Na GPW wzrosty dzięki KGHM i danym z USA w czwartek


Indeks WIG20 rozpoczął czwartkową sesję na plusie, ale w trakcie sesji na rynku przeważała strona popytowa. Lepsze od spodziewanych dane z USA oraz podwyższenie prognoz przez KGHM poprawiły nastroje inwestorów, choć sentymentowi na rynku szkodziły prognozy Wal-Mart.

Sytuacja finansowa Grecji wstrząsnęła rynkami finansowymi na całym świecie. Giełdy szaleją, euro raz się osłabia, raz znów umacnia - rynki finansowe są w chaosie. Wszyscy obawiają się, że to, co dzieje się w Grecji, może się rozprzestrzenić. Dlatego teraz o Grecji mówi cały świat. I chce jej pomóc, by ratować siebie. O tym jak pomóc Atenom, debatować będą m.in. ministrowie finansów grupy G7. Fiskus chce odebrać święte prawo do odzyskania od państwa nadpłaconego podatku - grzmi "Puls Biznesu". Fiskus chce zatrzymać nadpłaty - wtóruje "Rzeczpospolita". Gazety donoszą o planach ministerstwa finansów, które w planach zmian ordynacji podatkowej zapisało wyjątkowo niekorzystną dla podatników nowość. Naukowcy z University of Massachusetts poinformowali, że na dziewięciu na każdych 10 banknotów, znajdujących się w obiegu w dużych miastach amerykańskich, wykryli ślady kokainy - pisze w poniedziałek "Spiegel" w wydaniu internetowym.Kiedy pierwszy raz zobaczyłem, jak Gruzini robią wino, był rok 2008, a ja byłem w wiosce Chaituri, położonej wysoko w górach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał krakowską spółkę energetyczną ENION 7 milionami złotych kary. Rząd amerykański wprowadzi nowe banknoty 100-dolarowe, które mają być lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. Wejdą one do obiegu w lutym 2011 r.

Mocne uderzenie podaży, z jakim mieliśmy do czynienia na początku tygodnia na parkiecie w Warszawie, zepchnęło byki do defensywy. Otwarcie dzisiejszej sesji tuż ponad poziomem 2400 dla indeksu WIG20, mimo iż wypadło poniżej zamknięcia sesji środowej, zmobilizowało obóz kupujących do obrony tego obszaru.

Polacy kupują więcej żywności, leków i kosmetyków, a nawet książek. Nie oszczędzają na wyrobach tytoniowych. Ograniczają zaś wydatki na sprzęt RTV i AGD, meble i paliwo - wynika z piątkowych danych GUS. Rząd przyjął we wtorek Plan uporządkowania strategii rozwoju przedłożony przez minister rozwoju regionalnego. Dokument ma m.in. ograniczyć liczbę strategii i polityk rozwoju kraju z 41 do 9, z których każda będzie miała swojego koordynatora - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rupert Murdoch znalazł sojusznika w walce z darmowym udostępnianiem swoich płatnych usług przez Google. Medialny magnat zrozumienie znalazł... w Microsofcie. Chodzi o opracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli zachować serwisom płatną opcję, nie wykluczając ich jednocześnie z wyszukiwarek Google - donosi internetowe wydanie dziennika "Financial Times". Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że nie ma szans na to, by resort skarbu uzyskał w tym roku przychody z prywatyzacji na poziomie 12 mld zł. Blisko 80 proc. Polaków chce, by państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów, alarmuje "Gazeta Wyborcza" w oparciu o sondaż PBS DGA.Notowania złotego w minionym tygodniu podlegały sporym wahaniom. Jakkolwiek kurs EUR/PLN przez większość czasu poruszał się w przedziale 4,0600-4,1300, to dynamika i częstotliwość zmian były wysokie. Bez wpływu na wartość PLN pozostały dane z Polski o wzroście PKB w pierwszym kwartale bieżącego roku - wyniósł on 3,0 proc. r/r, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Złoty przez większość tygodnia podążał za zmiennymi nastrojami na rynku globalnym. Koncern motoryzacyjny Opel ogłosił, że osiągnął porozumienie z europejskimi związkami zawodowymi w sprawie planu restrukturyzacyjnego, przewidującego zaoszczędzenie 265 mln euro rocznie na kosztach robocizny. Antyreklamowe rozporządzenie to mydlenie oczu - alarmują specjaliści. Ministerstwo Infrastruktury zostawiło liczne furtki dla branży outdooru - akcentuje "Życie Warszawy".

Sam zamieszaj w funduszach


Zamiast mieszanego lepiej zainwestować osobno w fundusz akcji oraz obligacji. Tak jest taniej i można więcej zarobić.

Chińczycy zbudują nam kawał A2?


Chińskie konsorcjum China Overseas Engineering Group złożyło najkorzystniejszą ofertę na budowę dwóch spośród pięciu fragmentów autostrady A2 na odcinku Stryków-Konotopa.

Spadki indeksów na giełdach Azji i Europy


Podczas wczorajszej sesji na Wall Street główne indeksy odnotowały niewielką zmianę wartości. Pomimo początkowych wzrostów w USA, chęć realizacji zysków przez część inwestorów zdeterminowała niejednoznaczne zakończenie notowań.

