Renta socjalna: Dla kogo ten przywilej?


Renta socjalna to świadczenie zabezpieczające dla osób, którym nie przysługuje ani renta z tytułu niezdolności do pracy, ani emerytura, gdyż ich niezdolność do pracy powstała zanim miały możliwość wejścia na rynek pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dn. 8.04.2008 r., I UK 264/07). Kwestie z nią związane zostały uregulowane w Ustawie o rencie socjalnej.

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wycofywanie z obrotu pochopnie wystawianych faktur i ich anulowanie. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku, gdy usługa została wykonana takie wycofanie faktury nie niweczy skutków podatkowych, jakie wywołuje każde wystawienie faktury VAT. Potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2009 r. znak IPPB1/415-678/09-6/JB. Od 12 czerwca lekarze muszą mieć ubezpieczenie OC. Nie śpieszą się jednak z zawieraniem polis. Powodem są niejasne przepisy i krótki okres od dnia ich ogłoszenia do chwili wejścia w życie - informuje "Dziennik Polski". Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mija w spokojnej atmosferze, przy umiarkowanych obrotach i niewielkich wzrostach głównych indeksów. Analitycy oceniają, że rynki finansowe spokojnie przyjęły sobotnią tragedię.Polskie PKB w 2010 r. wzrośnie o 2,75 proc., a w 2011 r. o 3,25 proc., a deficyt sektora general government w 2010 r. może wynieść od 7,25 do 7,5 proc. PKB, w 2011 r. nieco poniżej 7 proc. PKB i ok. 5,75 proc. PKB w 2012 r. - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dyrektor generalny koncernów samochodowych Fiat i Chrysler Sergio Marchionne oświadczył, że decyzja zamknięcia fabryki Fiata na Sycylii jest "nieodwołalna", chociaż - jak przyznał - "wywołuje ona ogromne kontrowersje". Amerykańskie giełdy były w czwartek nieczynne ze względu na przypadające tego dnia Święto Dziękczynienia.

W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowej chcą wydać na budowę i modernizację infrastruktury do 5 mld zł. W ubiegłym roku było to ok. 3 mld zł - informuje "Parkiet".

Marzec to miesiąc, w którym lawinowo rośnie liczba wniosków o kredyt na budowę domu. W przypadku takiego kredytu ważna jest nie tylko oferta cenowa, ale też drobiazgowość banku zakresie dokumentacji i rozliczeń. W niektórych wystarczy tylko oświadczenie kredytobiorcy o wydatkowaniu środków zgodnie z przeznaczeniem, inne wymagają gromadzenia faktur i dokonują inspekcji budowy. Analitycy Ipopemy, w raporcie z 11 sierpnia, podtrzymali rekomendację dla BZ WBK na poziomie "kupuj", podwyższając cenę docelową jednej akcji banku do 150 zł z 108,6 zł.

Jeszcze przed wakacjami minister skarbu Aleksander Grad może wprowadzić komisarza do TVP - twierdzi "Polska The Times". Resort finansów przesłał już projekt przyszłorocznego budżetu na biurko premiera. Już jutro będzie nad nim pracował rząd. Na wieść o zwiększonym deficycie - sięgającym 52 miliardów złotych - warszawska giełda nie zanurkowała, ale waluty drożeją. Wczoraj wieczorem złoty umocnił się silnie względem dolara na fali dynamicznego wzrostu notowań EUR/USD, które zwyżkowały z 1,4250 do 1,4400. W efekcie kurs USD/PLN zniżkował o prawie 5 groszy z okolic poziomu 2,9050. Reakcja notowań EUR/PLN nie była tak silna, wystarczyła jednak by kurs tej pary walutowej trwale zszedł poniżej istotnego poziomu 4,1200, wokół którego wcześniej miała miejsce konsolidacja.Po dwóch sesjach spadkowych na warszawskim parkiecie trochę poprawiły się nastroje, ale styl odreagowania nie zachwycał. Taka reakcja jest typowa po spadkach poprzedzonych niemal euforią inwestycyjną, jest to swego rodzaju zimny prysznic, który przypomina inwestorom o ryzyku związanym z inwestowaniem na giełdzie i na razie nie wyciągałbym z niej zbyt daleko idących wniosków. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz stwierdza, że resort oczekuje od zarządu TVP SA ograniczania kosztów, szukania rezerw i inwestowania w rozwój spółki. Dodał, że tylko takie działania mogą poprawić sytuację publicznego nadawcy. Nazwa stadionu budowanego we Lwowie na Euro 2012 może zostać wybrana w wyniku przetargu. "Dostałem już kilka ofert od firm, które są gotowe ubiegać się o to" - poinformował burmistrz Lwowa Andrij Sadowy.

