Gigant tnie pensje kierowników


Utrzymywana z bezpośrednich podatków brytyjska publiczna stacja radiowo-telewizyjna BBC ogłosiła, że w związku z kryzysem finansowym zredukuje do 2012 roku o 25 proc. i zamrozi uposażenia 650 osób z wyższego personelu kierowniczego.

Bioton zawarł porozumienie dotyczące przejęcia 60 proc. udziałów w spółce Kappa Medilab, a także sfinalizowania przez Kappa prac badawczo-rozwojowych, rozpoczęcia produkcji masowej oraz komercjalizacji wstrzykiwacza do insuliny opracowanego przez tę spółkę - poinformował Bioton we wtorkowym komunikacie. Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł. Najwięcej w grupie Tauron - 9,2 mln zł, poinformował PAP rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. Dziś główne indeksy na naszym parkiecie wreszcie zdołały się wspiąć na rekordowo wysokie poziomy. Ich utrzymanie okazało się jednak zbyt trudne. Radość trwała krótko, ale byki same są sobie winne. Zależność warszawskiej giełdy od nastrojów na świecie jest ewidentna, więc okazje należy bardziej skwapliwie wykorzystywać. Dane zza oceanu okazały się niejednoznaczne. Zamówienia w przemyśle były nieco lepsze, niż się spodziewano, jednak aż 16 proc. spadek liczby podpisanych umów kupna domów zdecydowanie zmroził inwestorów.Grupa Agory miała w trzecim kwartale 2009 roku 10,1 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 13,9 mln zł zysku netto w III kw. 2008 r. Średnia prognoz rynkowych mówiła o 2,17 mln zł zysku netto. Ogłoszone niedawno w wielu krajach Europy programy zmniejszenia deficytu mają dać 300 miliardów euro, czyli 1 bilion 200 miliardów złotych oszczędności - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Polsko-litewska spółka LitPol Link, która zajmuje się przygotowaniem projektu mostu energetycznego do połączenia systemów zaopatrzenia w prąd obydwu krajów, ogłosiła przetarg na opracowanie modelu finansowo-operacyjnego dla tego przedsięwzięcia - podała we wtorek agencja BNS. Oferty mają być składane do 1 grudnia - poinformowała spółka

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację osłabienia złotego, zapoczątkowanego jeszcze w poniedziałek. Notowania EUR/PLN około godz. 11.00 zwyżkowały ponad 4,2500, kurs USD/PLN natomiast kształtował się w tym czasie w okolicach poziomu 2,8800.

Obniżka podatków i cięcia w sektorze publicznym to niektóre z posunięć przewidzianych w planie ratunkowym gospodarki, przedstawionym przez premiera Węgier Viktora Orbana w parlamencie. Analitycy JP Morgan uważają, że złoty jest najbardziej niedowartościowaną walutą regionu, a kurs złotego w średniej perspektywie będzie aprecjonował.

Rząd negocjował wielkość dostaw gazu z Rosji nie wiedząc, ile faktycznie surowca Polsce będzie potrzeba - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według oficjalnych rządowych prognoz w 2015 roku zużycie gazu będzie dużo mniejsze niż ilość surowca, który trafi na polski rynek. Chodzi o przynajmniej 3 mld m sześc. rocznie, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Kierowcy jadący autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Świecko będą mogli liczyć na kilka miesięcy jazdy za darmo. Trasa ma zostać oddana do ruchu w listopadzie 2011 roku, ale pobór opłat rozpocznie się dopiero pół roku później. Jeszcze wczoraj po południu można było mieć nadzieję, iż wywierane przez europejskich oficjeli naciski, aby uzgodnić wspólne stanowisko ws. pomocy dla Grecji jeszcze przed czwartkowym szczytem Unii Europejskiej, coś jednak wniosą. Zwłaszcza, że ideę takich rozmów wsparli szef Eurogrupy, Jean-Claude Juncker i prezydent UE, Herman Van Rompuy.Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) sprawdza, czy największe firmy finansowe świata nie złamały prawa, zaprzestając kupowania i sprzedawania akcji podczas „błyskawicznego krachu” z 6 maja. Ich bierność mogła pogłębić skalę spadku. Zaległy urlop wypoczynkowy powinno się wykorzystać do końca marca. W przeciwnym razie można utracić do niego prawo. Kodeks pracy jest nieubłagany! Na 25 mld zł wycenili wartość krakowskich zabytków analitycy z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Tusk: Wejdziemy do strefy euro, gdy będziemy gotowi


Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie do tego gotowa - powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kurs złotego bliski równowagi?


Obecny kurs złotego jest odpowiedni i bliski równowagi - ocenił dla PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że Ministerstwo Finansów nie planuje w tej chwili zmniejszenia podaży na rynku SPW, ale rozważy to, jeśli sytuacja stanie się znacznie trudniejsza.