W czwartek złoty może tracić w wyniku realizacji zysków


W czwartek inwestorzy na rynku walutowym mogą realizować zyski po dwóch dniach dynamicznych wzrostów wartości złotego. Zdaniem analityków, może to osłabić złotego do poziomu 4,15 za euro.

DM BZ WBK wycenia Eko Holding


Analitycy DM BZ WBK, w raporcie z 11 lutego, wyceniają Eko Holding, spółkę działającą w sektorze handlu detalicznego FMCG oraz dystrybucji artykułów drogeryjnych, na 9,5 zł za akcję metodą DCF.

Giełdy i eurodolar istotne dla złotego, który może się osłabiać


Informacje z giełd oraz kurs eurodolara to zdaniem analityków kluczowe czynniki kształtujące kurs złotego. W ocenie ekspertów do końca dnia złoty będzie oscylował około poziomu 4,1250 za euro, później możliwe jest dalsze osłabienie polskiej waluty.

Wrześniowe wydarzenia na rynkach


Po bardzo dobrym okresie wakacji na światowych giełdach nawet bardzo zła sława września nie przeszkodziła światowym indeksom kontynuować wzrostów. I tak główne amerykańskie indeksy zanotowały wzrosty odpowiednio Nasdaq 5,64 proc., S&P500 3,57 proc, Dow Jones 2,27 proc.

Komisarz Ciolos: Polska powinna utrzymać rolnictwo rodzinne


Polska powinna utrzymać niewielkie gospodarstwa rodzinne - przekonuje w wywiadzie z PAP komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Komisarz spotyka się we wtorek w Warszawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Rynki akcji celebrują decyzje banków centralnych


Zaskoczeń nie było - Fed zachował status quo, zaś Bank Japonii podwoił wielkość programu płynnościowego. To najlepszy z możliwych scenariuszy dla rynków akcji, które już powoli traciły impet. Reakcja rynków walutowych była bardzo ograniczona.

Gwałtownie drożeje złoto w Indiach


W Indiach gwałtownie drożeje złoto. Za dziesięć gramów złotego kruszcu trzeba zapłacić niemal 400 dolarów amerykańskich. To efekt kryzysu światowego - ale przede wszystkim skupowania złota przez indyjskie banki.

Ameryka rośnie, mamy ożywienie?


Wczorajsze dane o PKB spełniły pokładaną w nich nadzieję, jako ostatnia deska ratunku przed głębszą korektą. Oczywiście inwestorzy zadają sobie pytanie, na ile trwała może być ta poprawa. Przed weekendem odpowiedzi z pewnością nie dostaną.

Prezydent wysłał list do premiera ws. umowy gazowej


Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział we wtorek, że prezydent Lech Kaczyński wysłał tego dnia list do premiera w sprawie polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Prezydent, jak mówił Stasiak, wysłał list, "by zachęcić do debaty na temat bezpieczeństwa energetycznego".

Polski kopot z czogami na Malajach


Sypie si najwikszy od dziesicioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi abdy grozi kilkadziesit milionw dolarw kary za niewywizanie si z umowy na dostawy czogw dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Novitus wnosi do LSI o realizację umowy


Novitus skierował do zarządu LSI Software oświadczenie o rezygnacji z niektórych warunków zawieszających umowę zawartą w kwietniu między spółkami oraz wniósł o jej realizację i zwołanie przez spółkę NWZA. Novitus jest gotowy negocjować cenę akcji nowej emisji LSI, które miałby objąć, ale najpierw chce się zapoznać z sytuacją finansową spółki.

Dane o PKB z Polski lepsze od oczekiwań


Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła odreagowanie w notowaniach polskiej waluty. Kurs EUR/PLN zniżkował nawet chwilowo pod poziom 4,1300, a USD/PLN zszedł w okolice 2,7400. Złoty odrabia straty, podążając za zwyżkującym ponownie eurodolarem. Nastroje poprawiły się po tym, jak opadły negatywne emocje związane turbulencjami finansowymi Dubaju, a bank Emiratów Arabskich zapowiedział wsparcie sektora bankowego.

Rostowski chwali piątkową decyzję NBP o interwencji na rynku


Piątkowa decyzja Narodowego Banku Polskiego (NBP) o pierwszej od 10 lat interwencji na rynku walutowym była bardzo słuszna i odważna, ocenił minister finansów Jacek Rostowski.

Europa nie była gotowa na euro


Kryzys w Grecji pokazuje, że nie należało jeszcze wprowadzać w UE wspólnej waluty - uważa publicysta "New York Timesa" i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Paul Krugman.

Indykpol miał 12,44 mln zł zysku netto w 2009 r., wobec straty przed rokiem


Spółka spożywcza Indykpol miała 12,44 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 29,02 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Domy walą się bez podparcia rządu


Spadki na giełdach europejskich a następnie na rynkach akcji w USA, osłabienie euro do dolara, a także osłabienie złotego w stosunku do głównych walut - to efekt danych o załamaniu sprzedaży nowych domów w USA w maju. A stało się tak, bo skończyły się ulgi podatkowe dla kupujących. Fed wierzy jednak, że gospodarka USA się rozwija, ale nie podnosi stóp.

Do 2020 r. polska energetyka może wydać na inwestycje realnie ok. 100 mld zł


Polski sektor energetyczny może w latach 2010-2020 wydać na inwestycje w nowe moce wytwórcze i sieci przesyłowe nawet 200 mld zł, ale bardziej realna jest kwota około 100 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.