Ożywienie eksportu będzie nieznaczne


W 2010 r. ożywienie w eksporcie będzie nieznaczne, a wkład eksportu netto do PKB będzie mniejszy niż w 2009 r. - ocenił Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

Szwedzi lubią hazard i wpływy z gier są gigantyczne. Jednak pomimo ścisłej kontroli spora ich część utrzymuje szarą strefę. Biznes hazardowy to też potężna "pralnia" pieniędzy. Grupa Rafamet w pierwszym półroczu 2009 r. zwiększyła przychody do 68,5 mln zł z 49,6 mln zł przed rokiem, na co wpływ miał m.in. korzystny dla eksporterów kurs złotego. Grupie może być trudno utrzymać tempo wzrostu w drugiej połowie roku - poinformował Rafamet w komunikacie prasowym. Spółka SIA Balin Energy, wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, otrzymała drugą koncesję poszukiwawczo-wydobywczą na działalność w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego - podał PKN w komunikacie prasowym.Idziesz teraz, eby si ubezpieczy od powodzi? To nie zdziw si, e si nie uda. Ekspert ubezpieczeniowy mwi wprost: nie ubezpiecz ci, jeli szkoda jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Potwierdzaj to towarzystwa ubezpieczeniowe, cho zapewniaj, e bez problemu przeduaj dotychczasowe umowy, take zagroonym wod klientom. Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami. Kilkuset kolejarzy pikietuje przed siedzibą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. Protestujący żądają zaniechania planów likwidacji 10 spośród 27 regionalnych zakładów spółki i utrzymania dotychczasowych miejsc pracy.

W Wielkiej Brytanii w spór między związkami zawodowymi a dyrekcją linii lotniczych British Airways ponownie wtrącił się sąd. Związki przegrały sprawę przeciwko pracodawcy i pozostała im już tyllko broń strajkowa.

Deficyt budżetu po kwietniu wyniósł 27 mld złotych - poinformowało ministerstwo finansów. Oznacza to, że po czterech miesiącach deficyt wyniósł prawie 52 procent planu na cały rok. Czwartkowe notowania na rynku złotego w Warszawie rozpoczęły się wyjątkowo spokojnie. Po otwarciu na poziomach zbliżonych do tych z środowego popołudnia, czyli 4,1160 dla EURPLN i 2,8870 dla USDPLN, złoty nieco traci na wartości, ale zmienność na rynku jest niewielka.

Piątkowe dane o rynku pracy w USA przyniosły euforię na rynku i złoty przebił tegoroczne szczyty, a możliwe jest jego dalsze umocnienie. Czwartek nie był udanym dniem dla złotego. Traci on 3 grosze wobec dolara oraz prawie 4 grosze wobec euro, a wszystkiemu winna jest rekomendacja sprzedaży wydana? dla (tak "dla", a nie "przez") amerykańskiego banku Wells Fargo. Control Process S.A., generalny wykonawca instalacji przesyłowych i pomiarowych poinformował o planach debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz o podpisaniu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowy na dofinansowanie budowy Centrum Badawczo - Rozwojowego i nowoczesnej hali produkcyjnej. Debiut Spółki planowany jest jeszcze w 2010 roku - podano w komunikacie.Polimex Mostostal podtrzymuje zapowiedź 10-procentowego wzrostu zysku netto w 2010 roku, jednocześnie ocenia, że plan 10-procentowego wzrostu przychodów ze sprzedaży na ten rok jest wątpliwy do wykonania. Po udanej serii czterech wzrostowych dni indeksy w Warszawie również i na dzisiejszej sesji zdołały skromnie zyskać na wartości. WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 0,22 i 0,17 procent, czemu nie towarzyszył spektakularny obrót, którego wartość nieznacznie przekroczyła miliard złotych. Zdobycze mogły być większe gdyby nie cofnięcie rynku na finiszu po słabszych danych makro zza oceanu. Podobną udaną passę rynek miał w okresie świąteczno-noworocznym, co zakończyło się ustanowieniem nowego maksimum niemal rocznego ruchu wzrostowego. Wynagrodzenia w przemyśle lekkim należą do średnich zarobków w skali całego kraju i w porównaniu z innymi branżami. Mediana zarobków w tej branży wyniosła w 2009 roku 3565 PLN. Płace w przemyśle lekkim były o 565 PLN wyższe niż w branży handlowej i o 965 PLN wyższe niż w nauce i szkolnictwie - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Trybunał: emeryci i bezrobotni wolni od abonamentu


Emeryci, renciści i bezrobotni nie będą płacić abonamentu. Trybunał Konstytucyjny, który badał nowelizację ustawy na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uznał, że zwolnienia te są zgodne z konstytucją. Internowani i ofiary represji stalinowskich, których chciałby w ustawie zwolnić Senat, decyzją Trybunału nadal będą go płacić.

