GUS podał dane o wynagrodzeniach


Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2009 roku wyniosło 3403,92 złotych, co oznacza, że w stosunku rocznym wzrosło o 2,3 procent, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 2,8 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dopuściło do dalszych negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki Centrala Farmaceutyczna Cefarm dwóch potencjalnych inwestorów - Eko-Berry i Polfarmex, poinformowało MSP w komunikacie. Na liście do negocjacji nie znalazł się natomiast Farmacol, który także złożył ofertę wiążącą. Emocje na światowych rynkach finansowych sięgają zenitu, a giełdowe niedźwiedzie czują się jak w niebie. Wydawałoby się, że po blisko 6% spadkach parkietowi należałby się odpoczynek. Niestety wszelkie próby odbicia kontrolowane są przez podaż, co ostateczni kończy się kontynuacją przeceny. Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,45 proc. i wyniósł 10.212,46 pkt.Udział Danii w tworzonym europejskim specjalnym funduszu ratunkowym wyniesie zapewne ponad jeden miliard trzysta milionów euro. Taką liczbę wymienił duński minister finansów. Od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) uzyskałem informację, że każdorazowe zatrudnienie nowego pracownika powinno być zgłoszone odpowiedniemu inspektoratowi PIP, a niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem. Czy to prawda? Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy prawnej tego obowiązku. Nadmieniam, że firma jest zgłoszona w PIP. - Europejski Bank Centralny pozostawi w czwartek stopy procentowe bez zmian. Benchmark nadal będzie wynosić 1,0 proc. - oceniają analitycy.

W Wielkiej Brytanii znaleziono rozwiązanie problemu skonfiskowanych podróbek znanych marek odzieży i obuwia. Podrabiane artykuły skonfiskowane przez celników trafią do najbardziej potrzebujących.

Poza wypłatą wynagrodzenia za pracę pracodawcy przyznają swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia. Mogą one polegać m.in. na przejęciu przez pracodawcę ciężaru finansowania kosztów dojazdu pracowników do miejsca pracy. Nie w każdym przypadku wartość tego nieodpłatnego świadczenia stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Jednostkowy backlog Compu na 2010 r. wynosi obecnie około 90 mln zł i jest to rekordowa wartość w historii spółki. W bieżącym roku spółka liczy na realizację ciekawych kontraktów w zakresie bezpieczeństwa korporacyjnego - podał Comp w komunikacie prasowym.

Norweski państwowy fundusz emerytalny, do którego trafiają pieniądze z podatków od sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego, wpływy z tytułu własności pól naftowych oraz dywidenda płacona od 67 proc. udziałów w koncernie Statoil, coraz mocniej zaznacza swoją obecność na warszawskiej giełdzie - pisze "Parkiet". Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2009 roku z 0,5 proc. do 1,1 proc. Według Banku Światowego, w 2010 roku polska gospodarka urośnie o 1,3 proc. Atlantik Financial Markets obniżył rekomendację dla Pegas Nonwovens do "trzymaj" z "kupuj", podtrzymując cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 426 koron czeskich - podał w piątek Bloomberg.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową karę dla firm, które zmówiły się w sprawie cen cementu na polskim rynku. Sześć firm będzie musiało zapłacić w sumie 411 milionów złotych. Siódma - choć brała udział w zmowie - została zwolniona z kary, bowiem to ona doniosła o łamaniu prawa. Rusza fala dodatkowych opłat za prąd, gaz i paliwa. Fala podwyżek zacznie się w przyszłym roku - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 odnotował marginalny spadek. Sytuacja techniczna nie uległa jednak zmianie, bowiem kupującym nie udało się sforsować oporów wynikających z wcześniejszych maksimów czy też linii łączącej szczyty.

JP Morgan: Ożywienie produkcji przemysłowej nadal solidne


Ożywienie produkcji przemysłowej w Polsce nabrało rozmachu w I kw. 2010 r., w kwietniu zatrzymało się "dla zaczerpnięcia oddechu", ale jest nadal solidne - napisali w czwartkowym komentarzu analitycy banku JP Morgan.

Climate talks seek to salvage U.N. Copenhagen deal


About 40 environment ministers meet in Copenhagen on Monday to try to salvage a U.N. climate deal next month, after leaders at an Asia Pacific summit rallied round a plan to delay a legally binding deal beyond 2009. The ministers, including from top greenhouse gas emitters China and the United States, are due to meet for two days in a Copenhagen hotel in one of the final chances to break a long-running deadlock between rich and poor.

Europejski kraj wprowadza drakońskie cięcia


Prezydent Rumunii Traian Basescu ogłosił zamiar wprowadzenia od czerwca drastycznych oszczędności w wydatkach publicznych, w tym zmniejszenia o 25 procent zarobków w budżetówce oraz 15-procentowej obniżki emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.

