Kolejne podejście pod szczyty


Bardzo udana sesja rynku japońskiego przełożyła się na wzrostowe otwarcie notowań w Warszawie. Główny indeks WIG20 już od początku sesji handlował się powyżej poziomu 2400 docierając maksymalnie do pułapu 2422 (+1,25%).

Polskie Linie Lotnicze LOT przygotowują dokument z szacunkami strat poniesionych przez spółkę w powodu odwołanych od piątku rejsów - poinformował rzecznik LOT Jacek Balcer. Według ekspertki ds. transportu, straty mogą być liczone w milionach. European shares fell on Wednesday, led by banking stocks on investor concerns over how Greece will finance its debt as talks to hammer out details of a potential aid plan began. - Decyzja premiera polskiego rządu o przeznaczeniu ponad dwóch mld zł na pomoc dla zakładów Opla w Gliwicach jest dyskryminacją ekonomiczną polskich przedsiębiorców i pracowników we własnej ojczyźnie - piszą ekonomiści z Centrum im. Adam Smitha. Zwracają uwagę, że podobnej pomocy nie otrzymują ci, którzy tak naprawdę utrzymują polską gospodarkę, czyli małe i średnie firmy.Fitch Ratings obniżył perspektywę ratingu podmiotu dla Banku Millennium do negatywnej ze stabilnej. Jednocześnie wszystkie ratingi dla Banku Millennium zostały potwierdzone: rating podmiotu na poziomie A, rating krótkoterminowy na poziomie F1, rating indywidualny na poziomie C/D i rating wsparcia na poziomie 1 - podał Fitch w komunikacie. Policyjni związkowcy oczekują rządowych gwarancji wypłaty do końca roku wszystkich należnych świadczeń dla funkcjonariuszy. "W przeciwnym razie zastosujemy dopuszczalne prawem formy protestu łącznie z pikietą w Warszawie" - powiedział szef NSZZ Policjantów w Małopolsce Janusz Łabuz. W 2009 r. indeks WIG wzrósł o 47 proc. (w 2008 r. stracił 51 proc.). W ubiegłym roku pozostałe indeksy także odnotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost - wynika z danych GPW.

Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem spadku kursu EUR/USD.

Turyści odwołują rezerwacje w zakopiańskich hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Z wycieczek w góry rezygnują też szkoły. Turyści przestraszyli się powodzi, której w Zakopanem w ogóle nie było - powiedział dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki. Nobel w dziedzinie ekonomii dla Amerykanów Elinor Ostrom i Olivera Williamsona jest odpowiedzią na dyskusję, która toczy się w trakcie kryzysu gospodarczego - uważa prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Nowe przepisy jeszcze bardziej pogorszą sytuację prasy na rynku reklamowym - alarmują wydawcy komentując plany legalizacji kryptoreklamy w sieci, jaką forsuje resort kultury. Nowe przepisy wynikające z norm unijnych mają m. in. rozszerzyć czas bloków reklamowych w telewizji i bardziej liberalnie traktować tzw. product placement. Eksperci departamentu analiz i prognoz resortu gospodarki przewidują, że tegoroczne PKB wyniesie 1,5 proc. W trzecim kwartale, polska gospodarka wzrośnie - ich zdaniem - o 1,7 proc. Analitycy DM AmerBrokers, w raporcie z 16 października, wyceniają akcję Polskiej Grupy Energetycznej na 24,7 zł.3.288,29 zł - tyle wyniosła według wyliczeń GUS średnia pensja w lutym. Oznacza to, że zarabialiśmy o 1,8 proc. więcej niż w styczniu i o 2,9 proc. więcej niż w lutym 2009 roku. Kolejny miesiąc z rzędu spada zatrudnienie. Pierwsze półrocze 2009 roku J.W. Construction Holding S.A. zakończył dobrymi wynikami. Pomimo nieznacznego spadku przychodów, Spółka odnotowała 41% wzrostu zysku netto oraz prawie 38% większy zysk operacyjny niż w pierwszym półroczu 2008. Panujący klimat inwestycyjny nie rozpieszcza inwestorów. Kolejna głęboka przecena nawiedziła światowe parkiety.

Forte poprawiło w I półroczu zysk netto rdr o 250 proc.


Fabryka Mebli Forte poprawiła w pierwszym półroczu 2009 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej o 250 proc., do 17,6 mln zł - poinformowała spółka w raporcie.

Nerwowo


Po środowym komunikacie FOMC inwestorzy przystąpili do wczorajszej rozgrywki pełni entuzjazmu. Mimo to czwartkowa sesja należała do nerwowych, co było spowodowane w głównej mierze gorszym odczytem sprzedaży detalicznej za lipiec. Zgodnie z odczytem Departamentu Handlu USA sprzedaż detaliczna w lipcu spadła o 0,1 proc. , przy czym analitycy oczekiwali wzrostu tego wskaźnika o 0,8 proc. W czerwcu wzrost w tym obszarze wyniósł po korekcie 0,8 proc.

Pracownik pod lup


Wraz z rozwojem spoeczestwa informacyjnego i nowoczesnych technologii problem kontrolowania pracownika w miejscu pracy nabiera wikszego znaczenia. Jak kademu czowiekowi, take pracownikowi przysuguje prawo do ochrony prywatnej sfery ycia. W pracy jest ona jednak ograniczona.

Wrocawska spka T-Bull notuje ponad 7 milionw pobra w pierwszym miesicu 2019 r.


