IDMSA podtrzymał rekomendację 'kupuj' dla Bomi i wycenę 18,5 zł


Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA w raporcie z 22 października podtrzymali rekomendację "kupuj" dla spółki handlowej Bomi oraz cenę docelową akcji na poziomie 18,5 zł, wynika z raportu odtajnionego w piątek.

Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że w dniu 07 maja 2010 roku przy kursie 14,51 zł dla spółki BOMI S.A. została wydana rekomendacja Kupuj. Komisja Europejska odrzuciła w piątek polski plan emisji CO2 na lata 2008-2012 i zażądała, by Polska bezzwłocznie przedstawiła nową propozycję rozdziału uprawnień do emisji przez polskie przedsiębiorstwa. Na przełomie stycznia i lutego widzieliśmy tąpnięcie na światowych rynkach. Kto czekał korekty przez cały 2009 roku odetchnął z ulgą - tak to już. Prognozy nadchodzącej "korekty" okazały się jak zwykle trafne, pomijając fakt przesunięcia na osi czasu.PKP Intercity zmieniło od dzisiaj rozkład jazdy i... ceny biletów. Tańsza jest podróż 10 pociągami, 10 innymi - droższa. Dwa składy zmieniają godziny odjazdu, dwa kolejne znikają z rozkładu jazdy. Zmieni się też czas podróży. MEW, spółka z branży energetycznej, która wkrótce zamierza zadebiutować na rynku NewConnect, zainwestuje prawie 6 mln zł w budowę małej elektrowni wodnej o mocy 240 kW - podała spółka w komunikacie prasowym. Były szef CBA Mariusz Kamiński twierdzi, że jego służba nie miała rządowego polecenia objęcia przetargu na prywatyzację stoczni tzw. tarczą antykorupcyjną. Przeczą temu dokumenty, które są w posiadaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Polska od czasu wejścia do UE wydała najwięcej funduszy unijnych spośród wszystkich państw członkowskich na redukcję swej floty rybackiej, co spowodowało jej zmniejszenie aż o 40 proc. - podały we wtorek w Brukseli organizacje ochrony środowiska .

Mimo prób odrabiania strat przez wspólną walutę środa przyniosła ostatecznie kontynuację osłabiania euro w wyniku czego kurs EUR/USD spadł nawet pod poziom 1,47. Rynek prognozuje, że z uwagi na brak istotnych danych makro oraz utrzymującą się niepewność na rynkach kwotowania złotego na środowej sesji nie wystąpią poza przedział 4,10-4,15 za euro. Dla graczy z rynku FI wydarzeniem sesji będzie aukcja papierów BGK.

Ministrowie rolnictwa Polski i Francji są za silną Wspólną Polityką Rolną i za jej uproszczeniem po 2013 roku. Marek Sawicki i Bruno Le Maire podczas spotkania w Warszawie rozmawiali też o regulacjach na rynku rolnym wspólnoty i o obronie interesów własnych rolników. Optymizm związany z poprawą sytuacji gospodarki globalnej wsparł ceny ropy zbliżając je do 80 dolarów baryłkę. MSP, które zaproponowało funduszom emerytalnym jedno miejsce w radzie nadzorczej Enei, chce podobną politykę stosować przy ofertach kolejnych spółek. Resort nie wyklucza też oddania miejsca w zarządzie spółki, jeśli inwestor finansowy mocno by się zaangażował - powiedział Aleksander Grad, minister skarbu.Polskie gazety nie potrafią odwrócić wielomiesięcznej tendencji: luty był kolejnym miesiącem, gdy ich sprzedaż spadała. Najbardziej straciła "Gazeta Wyborcza" - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez Presserwis. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku Europejski Bank Inwestycyjny rozszerzy swoją działalność w Polsce o inwestycje kapitałowe - informuje "Parkiet". Wczoraj po południu złoty umocnił się - w notowaniach EUR/PLN doszło do przebicia istotnego wsparcia na poziomie 4,1800. Aprecjacji podlegały również waluty naszych sąsiadów z regionu - forinta węgierskiego i czeskiej korony.

Cena emisyjna Rank Progress ustalona na 10,77 zł, w dolnej granicy przedziału


Cena emisyjna w publicznej ofercie 4.634.130 akcji serii C Rank Progress została ustalona na 10,77 zł, wobec przedziału 10,77-12 zł.

Uderzyła w nich wojna depozytowa


W 2009 roku bank BGŻ wypracował zysk netto na poziomie 108 mln zł, a zysk brutto wyniósł 127 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. W całym 2009 roku wynik z tytułu odsetek był na poziomie 462 mln zł, a wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 248 mln zł.

Wenezuela dobiła targu z nafciarzami


Wenezuela porozumiała się w sprawie taryf i zaległych płatności ze wszystkimi firmami paliwowymi za wyjątkiem Helmerich and Payne, której wieże wiertnicze zostały znacjonalizowane, poinformowała wczoraj państwowa firma naftowa PDVSA.