Drugi dzień spadków na chińskiej giełdzie


Wczoraj sezon wyników w USA rozpoczęła Alcoa, ale paradoksalnie, podobnie jak w kwartał temu, uwaga inwestorów koncentruje się na Chinach, gdzie mamy drugi dzień spadków cen akcji. Pogorszenie nastrojów przyczyniło się do umocnienia jena względem dolara. Notowania pary EURUSD po wczorajszym bardzo wysokim otwarciu i spadkach w pierwszej części dnia zachowują się stabilnie.

Ruch pójdzie w ruch


Lider polskiego rynku kolportażu prasy na sprzedaż. Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji ws. kupna do 52,66 proc. akcji spółki Ruch. Oferty można składać do 24 marca.

KE odblokowała 5 mln euro na pomoc dla Kirgistanu


Komisja Europejska odblokowała we wtorek 5 milionów euro na nadzwyczajną pomoc dla dotkniętego zamieszkami Kirgistanu. Według organizacji międzynarodowych setki ludzi zginęło w zamieszkach na południu tego kraju, a uchodźców są dziesiątki tysięcy.

EBay, Skype Founders Reach Settlement On Stake Sale


13 do 16 zł wzrośnie od 1 grudnia opłata za przejazd samochodu osobowego całym ok. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami.

Awantura o milion złotych z muzyką w tle


Coroczne audyty mają zapobiec finansowym nieprawidłowościom w organizacjach artystów - czytamy w "Pulsie Biznesu".

PGNiG rusza na podbój świata


PGNiG inwestuje w poszukiwania ropy i gazu za granicą. Nie obawia się inwestycji w krajach, do których nie zajrzała jeszcze zachodnia konkurencja - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemcy tęsknią za marką


Kryzys finansowy w Grecji stworzył niemieckim blogerom możliwość szczerego wypowiedzenia się na temat Unii Europejskiej - a zwłaszcza euro. "Oddajcie nam naszą niemiecką markę" - pisze jeden z nich. Inny radzi Wielkiej Brytanii, która nie jest członkiem unii walutowej, by trzymała się od niej z daleka: "Nie warto. Zachowajcie swojego funta. My powinniśmy byli zrobić to samo z marką".

Niemiecka firma naciąga polskich przedsiębiorców


Niemiecka firma DAD naciąga polskich przedsiębiorców - informuje "Gazeta Wyborcza".

Mieli czas do g. 18. Nie zapłacili. Stocznie wracają do Brukseli


- Do godziny 18:00 czekaliśmy na przelew od katarskiego inwestora za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Pieniądze nie nadeszły - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Wyjaśnił, że resort już poprosił Komisję Europejską o przedłużenie czasu na sprzedaż stoczni, który formalnie właśnie się skończył. Co do swojej ewentualnej dymisji w związku z porażką transakcji, Grad odpowiedział: - Cały czas jestem do dyspozycji premiera.

Fiskus te moe da kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Ktra instytucja finansowa posza klientom a tak bardzo na rk? Owym filantropem nie jest bank, a urzd skarbowy, ktry ma tak "ofert" dla maych firm stawiajcych pierwsze kroki w biznesie.

Koniec kredytów na dowód


Łatwiej będzie wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż zadłużonemu dostać kredyt - wieści "Puls Biznesu".

Dzień Wolności Podatkowej


Dziś Dzień Wolności Podatkowej - wyliczyło Centrum Adama Smitha. To symboliczny moment, w którym statystyczny Polak przestaje pracować na zapłacenie wszystkich podatków i zaczyna pracować na siebie.

Kolejny dzień spadku wartości złotego oraz akcji


W czwartek polska waluta kolejny dzień z rzędu traciła na wartości. Spadły też główne indeksy na GPW. Zdaniem ekspertów nie ma powodów do paniki, ale najbliższe dni raczej nie przyniosą ustabilizowania sytuacji.

Świat: Bundesbank ostrzega!


W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung" prezes centralnego Niemieckiego Banku Federalnego (Bundesbank) Axel Weber wyraził opinię, że przesilenie obecnego kryzysu sektora finansowego to wciąż sprawa przyszłości.

Biurokracja zablokuje firmom pomoc rządu


Aby złożyć wniosek o pomoc, pracodawcy będą musieli przedstawić kilkanaście dokumentów w urzędach. Zdobycie zaświadczeń nie gwarantuje jednak dofinansowania.

Światową gospodarkę czeka wyboista droga


Światowa gospodarka wychodzi z najgłębszej od dziesięcioleci recesji. Mimo to, czeka ją jeszcze długa i wyboista droga - oświadczył prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet.

Nauczyciele nie dostaną "upokarzających" podwyżek


W 2010 r. nie będzie dwóch podwyżek dla nauczycieli, w styczniu i we wrześniu, ale jedna 7-procentowa we wrześniu - powiedział premier Donald Tusk dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu w Gdańsku z przedstawicielami Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

BAC: Korytarz Bałtyk-Adriatyk


Marszałkowie siedmiu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i śląskiego podpisali w środę w Gdyni list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.

"Sprzedaż Możejek byłaby błędem"


Sprzedaż Możejek przez PKN Orlen byłaby błędem - powiedział Deividas Matulionis, szef Kancelarii Premiera Litwy,