny. Polkomtel przeznaczy 60 proc. zysku za 2009 rok na dywidendę, a nie, jak do tej pory, 100 proc. - poinformował prezes Polkomtelu Jarosław Bauc. W jego ocenie, wyniki spółki w 2010 roku będą podobne jak w roku 2009. W 2010 roku reforma emerytur pomostowych przyniesie prawie 2 mld zł oszczędności - powiedział w Sejmie minister w Kancelarii Premiera Michał Boni.

US STOCKS-Dow hits 10,000 mark on earnings optimism


The Dow Jones industrials broke through the 10,000 level on Wednesday for the first time in a year on better-than-expected company results and U.S. retail sales data.

Rynek walutowy pod wpływem danych makro


Złoty wciąż pozostaje w obserwowanej od kilku dni konsolidacji. Kurs EUR/PLN waha się w przedziale 4,1500 - 4,2000, a USD/PLN porusza się pomiędzy 2,7700 - 2,8000 - sesja rozpoczęła się w pobliżu dolnych ograniczeń wspomnianych kanałów. W obliczu sporej ilości danych, jakie w dniu dzisiejszym napłyną na rynek z globalnych gospodarek, polska waluta może dziś wykazywać podwyższoną zmienność.

Politycy o znacznym wzroście deficytu budżetowego


Politycy różnią się w ocenach informacji o znacznym wzroście przyszłorocznego deficytu budżetowego. Koalicja przekonuje, że to efekt spowolnienia gospodarki i chce szukać dodatkowych wpływów, głównie z prywatyzacji. Opozycja uważa, że plany finansowe mają związek z przyszłorocznymi wyborami i zarzuca rządowi brak działań antykryzysowych.

Amerykańska gospodarka zaskakuje


Amerykańska gospodarka potrafi zaskoczyć. Kilka dni temu niespodziewanie małą liczbą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, dziś niespodziewanie niskim wskaźnikiem aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku i wysokim wzrostem cen producentów oraz produkcji przemysłowej.

KE: Grecja na drodze do redukcji deficytu o 4 proc. PKB


Grecja jest na dobrej drodze, by zredukować deficyt budżetowy o 4 proc. PKB w tym roku - ocenił we wtorek komisarz ds. finansowych Olli Rehn. Minister finansów Jacek Rostowski uznał, że wdrażanie reform zmniejsza ryzyko konieczności wsparcia finansowego Grecji.

Bieńkowska: wydajemy najwięcej pieniędzy unijnych


Polska wykorzystuje najwięcej pieniędzy unijnych spośród 27 państw UE, biorąc pod uwagę wydawane kwoty - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Przewodnicząca klubu parlamentarnego PiS, b. minister rozwoju Grażyna Gęsicka przyznaje, że pod tym względem zajmujemy 1. miejsce, lecz jej zdaniem gorzej jest z efektywnością.

Jak się obchodzić z trudnym szefem


Yael Zofi sądziła, że zostanie zwolniona. Towarzyska, rozmowna kobieta podlegała bezpośrednio mężczyźnie, który był jej absolutnym przeciwieństwem.

Złoty stracił, jutro może zyskać


Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, stracił we wtorek na wartości. O godzinie 18:03 kurs USD/PLN testował poziom 2,8949 zł, rosnąc o 2,1 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. O połowę mniejszy wzrost zanotowała para EUR/PLN, testując poziom 4,0772 zł.

Silne spadki na giełdzie w Chinach


Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w poniedziałek aż o 6,7 proc. do 2.667,75 pkt - podali maklerzy.

WIG20 wzrósł o 2,00 proc. i wyniósł 2216,71 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek wzrósł o 2,00 proc. i wyniósł 2216,71 pkt.. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 196 spółek, 92 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 16 spółek nie handlowano.

Euro w Polsce: PO zapowiada zmiany w konstytucji


PO w swoich propozycjach zmian w konstytucji zaproponuje zmianę umożliwiającą zamianę złotego na euro - powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk

1 mld dolarów w funduszach zagranicznych


Na koniec marca wartość aktywów zgromadzonych w monitorowanej przez nas grupie instytucji zagranicznych osiągnęła poziom 1 mld dolarów. Ostatni raz tak wysoki stan aktywów obserwowaliśmy w trzecim kwartale 2008 roku. Mimo to obecny poziom aktywów jest o około 370 mln dolarów mniejszy od stanu najwyższego, który zaobserwowaliśmy pod koniec hossy surowcowej.

Kupujący będzie mógł sprawdzić w internecie pochodzenie auta


Każdy kto kupuje samochód używany będzie mógł sprawdzić przez internet jego pochodzenie oraz stan prawny. Podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o ruchu drogowym MSWiA umożliwi bowiem Polakom dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Bój się prezesie - wraca korupcja!


Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

MSP dopuściło 3 inwestorów do negocjacji ws. bydgoskiej spółki


Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło trzech inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. akcji Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil" - poinformował w poniedziałek resort. Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem spółki.

Rozstrzygnięto przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu


Konsorcjum banków BRE Bank, ING Bank Śląski i Nordea zwyciężyło w rozstrzygniętym we wtorek we Wrocławiu przetargu na udzielenie kredytu do wysokości 500 mln zł na budowę stadionu piłkarskiego na Euro 2012.

Stopa bezrobocia stabilizuje się


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,0 proc. - poinformowała PAP minister Jolanta Fedak.

Ubezpieczenia przeszkodą w omijaniu tzw. kominówki


Mimo coraz częstszych przypadków udzielania zezwoleń zarządom spółek Skarbu Państwa na omijanie tzw. ustawy kominowej (ogranicza zarobki menedżerów do ok. 20 tys. zł), zabiegi te mogą się nie udać z racji braku odpowiedniego ubezpieczenia OC - informuje "Parkiet".

Rynek walutowy w obliczu deficytu danych


Pierwsza sesja w tygodniu na rynku eurodolara mało atrakcyjnie zakończyła się dla inwestorów posiadających otwarte długie pozycje.

Mieszane nastroje na giełdach


Wczorajsza sesja na giełdach w USA zakończyła się w niezdecydowanych nastrojach. Dow Jones zamknął się z wynikiem minimalnie powyżej zera na poziomie 0,05%, Nasdaq stracił natomiast 0,06%. Ze stratą wysokości 0,17% zakończył dzień S&P 500.