Winiecki i Bratkowski do RPP?


Profesor Jan Winiecki i doktor Andrzej Bratkowski dostali od Platformy Obywatelskiej propozycje, by zasiąść w Radzie Polityki Pieniężnej - dowiaduje się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Potencjalni kandydaci nie zaprzeczają, ani nie potwierdzają - i nie kryją, że byliby zainteresowani.

Ożywienie eksportu będzie nieznaczne


W 2010 r. ożywienie w eksporcie będzie nieznaczne, a wkład eksportu netto do PKB będzie mniejszy niż w 2009 r. - ocenił Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

Mamy prawie 10 litrów na Polaka!


Spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło z 9,21 l w 2007 r. do 9,58 l w 2008 r. - wynika ze sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2008 r., które w tym tygodniu przyjął rząd.

Siedem powodów, dla których warto teraz zmienić pracę


Każdy potrafi znaleźć powody, dla których warto pozostać w pracy nie dającej nam satysfakcji. Potrzebne nam stałe źródło dochodów i ubezpieczenie zdrowotne. Lubimy kolegów. Wolimy męczyć się z trudną sytuacją niż ryzykować, że coś innego może się nie udać. Zmiany wydają się przerażające - zwłaszcza teraz.

Comarch w I kw. zwiększył sprzedaż


Comarch w pierwszym kwartale 2010 r. zwiększył sprzedaż głównych systemów ERP o kilkanaście proc. Również w całym roku spodziewany jest kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży tego segmentu.

Rewolucja w VAT


"Gazeta Prawna" pisze, że zwiększy się limit obrotów w VAT, po przekroczeniu którego przedsiębiorca będzie musiał rozliczać ten podatek. Zostanie on podniesiony z 50 do 150 tysięcy. Tak wynika z założeń do nowelizacji ustaw o podatku do towarów i usług i o podatkach dochodowych. Limit podwyższano by jednak stopniowo. W przyszłym roku wyniósłby 100 tysięcy złotych, a w 2011 150 tysięcy.

Koniec litości dla fuszerek!


Koniec z fuszerkami na budowach nowych autostrad i dróg. Po wykryciu niedoróbek (m.in. za mało asfaltu w asfalcie) oddanej niecały rok temu obwodnicy Wyszkowa pod Warszawą, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że wyłapie partaczy - informuje "Metro".

Spadek deficytu handlowego w USA w VIII '09


Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych nieoczekiwanie spadł w sierpniu 2009 r. do 30,7 mld USD z 31,9 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w piątek Departament Handlu w komunikacie.

PKP Cargo przyjęły program naprawczy


PKP Cargo przyjęły program naprawczy, którego realizacja ma przynieść spółce w 2010 roku blisko 40 mln zł zysku - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Powrót do przeszłości?


Już we wczorajszym popołudniowym komentarzu zwróciłem uwagę na to, iż "paliwo się kończy". Chodziło oczywiście o styczniową zwyżkę, nazywaną dość powszechnie efektem stycznia.

Geithner wyklucza rozpad strefy euro


Amerykański minister finansów Timothy Geithner powiedział w piątek w wywiadzie telewizyjnym, że wyklucza rozpad strefy euro - podała w sobotę agencja AFP.

Menedżer kuszony akcją


Grubo ponad miliard złotych może w najbliższych latach trafić do menedżerów spółek giełdowych. Ma to być nagroda dla tych, którym uda się osiągnąć wyznaczone cele finansowe - pisze "Rzeczpospolita".

Tydzień pod znakiem zmienności


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a w największym stopniu skorzystały na tym akcje spółek o dużej kapitalizacji. Wszystkie sesje tego tygodnia charakteryzowały się dużą zmiennością, gdzie zmiany WIG-20 na poszczególnych sesjach oscylowały wokół 2%.

Chiński boom gospodarczy sprzyja wzrostowi zachorowań na kiłę


Chiny przeżywają nawrót epidemii kiły, którą udało się opanować w latach 60. - piszą media internetowe, powołując się na dane przedstawione przez chińskiego urzędnika w wywiadzie dla Biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

USD/CHF - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

SAS tymczasowo zwolni 2500 pracowników w Norwegii


Linie lotnicze SAS chcą od poniedziałku tymczasowo zwolnić 2500 swoich pracowników w Norwegii. Ruch lotniczy nad Skandynawią jest od czwartku sparaliżowany z powodu wiszącej nad Europą chmury popiołów z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell.

Ostatnia sesja 2009 roku


Wczoraj sprzedający doszli do głosu i zdecydowali się pozbyć swoich akcji. WIG20 zniżkował o 0,76% i obecnie notuje poziom 2396.44 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej wykres prawie udało się zatrzymać na linii 2400 pkt.