Trzy wykroczenia -  i po prawku


Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd.

W obliczu wczorajszego ataku podaży w samej końcówce sesji oraz przy sprzyjających kupującym zamknięciach indeksów amerykańskich i azjatyckich rodzimy rynek, zgodnie z oczekiwaniami, otworzył się dzisiaj ze sporą luką (WIG +0,59%, WIG20 +0,83%). Od kilku dni złoto jest jednym z niewielu drożejących aktywów na rynkach finansowych i surowcowych. Po raz kolejny udowadnia swoje zalety w nerwowych czasach. W środę ze świecą trzeba było szukać surowców, które zyskują na wartości. Notowania złota wzrosły natomiast o ponad 2 proc., osiągając cenę prawie 976 dolarów za uncję. Dziś są o ponad 7 dolarów wyżej i zaledwie około 17 dolarów brakuje im do dotychczasowego rekordu wszechczasów. Złoto pobija kolejne rekordy cenowe. Jedna uncja - czyli 31,10 gram - przekroczyła w środę barierę 1090 dolarów. Na londyńskiej giełdzie przed południem chwilowo osiągnęła nawet poziom 1093,10 dolarów - najwyższy w historii.Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi dwa mld zł. Rynek węgla koksującego ma przed sobą dobre perspektywy - oceniają specjaliści, wskazując m.in. na sygnały o ożywieniu rynku wyrobów stalowych. Przyszły rok może być natomiast trudniejszy niż obecny dla producentów węgla energetycznego. Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia wzrosło o 21 mld 195,7 mln zł, czyli o 3,4 proc. i wyniosło 652 mld 912,7 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Zadłużenie krajowe wyniosło 472 mld 260,5 mln zł, czyli wzrosło o 9 mld 316,3 mln zł (2,0 proc.) wobec grudnia. Zadłużenie zagraniczne natomiast w styczniu wyniosło 180 mld 652,2 mln zł, czyli wzrosło o 11 mld 879,3 mln zł (7,0 proc.) wobec grudnia.

Publiczne uczelnie zarabiały nawet kilka mln zł na odsetkach z lokat, na których deponowały dotacje z budżetu. Minister finansów powiedział dość, pisze "Gazeta Wyborcza". Rektorzy protestują.

Być może już wkrótce nadzór nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi (SKOK) obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Zmianę taką przewiduje projekt nowej ustawy o SKOK-ach, który we wtorek pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Polsko-amerykański lokal pod nazwą "Nye's Polonaise" (Polonez Nye'a) w Minneapolis W Minnesocie (stan na środkowym-zachodzie USA) został uznany za najlepszy amerykański bar 2010 roku, w dorocznym rankingu amerykańskiego magazynu dla mężczyzn "Esquire".

W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w. P4, operator sieci Play, stosował niedozwolone zapisy w umowach z abonentami. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedopuszczalne m.in. natychmiastowe rozwiązanie umowy w przypadku zalegania z płatnościami - poinformował UOKiK. "Puls Biznesu" pisze o konkurencyjnych projektach reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych, które przygotowują minister pracy Jolanta Fedak i szef doradców premiera Michał Boni.Pioneer Pekao Investment Management, działając w imieniu akcjonariuszy posiadających ponad 5 proc. kapitału Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, chce zwołania NWZA o skupie akcji - podała spółka w komunikacie. The global financial crisis that hit developed economies has also hurt India's growth, Prime Minister Manmohan Singh said Tuesday. Dwie największe gospodarki Europy zaskakują dobrymi wynikami PKB. Produkt Krajowy Brutto Francji i Niemiec wzrósł w drugim kwartale po 0,3 proc., choć w obu krajach spodziewano się spadku o 0,3 proc. Według analityków dane te potwierdzają tezę, że niemiecka i francuska gospodarka podnoszą się z upadku. A to dobrze wróży też Polsce.

Brutalny kapitalistyczny szantaż duńskiej firmy?


Duński Novo Nordisk - światowy lider produkcji insuliny - wycofuje z Grecji ważny specyfik. To efekt decyzji rządu w Atenach, który nakazał 25-procentową obniżkę cen wszystkich lekarstw.

Renta socjalna: Dla kogo ten przywilej?


Renta socjalna to świadczenie zabezpieczające dla osób, którym nie przysługuje ani renta z tytułu niezdolności do pracy, ani emerytura, gdyż ich niezdolność do pracy powstała zanim miały możliwość wejścia na rynek pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dn. 8.04.2008 r., I UK 264/07). Kwestie z nią związane zostały uregulowane w Ustawie o rencie socjalnej.

Brak większych emocji na walutach


Tak jak się można było spodziewać dzisiejsza sesja europejska, ze względu na brak w ciągu dnia istotnych publikacji makroekonomicznych, przebiegała dosyć spokojnie. Wprawdzie rano opublikowane zostały dane o inflacji PPI w Strefie Euro, ale wyniosła ona jedynie symbolicznie więcej niż wskazywały prognozy, bo -2,9% r/r (oczekiwano -3%).

Będą niższe rachunki za wywóz śmieci?