Dobra posada do wzięcia


Prezes Banku BPH Józef Wancer chce w drugiej połowie 2010 r. przejść na emeryturę - poinformowała spółka w komunikacie.

Bezrobocie zabija młodych ludzi


Przybywa młodych Brytyjczyków bez pracy. Ludziom bez kwalifikacji grozi nawet śmierć - napisał "Daily Mail".

Kolejne 4,9 mld USD trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących


Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

Nadepnąć lekarzom na odcisk


Akcja "odcisk palca" w szpitalu w Wałbrzychu zaczęła się w kwietniu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Więcej na telewizory, mniej na wódkę


W tym roku najszybciej będzie rosła w Polsce sprzedaż sprzętu elektronicznego. Zwiększy się ona o 11,2 proc. do niemal 31,7 mld zł - wynika z zestawienia przygotowanego dla "Parkietu" przez firmę badawczą Euromonitor. Spadną za to wydatki na alkohol.

Danone zmienia krytykowaną strategię reklamową


Francuski koncern Danone zapowiedział w czwartek zmianę krytykowanej strategii reklamowej swych produktów Actimel i Activia w Europie - informuje agencja dpa. Strategia ta wskazywała na zdrowotne właściwości owych jogurtów.

Zysk netto PGNiG niższy od konsensusu


Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w I kwartale tego roku 987 mln zł wobec 398,8 mln zł straty netto rok wcześniej i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,13 mld zł.

Ceny konsumpcyjne w USA w marcu mdm w górę


Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w marcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie.

EBC: Jest decyzja w sprawie stóp procentowych


Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc., a stopa depozytowa 0,25 proc.

Na GPW możliwe spadki z powodu pogorszenia nastrojów na świecie


Na GPW możliwe są spadki głównych indeksów z powodu pogorszenia nastrojów na świecie, oceniają analitycy.

Boni: 2 mld zł w 2010 r. dzięki reformie pomostówek


W 2010 roku reforma emerytur pomostowych przyniesie prawie 2 mld zł oszczędności - powiedział w Sejmie minister w Kancelarii Premiera Michał Boni.

Spokojnie na GPW, Grecja już poza strefą


Oczywiście tylko w przenośni. Rentowność greckich obligacji wzrosła dziś do 7 proc., to jest najwyższego poziomu od 1999 roku. Różnica w oprocentowaniu do niemieckich obligacji jest najwyższa od 12 lat.

Złoty przed możliwym umocnieniem do 4,06/EUR


Zdaniem ekonomistów, wypowiedź prezesa EBC może pomóc w dalszym umocnieniu złotego, który może dojść do poziomu 4,06 za euro.

Młodzi do aktywizacji


Bezrobotni poniżej 25. roku życia to - obok bezrobotnych reprezentantów pokolenia 50+, niepełnosprawnych czy bezrobotnych długotrwale - osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Status ten gwarantuje im przywileje, na które nie może liczyć przeciętny obywatel bezskutecznie poszukujący pracy.

Dobry tydzień dla euro


Nowy tydzień na rynkach walutowych przynosi pewną zmianę w układzie sił. Szczególnie dobrze obserwujemy to na rynku eurodolara, gdzie wspólna waluta zyskuje na wartości po długotrwałej wyprzedaży na rynku.

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu


Dziś po raz czwarty w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.

Bernanke pozostanie szefem FED


Prezydent USA Barack Obama mianował Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej, amerykańskiego banku centralnego, chwaląc go za przeprowadzenie USA przez najgorszy od lat 30. kryzys gospodarczy. Obama przerwał wakacje, które spędza na wyspie Martha's Vineyard, aby w towarzystwie Bernanke ogłosić swoją decyzję.

Czym pracodawcy kuszą pracowników?


Samochód służbowy to benefit przyznawany głównie pracownikom najwyższego szczebla. Aż 96 proc. firm produkcyjnych oferuje go dyrektorom, a 51 proc. kierownikom - wynika z najnowszego raportu Sedlak & Sedlak "Analiza wybranych świadczeń pozapłacowych".

Spadek zamówień na dobra trwałe w USA w październiku


Zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie spadły w USA w październiku o 0,6 proc. mdm - poinformował w środę Departament Handlu w komunikacie.

Ropa tanieje; jej zapasy w USA mogły wzrosnąć


Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw w USA i jest wyceniana poniżej 80 USD za baryłkę. Analitycy oceniają, że wzrosły jej amerykańskie zapasy. Spodziewany jest też wzrost rezerw benzyny - podają maklerzy.