Spka T-Bull, czyli wrocawski deweloper gier skierowanych przede wszystkim na platformy mobilne, opublikowa raport giedowy podsumowujcy pierwszy miesic nowego roku, chwalc si imponujcym wynikiem ponad 7 milionw pobra. Ponadto, wrocawianie otrzymuj dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwj 2014-2020 na promocj wasnej marki na rynkach zagranicznych. Kwota dofinansowania wynosi 290 775,00 z - cakowity koszt projektu to 388 tysicy zotych.

Wysoki azjatycki wzrost może opóźnić wyjście Japonii z deflacji


Japonia może pozostać w fazie deflacji dłużej niż się tego obawiał rząd i bank centralny, ponieważ dynamiczny wzrost we wschodzącej Azji odciąga coraz więcej lokalnych firm zagranicę, pozbawiając kraj nowych miejsc pracy i inwestycji.

"Bycze" prognozy: "Hossa potrwa 18 lat"


Takiej optymistycznej prognozy po kryzysie finansowym nie było już dawno. Guru amerykańskich inwestorów, Henry Blodget twierdzi, że sytuacja wcale nie jest taka zła, jak się wszystkim dookoła wydaje. Według niego, USA może być już w trakcie rynku byka. A ten byk potrwa 18 lat, tak jak ten, rozpoczęty w 1983 roku, za czasów Ronalda Reagana.

Dane z Polski i USA umacniają złotego


Dane z Polski i z USA w połączeniu z rosnącym kursem eurodolara umocniły złotego - uważają dilerzy. Na rynku długu eksperci spodziewają się stabilizacji.

MinGosp podtrzymuje prognozę min. 2,0% wzrostu PKB w IV kw.


Po lepszych od oczekiwań rynku wynikach produkcji przemysłowej za październik, analitycy Ministerstwa Gospodarki podtrzymali prognozę, według której PKB wzrośnie w IV kw. br. o co najmniej 2,0% r/r.

Rostowski pewny swego i odcina się MFW


Minister finansów Jacek Rostowski nie zgadza się z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i broni polskiego planu obniżenia deficytu finansów publicznych. Według MFW jest on zbyt ambitny, przez co nierealny.

WKD kupiła 14 pociągów za prawie 282 mln zł


Warszawska Kolej Dojazdowa kupiła od bydgoskiej Pesy 14 elektrycznych pociągów za prawie 282 mln zł. Pierwszy pociąg wyjedzie na tory pod koniec 2011 r., a ostatni zostanie dostarczony w 2012 r. Umowę podpisano w piątek w Grodzisku Mazowieckim.

Piloci Lufthansy zapowiedzieli kolejny strajk


Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa zapowiedzieli kolejny strajk w obronie miejsc pracy. Piloci Lufthansy oraz należących do niej tanich linii Germanwings i towarowej Lufthansy Cargo będą protestować od 13 do 16 kwietnia.

NBP: połowa polskich firm odczuła skutki kryzysu


51 proc. polskich firm odczuło skutki kryzysu finansowego, 38 proc. nie miało z powodu kryzysu większych problemów i nie spodziewa się ich w najbliższym czasie - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

"Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Polsce przedwczesne"


Złagodzenie inflacji w Polsce i kruche ożywienie gospodarcze powodują, że oczekiwania na podwyżki stop procentowych w dalszej części roku są przedwczesne i ryzykowne, powiedział w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Andrzej Kaźmierczak.

PKO BP ma ponad 662 tys. kont oszczędnościowych w złotych


PKO BP pod koniec 2009 roku prowadził ponad 662 tys. kont oszczędnościowych w złotych, na których zgromadzonych było przeszło 10 mld zł - poinformował bank wkomunikacie.

Zarobki w Krakowie w 2009 roku


Krakw uplasowa si w 2009 roku na pitym miejscu pod wzgldem wysokoci zarobkw w najwikszych polskich miastach. Mediana wynagrodze wyniosa tam 3600 PLN i bya o 31 proc. nisza ni w Warszawie (5200 PLN). Poowa zatrudnionych w stolicy Maopolski otrzymywaa miesicznie od 2500 PLN a 6000 PLN brutto - wynika z Oglnopolskiego Badania Wynagrodze, przeprowadzonego przez firm Sedlak & Sedlak.

"Bild" wzywa Grecję do sprzedaży wysp


Niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild" wezwał w czwartkowym wydaniu pogrążoną w kryzysie finansowym Grecję, by podjęła sprzedaż swych wysp, uzyskując w ten sposób środki na spłatę długów.

Europa nie może być zakładnikiem


Europa nie może być zakładnikiem rosyjsko-białoruskiego sporu gazowego - powiedział w środę komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Kolejne 4,9 mld USD trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących


Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

W czwartek decyzja Sejmu, czy będzie głosowanie ws. Belki


W czwartek o godzinie 17 Sejm zdecyduje w głosowaniu o ewentualnym poszerzeniu porządku obrad o wybór nowego prezesa NBP, a ewentualne głosowanie odbyłoby się o godzinie 21 - poinformował w środę dziennikarzy po posiedzeniu Konwentu Seniorów szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Rząd nas przewiezie


To może być koniec wojny cenowej w pociągach i autobusach. Rząd chce ograniczyć konkurencję pomiędzy przewoźnikami. Uważa, że to sposób na "ucywilizowanie komunikacji publicznej" - pisze "Metro".