PLN w przedziale 4,15-4,20/euro; przetarg odkupu bonów wpłynie na FI


Złoty osłabił się nieznacznie w środę rano w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Zdaniem analityków dane GUS dotyczące lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej nie będą miały wpływu na notowania polskiej waluty, której kurs pozostaje w przedziale 4,15-4,20 za euro. Organizowany przez resort finansów przetarg odkupu bonów skarbowych może przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestorów obligacjami o krótszym terminie zapadalności.

Analitycy Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w raporcie z 13 maja, podwyższyli rekomendację dla akcji Cinema City do "akumuluj" z "redukuj" oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 35,90 zł. Kilka tysięcy kart płatniczych zablokowały PKO BP, Multibank, Pekao SA i Alior Bank osobom, które między styczniem a wrześniem korzystały z kart w Hiszpanii. Dane z nich mogły dostać się w niepowołane ręce. Bankowcy radzą, by wszyscy, którzy w tym czasie płacili kartą lub korzystali z bankomatów w tym kraju, sprawdzili swoje wyciągi. Opóźnienia rejsów lotniczych, pociągów oraz w transporcie drogowym, a także wiele zamkniętych szkół w Szkocji - to efekt srogiej zimy panującej we wtorek w Wielkiej Brytanii. Prognozy na noc z wtorku na środę przewidują opady od 10 do 25 cm śniegu w niektórych częściach kraju.Jeżeli Donald Tusk zostanie prezydentem, jego miejsce w kancelarii premiera zajmie Jacek Rostowski lub Michał Boni - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Między styczniem 2009 r. a styczniem roku 2010 realne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach spadły o blisko 3 proc. To dużo, bo minimalna płaca w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Za nami jest tylko Bułgaria i Litwa. Co więcej, prawie 44 proc. Polaków zarabiało poniżej 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto. Producenci dóbr luksusowych, zniechęceni wszechobecną biurokracją i podatkami zawieszają swoje ambicje podbicia Indii i Brazylii i zamiast tego koncentrują się na Bliskim Wschodzie. To obecnie ich priorytet numer dwa po szybko rozwijających się Chinach.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pracuje nad 12-punktową propozycją reformy unii walutowej, zakładającą m.in. wprowadzenie w państwach strefy euro "hamulca zadłużenia" na wzór niemiecki - donoszą w poniedziałek niemieckie media.

Miedź tanieje na rynkach metali. Metal jest najtańszy od 10 tygodni - podają maklerzy. Złoty w czwartek powinien poruszać się w ślad za eurodolarem. Niewykluczone lekkie osłabienie złotego w kierunku poziomów oporu. Na rynku długu stabilizacja, przy dobrych nastrojach - oceniają analitycy.

Gazprom wznawia dostawy gazu na Białoruś w pełnym wymiarze - ogłosiła rzeczniczka Kremla. Wcześniej wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko oświadczył, że jego kraj zapłacił Rosji 187 milionów dolarów, stanowiących spłatę długu za gaz. Także Gazprom poinformował o spłacie swoich długów wobec Białorusi. Zwolnienie z opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom w ramach świadczeń socjalnych oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących umów na czas określony i naliczania czasu pracy - takich zmian do ustaw z tzw. rządowego pakietu antykryzysowego chce prezydent Lech Kaczyński. Środowe NWZA TU Europa zdecydowało o emisji do 1.575.000 akcji serii H bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił we wtorek konkurs dla pośredników finansowych, obsługujących w Wielkopolsce europejski mechanizm finansowy JEREMIE. Bank jest menadżerem Funduszu Powierniczego JEREMIE województwa wielkopolskiego. Od roku systematycznie rośnie zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Podpowiadamy jak dokonać przemyślanego wyboru. Kurs akcji spółki Euro-Tax.pl wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 40 proc. do 7,7 zł.

Klienci PKO dostaną nowe karty


Do końca tygodnia klienci banku PKO BP, których karty kredytowe i debetowe zostały zablokowane, powinni dostać nowe - ustalił reporter RMF FM Mateusz Wróbel. Co z pozostałymi bankami, których klienci między styczniem a wrześniem przebywali w Hiszpanii? Przypomnijmy, polskie banki zdecydowały się na taki krok po wycieku danych, który wykryły bankowe służby.

Uwaga! W sieci możesz stracić nawet 280 zł


Internauci nie czytając regulaminów, padają ofiarą właścicieli serwisów, którzy ukrywają cenniki świadczonych usług - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

GPW: Tauron może wejść do WIG20 najwcześniej 5 lipca


Tauron może wejść w skład indeksu WIG 20 w trybie nadzwyczajnym od sesji 5 lipca, bądź 20 września, przy spełnieniu warunków kryteriów korekty kwartalnej indeksu - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w środowym komunikacie.

"Pędzący problem" Toyoty


Toyota musi wycofać z amerykańskiego rynku 2,3 mln aut. W tylu samochodach podejrzewa się usterkę mogącą stwarzać zagrożenie w związku z blokującym się pedałem gazu. Choć w Polsce modele te nie były sprzedawane, to niewykluczone, że ktoś sprowadził je na własną rękę.