Telewizory 3D - nasza nowa specjalność


W kwietniu w fabryce koreańskiej firmy LG w Kobierzycach ruszy produkcja telewizorów 3D - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

"Dla firm będzie to świetna okazja by zostać sponsorem reprezentacji"


Decyzje sponsorów, którzy wycofują się ze wspierania reprezentacji oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, szef firmy Sport Management Polska Grzegorz Kita ocenił jako zbyt pochopne i paniczne.

DM Banku BPS wydał rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji


DM Banku BPS, w raporcie z 16 listopada, wydał rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 88,54 zł. W dniu wydania raportu za akcje spółki płacono 77,2 zł.

Wysyp kandydatów do zawodu maklera


Do dwóch tegorocznych egzaminów, uprawniających do wykonywania zawodu maklera, przystąpiło aż 817 kandydatów, informuje "Parkiet". W ostatnich latach nigdy tak wiele osób nie chciało zdobyć licencji w tym zawodzie.

W przyszłym roku nowy limit zwolnienia z VAT


Firmy, których obrót roczny nie przekroczy 30 tys. euro będą zwolnione z podatku VAT - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W środę został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów.

Holandia: podniesienie wieku emerytalnego


Holenderski rząd zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego z obecnych 65 do 67 lat od 2025 roku. Reforma wejdzie w życie w dwóch etapach. Najpierw w 2020 roku wiek emerytalny zostanie podwyższony o rok.

Grecja będzie dalej w euro


Komisja Europejska wykluczyła w piątek jako "nierealistyczny scenariusz" ewentualne wyjście pogrążonej w kłopotach finansowych Grecji ze strefy euro. Kraje członkowskie dementują, jakoby przygotowywały plan ratunkowy dla Grecji, kładąc nacisk, że musi ona sama uporać się z deficytem budżetowym i długiem publicznym.

Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, do strefy euro się nie spieszymy


Kalendarz wchodzenia do strefy euro nie jest priorytetem rządu. Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, do strefy euro się nie spieszymy - powiedział w środę w radiu Zet minister finansów Jacek Rostowski.

Ropa w dół przez Chińczyków


Ropa naftowa tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku, po trzech sesjach wzrostów, w reakcji na obawy inwestorów o możliwe spowolnienie w Chinach - podają maklerzy.

Polish Bogdanka may up FY forecasts after Q3


Poland's sole listed coal miner Bogdanka may raise its full-year net profit guidance of 141 million zlotys ($49.2 million) after releasing third quarter results in November, its chief executive told Reuters.

PIT-y 2009: Pułapka czyha na milion Polaków


Co czwarta osoba korzystająca z ulgi na dzieci może w tym roku źle wyliczyć podatek, ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Rekordowy popyt na obligacje


Po dwóch tygodniach stycznia trudno wrócić myślami do obaw o pokrycie potrzeb pożyczkowych w 2010 roku, które obecne były pod koniec ubiegłego roku.

Kulczyk Investments złoży ofertę na kupno Energi od MSP, interesuje się Grupą Lotos


Spółka Kulczyk Investments chce złożyć ofertę na kupno firmy Energa od Skarbu Państwa i jest zainteresowana udziałem w prywatyzacji grupy Lotos, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa KI Dariusza Mioduskiego.

Otwarte Niebo nad Atlantykiem


Wielkie otwarcie rynku lotniczego. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zawarły porozumienie o liberalizacji lotnictwa pasażerskiego. Przepisy mają wejść w życie w listopadzie tego roku.

Atak na Komisję Europejską


Unijny rzecznik praw obywatelskich napiętnował w czwartek Komisję Europejską za to, że uparcie odmawia ujawnienia listów, jakie dostała od niemieckiego koncernu Porsche w toku prac nad kontrowersyjną dyrektywą o redukcji emisji CO2 przez samochody.

Chińscy producenci stali chcą, by rząd zaangażował się w rozmowy o rudzie żelaza


Kilku chińskich producentów stali poprosiło premiera Wen Jiabao, by rząd bezpośrednio zaangażował się w negocjacje cenowe dotyczące rudy żelaza, podał w sobotę China Securities Journal.

Blisko 3,9 mld zł przychodów z prywatyzacji


W tej chwili przychody z prywatyzacji sięgają blisko 3,9 mld zł - poinformował w środę minister skarbu Aleksander Grad podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Resort gospodarki prognozuje 1,5 proc. PKB w tym roku


Eksperci departamentu analiz i prognoz resortu gospodarki przewidują, że tegoroczne PKB wyniesie 1,5 proc. W trzecim kwartale, polska gospodarka wzrośnie - ich zdaniem - o 1,7 proc.