Rewolucję w segregacji śmieci, większy park narodowy w Białowieży, ani grosza z publicznych pieniędzy na tamę w Nieszawie oraz brak zgody na betonowanie górskich rzek zapowiada m.in. w wywiadzie dla "Metra" minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku VAT


Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o podatku VAT, przewidującą podniesienie limitu obrotów, zwalniającego z obowiązku płacenia tego podatku. W 2010 r. będzie to 100 tys. zł, zaś w 2011 r. - 150 tys. zł.

MF: w marcu projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym


Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym powinien być gotowy i przesłany do uzgodnień międzyresortowych w marcu - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Banki przewidują, że popyt na odwrócone kredyty hipoteczne może być duży.

Pawlak: trzeba ocenić koszty wydobycia gazu łupkowego


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że ewentualne wydobywanie gazu łupkowego może być ciekawą perspektywą, ale trzeba realnie ocenić koszty z tym związane.

WIG20 powalczy o wyższe poziomy


Wczorajsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, główne WIG i WIG-20 odnotowały wzrost, natomiast tendencję spadkową pogłębiły mWIG40 i sWIG80.

Tydzień pod znakiem umocnienia złotego


Miniony tydzień na rynku złotego upłynął pod znakiem umocnienia polskiej waluty. Notowania EUR/PLN na przestrzeni tygodnia zniżkowały o prawie 13 groszy do poziomu 4,1100, kurs USD/PLN natomiast osiągnął swoje minimum na poziomie 2,7400.

Śnieg na wagę złota


Odśnieżenie dachu nie jest ani łatwe, ani tanie. Niełatwe - bo trzeba mieć uprawnienia do pracy na wysokości, a nie tanie - bo właściciel obiektu musi specjaliście zapłacić średnio złotówkę za metr kwadratowy powierzchni. Ponieważ, zgodnie z prawem, nie każdy może z szuflą paradować po dachu, okazję do zarobku mają alpiniści. Telefony się urywają.

USA: Wzrosty po napływie dobrych informacji


Amerykańskie giełdy zanotowały w czwartek wzrosty po napływie pozytywnych informacji z Chin i rynku pracy w USA.

Eksperci: trudno będzie znaleźć nowego inwestora dla stoczni


Eksperci oceniają, że gdyby katarski inwestor rzeczywiście wycofał się z zakupu stoczni w Gdyni i w Szczecinie, trudno będzie znaleźć nowego, bo sytuacja branży na świecie jest bardzo trudna.

Giełda w dół po informacjach o nastrojach konsumentów


Spadkami wartości głównych indeksów zakończyła się w piątek sesja na Wall Street. Przyczyną były informacje o negatywnych nastrojach konsumentów w USA.

Złoty w środę stabilny, do końca dnia konsolidacja na poziomie ok. 4,10 za euro


O ile nie nastąpi istotne umocnienie eurodolara, złoty do końca dnia będzie się konsolidować wokół poziomu 4,10 za euro - uważają analiycy. Ich zdaniem, dane GUS były bez wpływu na kurs złotego, który w środę był stabilny, podobnie jak kursy innych walut regionu.

Azji może przypaść kluczowe stanowisko w świecie księgowości


Poszukiwanie nowego prezesa najważniejszej organizacji wyznaczającej światowe standard w księgowości wywołało dyskretną batalię o to stanowisko. Chrapkę na nie mają kandydaci z Azji, bo ekonomiczny punkt ciężkości przesuwa się na wschód.

Kierowcom trudniej będzie oszukiwać


"Puls Biznesu" pisze, że wkrótce towarzystwa ubezpieczeniowe dostaną oręż w walce z nieuczciwymi kierowcami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu roku ma uruchomić narzędzie pozwalające na weryfikację w trybie online zniżek za bezszkodową jazdę.

Ruch w 2010 roku uruchomi portal


Ruch planuje w grudniu 2009 roku testowo uruchomić portal, w którym można będzie kupić dostęp do wybranych działów poszczególnych gazet.Komercyjnie start projektu ma nastąpić w II kwartale 2010 roku - poinformował dziennikarzy Bogdan Ścibut, członek zarządu spółki ds. kolportażu.

Cyfrowy Polsat miał 3,2 mln abonentów


Cyfrowy Polsat pozyskał w 2009 roku netto 476 tys. nowych abonentów i na koniec ubiegłego roku miał ich 3,2 mln. Natomiast łączna liczba użytkowników dekoderów Cyfrowego Polsatu wyniosła na koniec 2009 roku 3,9 mln - podała spółka w komunikacie prasowym.

KBC podwyższył wycenę Amrestu


Analitycy KBC Securities, w raporcie z 23 listopada, podwyższyli wycenę akcji Amrestu o 7 proc. do 82,1 zł i rekomendację dla spółki do "kupuj" z "trzymaj" poprzednio.

MSP czeka na wyniki BGŻ za 2009 r.


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które ma 37,3 proc. akcji Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), czeka na wyniki finansowe banku za 2009 rok, aby podjąć decyzję o wyborze ścieżki prywatyzcji tego banku - poinformowała podczas sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu Joanna Szmid.