Rośnie apetyt na dywidendy


Lada moment ruszy sezon dywidendowy. Pierwsze spółki już zresztą zaczęły dzielić ubiegłoroczne zyski. Jakich dywidend można się spodziewać? "Puls Biznesu" policzył, że w tym roku giełdowe blue chipy wypłacą akcjonariuszom 8,5 mld zł premii z zysków w porównaniu z 12,5 mld zł dwa lata temu. Które najwięcej?

Wkrótce projekty ustaw dot. konsolidacji finansów


Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

Pracownicy boją się iść na "tacierzyński"


Tylko 75 z nawet 325 tys. uprawnionych mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w styczniu 2010 roku - ustalił w ZUS "Dziennik Gazeta Prawna".

Banki zwróciły się do rządu o dalszą pomoc


Nękane skutkami kryzysu zadłużeniowego greckie banki zwróciły się do rządu o dalszą pomoc finansową - poinformował w środę minister finansów Jeorjos Papakonstantinu.

Urzędy skarbowe otwarto w sobotę dla podatników


W sobotę Ministerstwo Finansów po raz szósty zorganizowało "Dzień otwarty" w urzędach skarbowych. Urzędnicy fiskusa w całej Polsce udzielali informacji na temat rozliczenia PIT-ów oraz pomagali wypełnić deklaracje. Część podatników od razu je złożyła.

Wola Info w najbliższym czasie będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego


Płynność Woli Info uległa znacznemu pogorszeniu z tytułu poniesionych strat w 2009 r. i w celu poprawy płynnosci grupa będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego w najbliższej przyszłości - podała Wola Info w sprawozdaniu za 2009 r.

Czechy: rząd zwiększa środki na zapobieganie powodziom o 1 mld koron


Czeski rząd uchwalił zwiększenie środków na przeciwdziałanie powodziom o 1 mld koron (49 mln dolarów) - powiedział w poniedziałek dziennikarzom po posiedzeniu gabinetu premier Jan Fischer.

Jen umacnia się względem dolara


Jen umocnił się względem dolara w najszybszym tempie od miesiąca po tym, jak inwestorzy postanowili powrócić do waluty.

Chicago tnie koszty ograniczając usługi komunalne


Władze Chicago w poniedziałek w ramach cięcia kosztów na jeden dzień zrezygnowały z usług komunalnych.

Insider zarobił miliony


Członek władz czeskiej spółki energetycznej ČEZ - Alan Svoboda - zapłaci 1,7 mln koron (1 CZK = 0,1624 zł) za 'insider trading' walorami swojej spółki. To rozstrzygnięcie rady banku centralnego (ČeskĂĄ nĂĄrodnĂ­ banka), który jest nadzorcą rynku - napisał o tym dzisiaj dziennik czeski "MladĂĄ Fronta Dnes ".

Wicepremier Jacek Rostowski?


Jednym z niewielu polityków Platformy Obywatelskiej, którym "afera hazardowa" wyszła na dobre może być... minister finansów Jacek Rostowski. Według informacji portalu Money.pl premier Donald Tusk właśnie Rostowskiego ma mianować na swojego drugiego zastępcę. Wszystko po to, by wzmocnić jego pozycję w rządzie.

Wicepremier Pangalos: niech Niemcy nie krytykują Grecji


Grecki wicepremier Teodoros Pangalos oświadczył w środę, że Niemcy nie powinni krytykować Grecji za kryzys finansów publicznych, bo podczas drugiej wojny zniszczyli jej gospodarkę. Niemiecki MSZ odpowiada, że Niemcy dostarczyły Grecji pomoc wartą miliardy euro.

Prospekt PZU SA złożony w KNF


Prospekt emisyjny PZU SA został dziś złożony w Komisji Nadzoru Finansowego w celu jego zatwierdzenia w związku z planowaną ofertą publiczną sprzedaży akcji i dopuszczeniem oraz wprowadzeniem akcji PZU SA do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

TP przedstawi strategię w połowie lutego 2010


Telekomunikacja Polska, która zapowiadała przedstawienie strategii po wynikach III kwartału 2009 roku, w związku z zawartym niedawno porozumieniem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej aktualizuje ten dokument i chce go zaprezentować w połowie lutego 2010 roku - poinformował dziennikarzy Maciej Witucki, prezes spółki.

"Szejnfeld musi wrócić"


"Natychmiast przywrócić do pracy Adama Szejnfelda" - domaga się w wydanym oświadczeniu, które przywołuje dziennik.pl szef Business Centre Club, Marek Goliszewski. Wtóruje mu szef Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski. Według nich, zdymisjonowany za aferę hazardową polityk był idealnym wiceministrem, a bez niego nie da się ułatwić polskim biznesmenom działania.

10 tys. funtów dla graficiarza


Polski graficiarz w Londynie. Przez pierwsze dni pobytu w Londynie Damian spał w krzakach na terenie parku. Teraz ma tam własne mieszkanie i firmę, dzięki której do niedawna uzyskiwał dochody rzędu 10 tys. funtów miesięcznie.