Euro 2012: UEFA szantażuje Polskę


Ministerstwo Finansów chce renegocjować obiecane UEFA zwolnienia z podatków w trakcie Euro 2012. Federacja ostrzega - możemy wam zabrać mistrzostwa i przenieść do innego kraju - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Piątek na parkietach nie cieszy


Europejskie giełdy piątkowe notowania rozpoczęły sporymi spadkami. Według analityków powodem jest obawa, że programy oszczędnościowe krajów południa Europy przyniosą spadek rozwoju gospodarczego. Źle ma się także europejska waluta: euro jest najsłabsze od 14 miesięcy wobec dolara.

Złoty konsolidował się na mocnych poziomach we wtorek


Kurs złotego, po ostatnim umocnieniu wobec głównych walut, konsolidował się we wtorek poniżej poziomu 4 zł za euro. Według analityków, do piątku najbardziej prawdopodobna jest dalsza stabilizacja.

"Czyżby Europa nie ufała europejskim rządom?"


Europejski Bank Centralny powinien udzielać kredytów bezpośrednio europejskim rządom na pobudzenie gospodarki - ocenił Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla z ekonomii.

NBP: Banki prognozują złagodzenie polityki kredytowania firm


W II kwartale 2010 r. banki prognozują, że polityka kredytowa dla firm zostanie złagodzona, natomiast utrzymane zostaną zaostrzone kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym".

CBOS: większość gospodarstw domowych nie ma oszczędności


Większość (63 proc.) polskich gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności. Prawie połowa (46 proc.) spłaca pożyczki i kredyty, 10 proc. zalega z opłatami - wynika z marcowego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Bank Millennium zrealizuje w '09 całość redukcji kosztów przewidzianych na 2010 r.


Bank Millennium po trzechkwartałach 2009 roku przekroczył poziom 101 mln zł redukcji kosztów, zakładanej na cały bieżący rok i oczekuje zrealizowania w tym roku całości oszczędności, przewidzianych na 2010 rok - poinformował bank w komunikacie.

KNF zatwierdziła prospekt Ganta


Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Gant Development w związku z ofertą publiczną 3.223.580 akcji serii N oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii I, N, M, P, praw do akcji serii N oraz praw poboru akcji serii N - podał KNF w komunikacie.

Rekordowa liczba ofert pracy


Tylu ofert pracy jeszcze w tym roku nie było. Październik był pod tym względem rekordowy - twierdzą firmy rekrutacyjne. Najwięcej ofert było dla handlowców. Przedsiębiorstwa ich potrzebują, bo w końcu sprzedaż to serce wielu firm. Aktywny handlowiec pozwala firmie na zdobywanie nowych klientów i osiąganie lepszego zysku.

ING BSK będzie miał nową ofertę dla korporacji


ING BSK oczekuje w II poł. 2010 roku ożywienia na rynku kredytów korporacyjnych i pracuje nad nową ofertą dla tego segmentu. Bank chce zwiększyć udział na rynku kredytów dla JST, jednak ocenia, że trudno będzie powtórzyć ubiegłoroczne wyniki sprzedażowe - poinformował wiceprezes banku.

Złoty odrobił część strat wobec dolara


To, co początkowo wyglądało jak większa korekta, skończyło się po raz kolejny bardzo niewielkimi ruchami. Złoty straty wobec euro odrobił już w poniedziałek, a sporą część strat wobec dolara - w piątek.

MF zadowolone z uchwały RPP ws. wyliczania zysku NBP


- Ministerstwo Finansów jest zadowolone z uchwały dot. wyliczania zysku NBP, podjętej przez RPP, zmieniającej uchwałę z 2006 r., gdyż rozwiewa ona wątpliwości dot. wyliczania zysku banku centralnego - poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Lepsze nastroje wspomagą złotego


Dobre nastroje na globalnych rynkach mogą w kolejnych dniach tego tygodnia korzystnie wpływać na kurs złotego - uważają analitycy. Rynkowi krajowych obligacji, pozostającemu niezależnym od rynku walutowego, brakuje impulsów do zdecydowanych ruchów.

Belka chce umocnić złotego


"Złoty powinien być mocniejszy niż teraz" - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Marek Belka, nowy prezes Narodowego Banku Polskiego. Zapowiada też, że nie zamierza zmieniać "podstawowych zarysów polityki pieniężnej".

Przechodzimy na obciążenie psychiczne


Przechodzimy na obciążenie psychiczne - przekonuje prof. dr n. med. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Centralnego Instytutu Badawczego, w rozmowie z Bartoszem Reszczykiem.

Belgia: "Le Soir" przeciwko niemieckiemu dyktatowi w strefie euro


Belgijski dziennik "Le Soir" protestuje we wtorek przeciwko "dyktatowi" Niemiec w strefie euro, obarczając rząd Angeli Merkel odpowiedzialnością za to, że kraje wspólnej waluty nie osiągnęły porozumienia co do szczegółów mechanizmu ratunkowego w wys. 750 mld euro.

Unijni eksperci: UE przygotowana na ewentualny kryzys gazowy


Unia Europejska jest dobrze przygotowana na ewentualny kryzys gazowy zimą 2009/10 - uznali w środę eksperci z krajów członkowskich zasiadający w unijnej grupie koordynatorów ds. gazu.